Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 birželio 20d. 09:34

Kibernetinis saugumas šiandien: specialistų poreikis, karjeros perspektyvos ir geras uždarbis

Kibernetinis saugumas
Pixabay.com nuotr. / Kibernetinis saugumas

Sparčiai besivystanti informacinių technologijų (IT) visuomenė sunerimo – asmens, šeimos ir organizacijos saugumo klausimas iškilo ne tik fizinėje, bet ir skaitmeninėje erdvėje. Kauno technologijos universitetas (KTU), pastebėjęs kylančias grėsmes, vienas pirmųjų pradėjo rengti magistro laipsnio IT saugumo specialistus. Šiuo metu KTU ne tik organizuoja vieninteles kibernetinio saugumo pratybas Lietuvoje, bet ir suteikia galimybę studijuoti Vilniuje.

Sukaupta 9 metų patirtis

Išryškėjęs kibernetinės saugos specialistų, gebančių kurti saugias IT sistemas, trūkumas lėmė magistro studijų programos – Informacijos ir informacinių technologijų saugos (IITS) – KTU Informatikos fakultete (IF) atsiradimą jau prieš 9 metus.

Projekto partnerio nuotr./Agnius Liutkevičius
Projekto partnerio nuotr./Agnius Liutkevičius

„Kibernetinio saugumo specialistus ugdyti pradėjome dar 2008 metais, kai buvo sukurta papildoma specializacija magistrantūros programoje. Po trijų metų pavadinimą pakeitusi studijų programa tapo itin populiari universitete – ją kasmet pasirenka vidutiniškai apie 30 proc. daugiau stojančiųjų“, – pasakojo IITS studijų programos vadovas Agnius Liutkevičius.

A.Liutkevičiaus teigimu, kompiuterinių sistemų ir tinklų sauga yra būtinybė, nes be kibernetinės saugos būtų neįmanoma teikti daugumos šiuo metu įprastų ir plačiai naudojamų paslaugų, tokių kaip elektroninė bankininkystė ar e. prekyba.

„Studijų programos startavimo pradžioje jau tapo aišku, kad šios magistro studijos, tobulėjant informacinėms technologijoms ir plintant interneto bei debesų kompiuterijos paslaugoms, bus perspektyvios ir labai svarbios kompiuterijos srityje“, – sakė KTU dėstytojas.

Trys algos – minimalus atlyginimas

KTU doktorantas ir kibernetinio saugumo specialistas Šarūnas Grigaliūnas teigia, jog IT saugumo specialisto minimalus atlyginimas šiandien atitinka tris minimalias valstybės nustatytas algas.

„Visi IT specialistai šiandien gauna konkurencingus atlyginimus, palyginus su kitomis industrijomis. Būtent kibernetinio saugumo profesionalai, turintys magistro laipsnį, gauna 50 proc. didesnį atlygį, kuris pernai vidutiniškai augo dar 4-7 proc.“, – sakė KTU doktorantas.

Projekto partnerio nuotr./Šarūnas Grigaliūnas
Projekto partnerio nuotr./Šarūnas Grigaliūnas

Š. Grigaliūno teigimu, kibernetinio saugumo specialistų poreikis ir atlyginimas nuolat auga dėl jų sugebėjimo apsaugoti tiek savo, tiek valstybės informaciją bei finansinius duomenis.

„IT saugumo specialistų trūkumas yra ne tik nacionalinio, bet ir pasaulinio lygio problema. Naujausi skaičiavimai rodo, jog iki 2020 metų Lietuvos rinkai reikės 11 tūkst. tokių žmonių”, – sakė Š. Grigaliūnas.

Trūksta įvairių specializacijų saugumo specialistų

Nacionalinės informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus asociacijos „Infobalt“ kibernetinio saugumo komiteto pirmininkas Arvydas Žvirblis teigia, jog šiuo metu rinkoje trūksta įvairios srities saugumo specialistų, kurių Lietuvoje yra vienetai.

„Pagal vieną iš tyrimų, iki 2018 metų pasauliniu mastu trūks apie 1,5 mln. saugumo specialistų. Šiuo metu Lietuvoje yra stipriai padidėjęs procedūrinių saugumo specialistų – saugumo ir duomenų įgaliotinių, kurie būtų atsakingi už saugumo politikas, procedūras ir tvarkas – poreikis“, – sakė A. Žvirblis.

Pažengusio procedūrinio saugumo specialisto neto darbo užmokestis, priklausomai nuo žinių lygio, gali būti 1,5 tūkst. – 2 tūkst. eurų, o su rimta patirtimi ir žiniomis atlyginimas yra ženkliai didesnis.

Projekto partnerio nuotr./Arvydas Žvirblis
Projekto partnerio nuotr./Arvydas Žvirblis

Šiuo metu, anot A. Žvirblio, jaučiamas didelis trūkumas saugumo sprendimų architektų, saugumo sprendimų inžinierių, saugumo įvykių analitikų, kurių atlyginimai siekia tūkstančius eurų.

„Saugumo sprendimų architekto su patirtimi ir išmanančio įvairias technologijas bei sprendimus atlyginimas prasideda nuo 2 tūkst. eurų ir daugiau. Visai tikėtina, jog darbo užmokestis, priklausomai nuo darbovietės, gali siekti 2,5 tūkst. – 3 tūkst. eurų“, – sakė A. Žvirblis.

Paskaitos Kaune ir Vilniuje

Minėtose magistro studijose paskaitos yra įrašinėjamos ir jų įrašus galima peržiūrėti studentui patogiu laiku, tačiau viso semestro metu reikia apsilankyti viso keturiuose laboratoriniuose užsiėmimuose. Privalumas tas, jog nuo pernai paskaitos yra vykdomos ne tik Kaune, bet ir Vilniuje.

IITS studijų programa
IITS studijų programa

„Matydami didelį rinkos poreikį, nuo praeitų metų vykdome Informacijos ir informacinių technologijų saugos studijų programos magistro studijas ne tik Kaune, bet ir Vilniuje. Paskutiniai stojimų duomenys rodo, jog ši studijų programa yra viena populiariausių magistrantūros programų universitete“, – sakė KTU dėstytojas A. Liutkevičius.

Studijų programos vadovo teigimu, pagrindinis prioritetas yra studijų kokybė, todėl dėmesys yra nukreiptas ne į priėmimus, o į dėstytojų-profesionalų komandos išlaikymą, naujausios technologinės ir studijų bazės aprūpinimą.

„Tai yra vienintelė Lietuvoje magistrantūros programa, kurioje sistemiškai studijuojami visi kibernetinės saugos aspektai – nuo technologinių iki vadybinių ir teisinių“, – pasakojo A. Liutkevičius.

A. Liutkevičiaus teigimu, studentai gebės vertinti, projektuoti ir įgyvendinti saugias informacinių technologijų ir saugos vadybos sistemas, spręsti saugos problemas, planuoti ir įgyvendinti veiklos tęstinumą ir kibernetinių sistemų atstatymą.

„Hakerių“ praktiniai užsiėmimai

Kibernetinį saugumą šiandieną turi išmanyti kiekvienas, nes tai – visų žmonių asmeninė atsakomybė. Doktoranto Š. Grigaliūno teigimu, virtualioje realybėje įvykstančių nusikaltimų yra 20 proc. daugiau nei fizinių, o pradėtų ikiteisminių tyrimų yra apie 100, iš kurių ištirtos – vos 2-3 bylos.

Pixabay.com nuotr./Kibernetinis saugumas
Pixabay.com nuotr./Kibernetinis saugumas

„Minimaliam sugebėjimui apsisaugoti ar apginti savo šeimą ir valstybę nuo kibernetinių atakų universitetinio išsilavinimo nereikia, tačiau studijos tuo ir ypatingos, kad kasdien atsiranda naujos grėsmės ar užpuolimo būdai, kuriems yra reikalingi kūrybiški žmonės su plačiu visaapimančiu išsilavinimu“, – pasakojo KTU doktorantas Š. Grigaliūnas.

Š. Grigaliūno teigimu, studijuoti turi tie žmonės, kurie galėtų patys kurti naujus saugos metodus, užbėgdami grėsmėms už akių.

„Paskaitų metu yra vadovaujamasi internetinio nusikaltėlio „hakerio“ metodu, įsilaužiant į universiteto kontroliuojamą infrastruktūrą. Pateikiama ir dėstoma „hakerio“ priemonių metodika ir logika, o gavus rezultatus, yra mokinama, kaip atlikti konkrečius prevencinius veiksmus“, – sakė Š. Grigaliūnas.

Magistrantai geba aptikti nekontroliuojamus veiksmus kompiuteryje, ištirti pasekmes po „hakerio“ atakos, susekti ir padaryti prielaidą, kas konkrečiai atliko kibernetinę ataką.

„Leidžiam studentams analizuoti „hakerių“ kenkėjišką veiklą, išmokiname atsakingai palikti savo pėdsakus virtualioje erdvėje“, – sakė Š. Grigaliūnas.

Studentai patenkinti studijomis

Projekto partnerio nuotr./Nedas Pekorius
Projekto partnerio nuotr./Nedas Pekorius

Informacijos ir Informacinių technologijų saugos I kurso studentas Nedas Pekorius, baigęs IT srities bakalauro studijas Vilniaus universitete (VU), yra patenkintas studijų kokybe KTU Informatikos fakultete.

„Paskaitų medžiaga tikrai puikiai paruošta, dėstytojai dalykiški bei pagelbstintys sunkesnėse situacijose. Praktinių užsiėmimų metodai šiuolaikiški ir įtraukiantys bei leidžiantys savomis jėgomis išbandyti realių situacijų ar problemų sprendimus“, – sakė magistrantas.

Šią studijų programą N. Pekorius pasirinko, nes norėjo tęsti ir gilinti žinias aukštesnės pakopos IT srities studijose: „Norėjau ir noriu ne tik gilinti turimas IT žinias, bet ir praplėsti kompetencijas ir žinių bazę. IT saugą pasirinkau, nes tai išties aktuali tema su vis didėjančia tokių darbuotojų paklausa“.

Studijuojantys – iš įvairių sričių

Kibernetinio saugumo specialisto profesija yra susidomėję ne tik IT sferos bakalauro diplomą turintys jaunuoliai, bet ir kitų sričių specialistai.

Stojančiųjų statistika
Stojančiųjų statistika

„Esu baigęs verslo vadybą, vėliau mokiausi telekomunikacijų srityje, o paskui pradėjau gilintis į kibernetinį saugumą. Studijuoti gali kiekvienas, kuris nors šiek tiek yra susipažinęs su IT saugumu, todėl du trečdaliai atėjusiųjų jau suvokia, kad IT sauga yra svarbi ir nebūtinai jų pradinis mokslas turi būti susijęs su IT sritimi“, – sakė Š. Grigaliūnas.

Magistro studijas aktyviai renkasi tiek verslo įmonių atstovai, tiek valstybinių institucijų darbuotojai.

„KTU magistro studijas baigusių absolventų laukia didžiulės verslo kompanijos, tarp kurių yra „Barclays“, „Virtustream“ „Callcredit Group“, „Teltonika“, „Net Frequency“ ir kitos įmonės. Šias studijas taip pat aktyviai renkasi viešajame sektoriuje dirbantys valstybės tarnautojai iš Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos ir policijos“, – sakė doktorantas.

Pernai Kauno technologijos universitete buvo surengtos pirmosios nacionalinės kibernetinio saugumo pratybos Lietuvoje, kuriose dalyvavo su IT infrastruktūra dirbantys viešojo sektoriaus specialistai.

„Pratyboms kūrėme uždavinius ir suteikėme infrastruktūrą. Atsižvelgdami į pirmą kartą suorganizuotų pratybų sėkmę, ketiname rengti tokias pratybas dar kartą šių metų pabaigoje“, – sakė Š. Grigaliūnas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

TOP 10 atlyginimų vidurkių Lietuvoje: balandį darbuotojus džiugino premijos

Aktualu

3 vaikų motinos V.Šestelinskajos dingimo užkulisiai: vyras jai grasindavo, bet paskutinėmis dienomis pagerėjo

24sek

Sujudimas „Nevėžyje“: žaidėjai grasina nežaisti prieš „Žalgirį“

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: diena Lietuvos „apendikse“

Gazas

Trūko kantrybė: vilniečiams pabodo viadukas, vedantis „iš niekur, į niekur“

Verslas

Mokslų akademijos vadovui tenka aiškintis dėl renginio apie Astravo atominę

Aktualu

ES ir NATO ragina Rusiją prisiimti atsakomybę dėl MH17 reiso lėktuvo numušimo, Maskva vos spėja viską neigti

Aktualu

Erkinis encefalitas pasiglemžė vyro gyvybę

24sek

Gedvydas Vainauskas grįžta į LKL?

Aktualu

Avarija prie Ilgakiemio: susidūrė sunkvežimis ir „Volvo“ automobilis, vienas žmogus nukentėjo

Vardai

Vienai turtingiausių moterų J.Blažytei brangiausias aksesuaras – Vytis: „Visada ilgiuosi Lietuvos“

Naujosios banglentės ekstremalams leis „skristi“ virš vandens

Aktualu

Staigmena į paskutinį skambutį susirinkusiems Klaipėdos abiturientams – Beatrich gyvos dainos

Kelionė baidare ledyno upe Kanadoje

Vardai

„Kitokie pasikalbėjimai“ su A.Mamontovu iš Islandijos: „Aš – bomžas, kuris turi gyvenamąją vietą“

Gyvenimas

Ivanka Trump diktuoja madą – į moterų drabužines grįžta kostiumas

Vardai

15 dalykų, kurių nebegali daryti Meghan Markle: sudie, asmenukės ir ryškūs nagai

Verslas

„Luminor“ bankas klientus paliko be pervedimų

Aktualu

Dūrė pirštu: Australija ir Nyderlandai oficialiai apkaltino Rusiją dėl MH17 reiso lėktuvo numušimo Rytų Ukrainoje

Deuce

Skandalas teniso pasaulyje – pirmojo ATP šimtuko žaidėjas pralaimėdavo tyčia

Naujienos

Verslas

TOP 10 atlyginimų vidurkių Lietuvoje: balandį darbuotojus džiugino premijos

Aktualu

3 vaikų motinos V.Šestelinskajos dingimo užkulisiai: vyras jai grasindavo, bet paskutinėmis dienomis pagerėjo

24sek

Sujudimas „Nevėžyje“: žaidėjai grasina nežaisti prieš „Žalgirį“

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: diena Lietuvos „apendikse“

Gazas

Trūko kantrybė: vilniečiams pabodo viadukas, vedantis „iš niekur, į niekur“

Verslas

Mokslų akademijos vadovui tenka aiškintis dėl renginio apie Astravo atominę

Aktualu

ES ir NATO ragina Rusiją prisiimti atsakomybę dėl MH17 reiso lėktuvo numušimo, Maskva vos spėja viską neigti

Aktualu

Erkinis encefalitas pasiglemžė vyro gyvybę

Vardai

Seksualine prievarta kaltinamas Holivudo prodiuseris H.Weinsteinas pasidavė Niujorko policijai

24sek

Gedvydas Vainauskas grįžta į LKL?

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Gyvenimas

(Ne)pavojingos skruzdėlės: kaip apsisaugoti?

Vardai

Vienai turtingiausių moterų J.Blažytei brangiausias aksesuaras – Vytis: „Visada ilgiuosi Lietuvos“

Kelionė baidare ledyno upe Kanadoje

Aktualu

Avarija prie Ilgakiemio: susidūrė sunkvežimis ir „Volvo“ automobilis, vienas žmogus nukentėjo

Gyvenimas

Ivanka Trump diktuoja madą – į moterų drabužines grįžta kostiumas

Vardai

15 dalykų, kurių nebegali daryti Meghan Markle: sudie, asmenukės ir ryškūs nagai

Ryškiems įvarčiams

Naujosios banglentės ekstremalams leis „skristi“ virš vandens

Aktualu

Staigmena į paskutinį skambutį susirinkusiems Klaipėdos abiturientams – Beatrich gyvos dainos

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT