Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

IT specialistų paklausa Lietuvoje artimiausiais metais gerokai viršys pasiūlą

Mergina dirba su kompiuteriu.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mergina dirba kompiuteriu.
Šaltinis: 15min
0
A A

Šių metų pradžioje asociacijos „Infobalt“ atlikta didžiųjų informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus darbdavių ir asociacijos narių apklausa parodė, kad artimiausiais metais IRT specialistų paklausa rinkoje ims gerokai viršyti pasiūlą. 2011–2016 m. laikotarpio pabaigoje numatomas apie 6 tūkst. specialistų trūkumas.

Statistikos departamento duomenimis, per paskutinius penkerius metus darbuotojų skaičius IT paslaugų srityje išaugo apie 30 proc., rašoma pranešime spaudai.

„Infobalt“ tyrimo rezultatai patvirtina, kad IRT specialistų poreikis didės – iki 2016 m. reikės apie 21 tūkst. specialistų. Tačiau įvertinant stojančiųjų į Lietuvos aukštąsias mokyklas skaičiaus tendencijas, paaiškėjo, kad iki 2016 m. jos galės parengti tik apie 15 tūkst. specialistų.

Atsižvelgiant į didėjantį darbuotojų mobilumą ir IT specialistų paklausą dėl užsienio investicijų, atotrūkis gali būti dar didesnis.

„Atliktas tyrimas patvirtino tendencijas, apie kurias pastaruoju metu Lietuvos rinkoje pradedama kalbėti vis garsiau. Nors Lietuva užima 11 vietą pasaulyje pagal aukštąjį išsilavinimą gaunančių žmonių skaičių, yra išsikėlusi tikslą tapti Šiaurės Baltijos šalių informacinių paslaugų mazgu ir didinti aukštųjų technologijų sektoriuose sukuriamą vertę, numatomos specialistų ruošimo tendencijos nėra labai pozityvios. IT ir bendrai technologijų studijų paklausa mažėja pastaruosius penkerius metus. Nors technologijų krypties studijose yra valstybės finansuojamų vietų, tačiau nemažai studentų ir jų tėvų linkę mokėti už studijas tose profesijose, kuriose daugiausia jaunų bedarbių, – pranešime cituojamas asociacijos „Infobalt“ Inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis. – Esame įsitikinę, kad ne tik verslas, bet ir atsakingos institucijos turėtų prisidėti supažindinant moksleivius ir įtraukiant juos į techninę kūrybą, todėl inicijavome diskusiją su Švietimo ir mokslo ministerija, ieškodami priemonių sustiprinti į technologijas orientuotą popamokinę veiklą, taip įtraukiant į ją daugiau informatikos mokytojų.“

„Infobalt“ iliustr./Asociacijos „Infobalt“ atliktas tyrimas atskleidė, kad IT specialistų paklausa gerokai viršys pasiūlą.
„Infobalt“ iliustr./Asociacijos „Infobalt“ atliktas tyrimas atskleidė, kad IT specialistų paklausa gerokai viršys pasiūlą.

Informacinėms technologijoms vis giliau skverbiantis į kiekvieną gyvenimo sritį, IT specialistų poreikis tik didės, įsitikinęs Mindaugas Glodas, „Microsoft Lietuva“ generalinis direktorius. Jo teigimu, ateities IT profesionalų laukia itin įdomūs uždaviniai – pasiekti, kad informacinės technologijos būtų dar aktyviau panaudojamos sprendžiant opiausias problemas ekonomikoje, gamyboje, švietime, valstybės valdyme, medicinoje, aplinkos apsaugoje ar bet kurioje kitoje srityje.

„Nuo mūsų, dirbančių IT industrijoje, priklauso ir jaunimo požiūris į šios srities patrauklumą. Turime aktyviau bendrauti su profesinį kelią besirenkančiais moksleiviais ir suteikti jiems daugiau galimybių susipažinti su šios srities perspektyvomis. Praėjusių metų susitikimai parodė, kokie aktyvūs ir smalsūs yra Lietuvos moksleiviai. Tikiu, kad dažniau kalbėdamiesi apie IT sektoriaus ateitį mes pritrauksime daugiau norinčiųjų studijuoti technologijas ir prisidėsime prie naujos profesionalų kartos ugdymo“, – teigia Mindaugas Glodas.

IT specialistų poreikis didėja visoje Europoje

Nepaisant to, kad pernai ekonominius sunkumus išgyvenančioje Europoje nedarbo lygis pasiekė rekordines aukštumas (daugiau kaip 22 mln. bedarbių), laisvų IT specialistų darbo vietų skaičius nuolat didėja. IDC prognozėmis, ES šalyse 2015 m. laisvų darbo vietų skaičius IT srityje gali pasiekti nuo 100 tūkst. iki 700 tūkst.

Europos Komisijos „Skaitmeninėje darbotvarkėje“ teigiama, kad IRT sektoriuje tiesiogiai sukuriama 5 proc. ES BVP, jo rinkos vertė – 660 mlrd. eurų per metus, o indėlis į bendrą produktyvumo augimą yra dar didesnis. Įvertinus IRT sektoriaus įtaką bendram šalies konkurencingumui, Lietuva susiduria su rimtu iššūkiu, nes su 1,8 proc. darbuotojų IRT sektoriuje šiuo metu šalis atsilieka ES pagal IRT specialistų proporcinę dalį. Tuo tarpu ES vidurkis yra beveik dvigubai didesnis – 3,2 proc.

Kviečia susitikti su profesiją besirenkančiu jaunimu

Asociacija „Infobalt“ ir informacinių technologijų bendrovė „Microsoft“ ragina visas šalies IT įmones prisijungti prie IT profesijų populiarinimo iniciatyvos.

Šių metų kovo-balandžio mėnesiais Lietuvoje veikiančių įmonių atstovai kviečiami susitikti su mokiniais mokyklose, kuriose mokėsi arba kuriose mokosi jų vaikai. Specialių susitikimų metu IT įmonių darbuotojai skatinami pasidalinti žiniomis apie profesines perspektyvas, studijų ir kasdienio darbo ypatybes.

„Siekiame įtraukti ne tik sostinės mokyklas, bet ir kitų miestų moksleivius. Be to, raginame ir moksleivius kartu su mokytojais susisiekti ir pasikviesti juos dominančios įmonės atstovą. Organizuoti susitikimus padės asociacija su savo partneriais“, – sako Andrius Plečkaitis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT