Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 8d. 16:09

Keturi kasdienybės dalykai, apie kuriuos nesvajojote prieš dešimt metų

„Nissan Leaf“
Gamintojo nuotr. / Elektromobilis „Nissan Leaf“

Technologijų pažanga yra kaip evoliucija gyvajame pasaulyje – dažnai jos nepastebime, tačiau ji vyksta nuolat. Kai kuriuos dalykus, kurie šiandien yra neatskiriama mūsų kasdienybės dalis, prieš dešimt metų matėme nebent didelio biudžeto mokslinės fantastikos filmuose.

Per dešimtmetį pasaulis pasikeitė neatpažįstamai. Technologijos pakeitė tai, kaip dirbame, kaip bendraujame, kaip gyvename. Ateities konferencijos „ISM FUTURITY“ organizatoriai pristato  keturis šiandien įprastus dalykus, apie kuriuos nedrįsome pasvajoti vos prieš dešimt metų.

Serijiniai elektromobiliai

Kaip bebūtų keista, elektromobilis nėra tokia didelė naujiena, kaip mums gali atrodyti. Elektromobilis su pakraunama baterija buvo išrastas dar XIX amžiuje, o praėjusio šimtmečio pradžioje JAV tokių automobilių buvo parduodama daugiau, nei varomų benzinu ar garais kartu sudėjus. Pigi nafta ir Henrio Fordo šedevras „Model T“ elektromobiliams sudavė tokį smūgį, nuo kurio atsigauti prireikė šimto metų. Dar prieš dešimtmetį elektromobilis buvo egzotika net JAV, o šiandien Vilniuje prasideda elektromobilių lenktynės ir įrengiama vis daugiau jų stotelių.

Prieš dešimt metų žodis „dronas“ visų pirma asociavosi su „Žvaigždžių karais“ ir kitais fantastiniais filmais, o ne realiu pasauliu.

Dronai

Prieš dešimt metų žodis „dronas“ visų pirma asociavosi su „Žvaigždžių karais“ ir kitais fantastiniais filmais, o ne realiu pasauliu. Šiandien tokie interneto gigantai kaip „Amazon“ pradeda internetu užsisakytas prekes pristatinėti dronų pagalba. Ir tai tik ledkalnio viršūnė. Dronus naudoja fotografai mėgėjai, renginių operatoriai, policijos pareigūnai ir kariškiai. Dronų panaudojimo galimybės yra beribės, tad netrukus teks susitaikyti su nuolat virš galvų zvimbiančiais, prekes ar maistą į namus pristatančiais skraidančiais pagalbininkais.

Trimatis spausdinimas

Trimatis spausdinimas nėra naujas išradimas. Iš tiesų, jis gimė tuo pat metu, kaip ir disko muzika – aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Nepaisant to, proveržis šioje srityje įvyko tik prieš keletą metų, tačiau jis gali pakeisti viską. Jei pirmieji žingsniai buvo kompiuterio detalių ar kitų salyginai nesudėtingų objektų spausdinimas, šiandien kinai per dieną atspausdina gyvenamąjį namą. Net pačiose ambicingiausiose ateities vizijose prieš dešimt metų to negalėjome įsivaizduoti, tačiau dabar mokslininkai kalba apie trimačiu spausdintuvu atspausdintus protezus, žmogaus audinius ar vidaus organus.

Vienas drąsiausių pasaulio futuristų James Bellini teigia, kad per artimiausią dešimtmetį bus sukurta daugiau visuomenę ir gyvenimą kardinaliai pakeisiančių išradimų, nei buvo sukurta per visą XX amžių.

Išmanusis telefonas

Banalu, bet tai tiesa – išmanusis telefonas yra mūsų asmeninis kompiuteris, muzikos grotuvas, televizorius, GPS navigatorius ir dar tūkstantis kitų prietaisų, telpantis mūsų delne. Skambutis telefonu liko tik viena ir, turbūt, ne pati svarbiausia funkcija. 2005-ais, kuomet inovacijų viršūnė buvo garsią dainą primenanti skambučio melodija, būtų buvę sunku patikėti, kad po dešimtmečio daugelis žmonių visame pasaulyje kišenėje nešiosis kelis šimtus gramų sveriantį įrenginį, su kuriuo bet kada galėsime naudotis visos žmonijos sukaupta informacija.

2005 m. visa tai atrodė kaip filmas, o kaip atrodys ateitis? Gegužės 29-ąją ateities konferencijoje „ISM FUTURITY“ pranešimą skaitysiantis vienas drąsiausių pasaulio futuristų James Bellini teigia, kad per artimiausią dešimtmetį bus sukurta daugiau visuomenę ir gyvenimą kardinaliai pakeisiančių išradimų, nei buvo sukurta per visą XX amžių. Taigi, svajokime drąsiai, nes po dešimtmečio svajonės greičiausiai išsipildys.

Daugiau informacijos apie pirmąją Lietuvoje ateities konferenciją – www.futurity.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT