Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išskirtinis reportažas: kaip jauni kinai surenka visame pasaulyje šlovinamus „iProduktus“

„Foxconn“ gamyklos darbuotojai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Foxconn“ gamyklos darbuotojai
Šaltinis: 15min
0
A A

Viena didžiausių kompanijos „Apple“ tiekėjų, kompanija „Foxconn“, ne sykį kritikuota dėl to, kad įdarbina nepilnamečius, moka mažas algas ir apgyvendina darbuotojus gyvuliškomis sąlygomis. Nepaisant to, tūkstančiai kinų rikiuojasi prie gamyklos, norėdami joje įsidarbinti. Ne tik dėl to, kad galėtų prisidėti prie visame pasaulyje geidžiamų „Apple“ įrenginių gamybos.

JAV televizijos laidai „ABC Nightline“ buvo suteikta išskirtinė galimybė apsilankyti šioje gamykloje ir įamžinti, kaip gaminami išmanieji telefonai „iPhone“, planšetiniai kompiuteriai „iPad“ bei kiti „Apple“ įrenginiai.

Savižudžius gaudo tinklais

Reikia pažymėti, kad „Foxconn“ gamina ne tik „Apple“, bet ir kitų elektronikos milžinų – „Nintendo“, „Hewlett-Packard“, „Dell“, „Intel“ – įrangą. Tačiau kadangi reportažo autorius lankėsi gamykloje „Apple“ kvietimu, jam leista pamatyti tik kaip gaminami šios kompanijos gaminiai.

Prieš kelerius metus „Foxconn“ gamyklas buvo apėmusi darbuotojų savižudybių epidemija. Kalbama, kad tai buvo savotiška jų derybų taktika – kadangi negali steigti profsąjungų, derėtis dėl darbo sąlygų ar atlyginimo, žmonės ėmėsi kraštutinių priemonių. Dėl to darbuotojams kelis kartus buvo didinami atlyginimai, o vardan atsargumo gamykliniai pastatai bei gyvenamieji bendrabučiai apjuosti vadinamaisiais „savižudybių tinklais“.

Pastaruoju metu apie „Foxconn“ darbininkų savižudybes nebegirdėti. Tačiau darbo sąlygos šioje kompanijoje ir dabar stebina dažną Vakarų gyventoją.

Stulbinantis produktyvumas

Visos planšetės „iPad“ ir telefonai „iPhone“ yra surenkami rankomis. „Foxconn“ darbuotojai atlieka monotonišką, jiems priskirtą darbą: prisukti, sujungti, išgręžti, išpjauti, nušlifuoti... Ir visą dieną girdi įrašytas savo darbo instrukcijas.

Vieno „iPad“ planšetinio kompiuterio gamyba trunka penkias dienas, per kurias jį paliečia apie 375 darbuotojai. Telefonas „iPhone“ pagaminamas atliekant 141 veiksmą.

Gamyklos produktyvumas išties stebina: pavyzdžiui, per dieną joje gali būti pagaminama 300 tūkst. „iPad“ vaizdo kamerų, o per valandą išliejama 10 tūkst. planšetinio kompiuterio aliuminių korpusų.

Darbuojasi jaunimas

Anksčiau skelbta, kad „Foxconn“ dirba net 13-mečių, tačiau gamykloje viešėjęs „Nightline“ žurnalistas vaikų prie staklių nepastebėjo. Anot jo, didelė dalis darbuotojų yra 17–19 metų, o vyresnių nei 30-ies jis nepastebėjo.

Viena darbuotoja paklausta apie savo darbą užsiminė, kad jis yra varginantis. Iš kitų žmonių veidų galima spręsti, kad jų monotonija taip pat nedžiugina.

„Foxconn“ darbuotojai gauna apie 1,7 dolerio (4,4 Lt) per valandą užmokestį ir dirba 12 valandų pamainomis 6–7 dienas per savaitę. Jiems suteikiamos dvi pietų pertraukos, o viena maisto porcija kainuoja mažiau nei 1 dolerį. Jei pavalgo greičiau nei per valandą, likusį laiką gali nusnausti.

Dauguma darbuotojų gyvena specialiuose bendrabučiuose su dar 7 nepažįstamaisiais ir už nuomą moka 17 dolerių per mėnesį.

Paklausti, ko labiausiai pageidautų, įmonės darbuotojai mini pigesnį maistą, patogesnius bendrabučius ir didesnes algas.

Nepaisant visko, darbo sąlygos šioje gamykloje yra geresnės, nei daugumoje kitų regiono darboviečių. Todėl tūkstančiai kinų laukia galimybės joje įsidarbinti.

Siūlome pasižiūrėti reportažą (anglų k.):

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT