Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 4d. 12:45

Kauniečiai sukūrė su aukščio baime kovojančią virtualią realybę: užlaipina ant dangoraižio stogo

Virtualios realybės sprendimas gydyti aukščio baimę.
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Virtualios realybės sprendimas gydyti aukščio baimę.

Bijote aukščio? Galbūt ši baimė dings saugiai pasivaikščiojus ant tiltelio, įrengto viename Niujorko dangoraižių. Išmanių ir inovatyvių IT paslaugų bendrovė „TeleSoftas“ pristato virtualios realybės sprendimo demonstracinę versiją „Inner Child“, skirtą baimėms gydyti. Dirbdami kartu su psichologų pagalba, „TeleSofto“ komanda siekia pažadinti vidinį vaiką, kuris nieko nebijo.

Didžioji dalis įrenginių ir programinės įrangos gamintojų pateikiamų virtualios realybės sprendimų yra skirti žaidimams, tuo tarpu lietuvių kompanija „TeleSoftas“, veikianti keturiose rinkose penkiuose miestuose – Kaune, Vilniuje, Ciuriche, Dubajuje, San Fransiske, šią technologiją pakelia į naują lygį ir pristato kitame kontekste. IT paslaugų kompanija sukūrė demonstracinį virtualios realybės sprendimą „Inner Child“, skirtą psichologams ir psichoterapeutams, klinikinėje praktikoje dirbantiems su fobijomis.

Pasivaikščioti ant dangoraižio stogo – toks scenarijus, pasak kūrėjų, gali būti vienas efektyviausių būdų akis į akį susidurti su aukščio baime ir ją gydyti, tiesa, visa tai perkėlus į virtualią realybę ir todėl nepatiriant jokios realios grėsmės.

Demonstracinėje sprendimo versijoje vaizduojamas vaiko avataras, reprezentuojantis paciento vidinį vaiką, kuris padeda atsipalaiduoti, nukreipti dėmesį nuo baimę keliančios situacijos. Avataro elgesys kontroliuojamas psichologo ar psichoterapeuto, jį pritaikant prie paciento elgesio seanso metu. Su baimėmis kovojama keičiant giliai įsitvirtinusius, dažnai ankstyvoje vaikystėje susiformavusius įsitikinimus. Šį vaiką vėliau galima prisiminti ir susidūrus su baimę keliančiomis situacijomis realiame gyvenime.

Baimę gydyti reikia palaipsniui

Gegužės 4 dieną renginio žiniasklaidai metu buvo sudaryta galimybė išbandyti „Inner Child“. Išbandyti – tai pasivaikščioti ant naujojo Pasaulio prekybos centro dangoraižio „One World Trade Center“ stogo Niujorke.

Baltos pirštinės, keletas tavo temperatūrą, širdies dūžius fiksuojančių apyrankių, virtualios realybės akiniai ant nosies, ausinės – ir tu jau stovi lifte, keliančiame ant dangoraižio stogo. Šalia išdygsta mažas vaikas. Jei bijai, jis tave padrąsins ar nuramins, sudainuos vaikišką dainelę, bet, svarbiausia, visad bus šalia. Šis vaikas – alegorija į patį tave vaikystėje, kuomet baimės atrodė tokios tolimos ir nepažįstamos.

Lifto durys atsidaro ir prieš tave – metalinis tiltelis, po kuriuo – Niujorko platybės. Bijantiems aukščio žengti pirmą žingsnį nėra paprasta – bandai įsikibti į tiltelio rėmus, tačiau to padaryti negali. Šalia esantis vaikas, reaguodamas į tavo kūno siunčiamus rodiklius, ima skatinti: „Tu gali tai padaryti. Tu – mano herojus“. Staiga priskrenda sraigtasparnis, iš kurio padaromos kelios tavo, stovinčio ant dangoraižio krašto, nuotraukos. Tolumoje praplaukia laivas. Jei bijai žengti toliau – modeliuojamas vienas tolimesnis scenarijus, jei nebijai – kitas.

Pasak sprendimo kūrėjų, su baime reiktų kovoti palaipsniui: iš pradžių laipinant ant tvirtesnio pagrindo, o vėliau – kad ir ant lentos, kybančios virš milijonus gyventojų skaičiuojančio miesto.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Vytautas Kemėšis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Vytautas Kemėšis

„Ne visi, išbandę šią virtualią realybę, išdrįso žengti ant tiltelio. Kiti, prasivėrus liftui, tiesiog sustingdavo. Norime padėti psichologams panaikinti tokią aukščio baimę. Ir nebūtinai tik aukščio – programa galėtų padėti ir turintiems kitokių baimių. Kodėl Niujorkas? Nes žmonėms pažįstami šie vaizdai. Kai dalyvavome parodoje Barselonoje, buvome įrengę tikrą tiltelį, tad sprendimą išbandžiusieji įsikibti į atitvarus galėjo ir realybėje“, – teigė „TeleSofto“ technikos direktorius Vytautas Kemėšis, prisipažinęs, kad idėja, kuri buvo įgyvendinta per keletą mėnesių, kilo praėjusių metų lapkritį.

Pasak jo, tobulinti dar tikrai yra ką – streso parametrai turėtų būti fiksuojami ne tik apyrankės, kainuojančios apie 1 400 eurų, pagalba. Judant rankoms jie išsikraipo, nėra tikslūs. Nefiksuojami dar ir kojų judesiai.

Pristatė pasaulinėje parodoje

Praktikoje taikant „Inner Child“ sprendimą, pacientas būtų visą laiką stebimas gydytojo, kuris sektų prietaiso pateikiamus streso parametrus – būtų nuolat vertinami akių judesiai, širdies plakimas, odos temperatūra, išsiskiriantis prakaitas. Analizuodamas žmogaus reakcijas, gydytojas realiu laiku virtualioje realybėje modeliuotų vis sudėtingesnes situacijas. Parametrus būtų galima palyginti ir su ankstesniais seansais, taip palengva per tam tikrą laikotarpį būtų stengiamasi gydyti paciento turimas baimes.

Kuriant „Inner Child“, „TeleSofto“ specialistais dirbo ir Bergeno universiteto docentė, psichologė Audronė Miškinytė. Pasak jos, tai transakcinės analizės teorijos elementais paremtas unikalus lietuvių sukurtas sprendimas.

Demonstracinis „Inner Child“ sprendimas 2018 m. vasario mėnesį pristatytas pasaulinėje mobiliųjų technologijų parodoje „Mobile World Congress“ Barselonoje, kur sulaukė daug pozityvių reakcijų. Pasak sprendimo kūrėjų, parodos metu šią virtualią realybę išbandžiusi amerikietė žurnalistė netgi pasidžiaugė nuo dangoraižio stogo matanti savo namą.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Virtualios realybės sprendimas gydyti aukščio baimę.
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Virtualios realybės sprendimas gydyti aukščio baimę.

Keis nusistovėjusius gydymo metodus

„Inner Child“ yra įkvepiantis virtualios realybės sprendimas, skirtas padėti psichoterapeutams gydant baimes, taip pat įrodantis, kad pritaikius naujausias technologijas, tokias kaip virtuali realybė, galima į nusistovėjusius gydymo metodus pažvelgti naujai.

„Technologijų pažanga yra didžiulė, tačiau jų taikymas viešajame ar net privačiame sektoriuje stipriai atsilieka. Greitesni, efektyvesni procesai, problemų sprendimai, nauji principai yra pasiekiami ranka. Kaip bus pasitelkiamos technologijos, priklauso tik nuo mūsų pačių. Būdami technologinių sprendimų inžinieriais puikiai žinome, kaip naujausias technologijas pritaikyti žmogui, taigi, ir verslui“, – teigė Algirdas Stonys, „TeleSofto“ vadovas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Algirdas Stonys
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Algirdas Stonys

Pasak jo, derindami savo žinias IT specialistai ir medicinos ekspertai atveria neįtikėtinų galimybių, o „Inner Child“ – tik vienas iš tokio bendradarbiavimo pavyzdžių. Tiesa, kol kas sprendimo veiksmingumas nėra įrodytas kliniškai, tačiau technologija buvo kuriama pagal egzistuojančią gydymo teoriją, ilgą laiką taikomus metodus psichikos sutrikimų ir baimių gydymui.

Planuojama, jog ateityje gydytojai galės pasitelkti šį sprendimą, siekdami atkurti įvairias pacientų realaus gyvenimo situacijas, keliančias psichologinį diskomfortą. Ši technologija leis intensyvinti ir efektyvinti psichoterapijos seansus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15 svarbiausių faktų apie Žolinę: kas tai per šventė ir kodėl per ją nereikia į darbą?

Aktualu

Palangiškių širdis pavergusį kleboną keičia numylėtinis iš Žarėnų

Aktualu

Orai.lt: vėjas atgins trumpus lietus, saulė išlys tik retkarčiais

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: gelbėtojai ieško likusių gyvų žmonių

Pasaulis kišenėje

Romantiškoji Sarema – idiliška ramybė ir akmenuoti paplūdimiai

Mokslas.IT

Laboratorijoje pavyko sustabdyti žmogaus ląstelių senėjimą

Vardai

Mirė realybės šou žvaigždė: nėščia Lyric McHenry perdozavo narkotikų švęsdama 26-ąjį gimtadienį

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

24sek

Visą sezoną skandalus kėlęs „Panathinaikos“ vadovas išplatino atsiprašymą

Vardai

Paaiškėjo, kas nutiko per Kylie Jenner gimtadienį su greitąja išvežtai merginai: „Man labai gėda“

Sportas

Paaiškėjo galimi „Sūduvos“ varžovai – į Marijampolę atvyktų Glazgo „Celtic“

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Aktualu

A.Sysas: po metų skurdas gal išliks tokiame pačiame lygyje, bet atskirtis tik didės

Naujienos

Verslas

Supaprastinta LIFE paraiškų teikimo tvarka – proga Lietuvos pareiškėjams!

Aktualu

Pietų Afrikoje aukso kasykloje per požeminį smūgį žuvo keturi šachtininkai

Aktualu

Egėjo jūroje – naujas Graikijos ir Turkijos laivų susidūrimas

Verslas

Lietuva laukia didesnių Kinijos investicijų, nors nerimas dėl politikos išlieka

15min tema Aktualu

VMI tiria „Karbauskio rezidencijos“ statybas

Vardai

Estijoje plaukus praradęs Sasha Song pristato dainą „Vagis“

Gyvenimas

Teisininkas atsako. Kaip išieškoti vaikams priteistus alimentus iš užsienyje gyvenančio sutuoktinio?

Aktualu

Edwardas Lucasas: Britanijai atėjo metas susidoroti su pinigų plovimu

Vardai

Charlize Theron: „Motinystė yra kur kas daugiau nei viešai demonstruojami blizgučiai“

Aktualu

Pretendentas į žemės ūkio ministrus – vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys

Vardai

Emma Hulse apsimelavo: išlindo gyvenimo Lietuvoje detalės

Verslas

„Arvi“ holdingo akcijų perleidimas pripažintas neteisėtu nustačius V.Kučinsko nesąžiningumą

Aktualu

Teismas paskelbė prapuolusios buvusios sinoptikės T.Kempi paiešką – ji bus suimta

Mokslas.IT

„Twitter“ dėl savo klaidos ragina visus vartotojus pakeisti savo slaptažodžius

Aktualu

Pekinas dislokavo raketas Pietų Kinijos jūros salose

Sportas

Dainius Zubrus: „Vaikystėje net negalvojau, kad iš sporto galėsiu užsidirbti“

Gyvūnų klubas

VSAT kameros pasienyje užfiksavo Lietuvoje itin retai matomą mešką

Aktualu

Prokurorai: Peru nulinčiuotas kanadietis prieš tai nužudė vietos šamanę

Vardai

Bryanas Adamsas jau atvyko į Kauną: koncertas – jau šį vakarą

Verslas

Terasos markizės – puošmena ir komfortas

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT