Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 8d. 10:55

Kiniškų technologijų parodoje sublizgėjo... lenkai

Adamas Pastuszka demonstruoja „EcoLife“ jutiklį 15min iš Šanchajaus
Vaido Neverausko/15min.lt nuotr. / Adamas Pastuszka demonstruoja „EcoLife“ jutiklį

Šanchajuje (Kinija) vykstančioje vartotojams skirtos elektronikos parodoje „CES Asia“ salės – sklidinos kiniškų technologijų ir gamybinių gebėjimų demonstravimo. Tačiau keista tai, kad inovatyvumo požiūriu daugeliui jų į skūrą davė mūsų kaimynai lenkai, sukūrę namams skirtą oro užterštumo matavimo sistemą.

Lenkijos įmonės „EcoLife“ demonstruojamas produktas, parodos organizatorių įvertintas specialiu prizu už inovatyvumą, yra ir naudingas, ir atrodo pakankamai patraukliai, kad negadintų namų interjero. Kubo formos oro teršalų jutiklis, galintis matuoti PM10 ir PM2,5 stambumo kietųjų oro dalelių koncentraciją aplinkoje, dydžiu galėtų būti lyginamas su Rubiko kubu. Jame yra dvi angos, per kurias ventiliatorius įtraukia bei išpučia orą, pakeliui jį išanalizuodamas. Įrenginys yra be savo akumuliatoriaus, tad tam, kad jis veiktų, jį reikia prijungti prie elektros šaltinio (įrenginio pusėje naudojama „micro USB“ jungtis).

Panašus, bet montavimui lauke tinkamas teršalų jutiklis sugeba nustatyti ir dar smulkesnių, PM1 kietųjų oro dalelių koncentraciją (kuo dalelės smulkesnės, tuo labiau jos siejamos su įvairiomis bjauriomis ligomis – tokiomis kaip plaučių vėžys ar širdies ligos).

Vaido Neverausko/15min.lt nuotr./Oro užterštumo matuoklis „EcoLife“
Vaido Neverausko/15min.lt nuotr./Oro užterštumo matuoklis „EcoLife“

Įdarbino ir debesį

Žinoma, gali kilti klausimas – o kurgi šio lenkiško jutiklio inovatyvumas, jeigu panašių gaminių įvairovė – nors vagonais vežk? Ogi iš kitų gaminių lenkiškąjį išskiria tai, kad jis orus analizuoja ne vienas ir ne tik konkrečiai toje vietoje, kur sumontuotas, o spiečiais – visi jutiklių surinkti duomenys keliauja į „debesį“, kur būna apdorojami ir, priklausomai nuo savininko pasirinkimų, yra rodomi tik jam vienam arba jais dalijamasi su kitais tokių pačių įrenginių turėtojais. Tokiu būdu, pasiekus tam tikrą šių įrenginių turėtojų „kritinę masę“, galima sudarinėti teritorijos užterštumo žemėlapius, kuriuose duomenys nuolat keičiasi, yra papildomi.

Dėl to kompiuteris gali sudaryti ir oro užterštumo „paros grafiką“. Pavyzdžiui, jeigu žmogus gyvena šalia judrios gatvės, jutiklis nustatys, kad oro užterštumas būna didžiausias rytinio piko valandomis. O programėlė, kurią naudotojas gauna kartu su jutikliu, atlieka oro užterštumo analizę, pateikia duomenis į bet kokio išmaniojo įrenginio ekraną bei gali patarti vartotojui, tarkime, uždaryti savo būsto langus nuo 8 iki 9:30 ryte. Arba, jeigu padėtis labai bloga, įsigyti oro valymo įrangą.

Vaido Neverausko/15min.lt nuotr./Oro užterštumo matuoklis „EcoLife“
Vaido Neverausko/15min.lt nuotr./Oro užterštumo matuoklis „EcoLife“

Plečiasi tik internetu

Mokslinių tyrimų, gamybinių-inžinerinių ir prekybos sričių specialistus suvienijusioje įmonėje „EcoLife“ dirba net šeši mokslų daktarai, sukūrę oro teršalų jutimo technologiją, sutalpinę ją į labai elegantišką ir nedidelį korpusą. Kol kas prekyba jie užsiima išskirtinai tik internetu, Europos ir JAV rinkose, tačiau turi didelių ambicijų žengti svarbų žingsnį ir į Kinijos rinką. Mat Kinijos miestai – ypač tokie megapoliai, kaip Šanchajus ir Pekinas – garsėja savo ne itin švariu oru, o kai kurie gyventojai, besirūpinantys savo sveikata, iš namų kojos nekelia be įkvepiamą ir iškvepiamą orą filtruojančios kaukės.

Lenkijoje namams skirtą „EcoLife“ jutiklį gamintojai pardavinėja už 300 zlotų – tai atitinka apie 70 eurų. Jungtinėje Karalystėje jo kaina šokteli iki 90 svarų, amerikiečiams jis kainuoja 100 dolerių. Patys gamintojai prasitarė, kad dėl tokio prekybos internetu modelio jų gaunama pelno marža yra pakankamai didelė, kad lengvesniam įėjimui į Kinijos rinką jie gali imtis tam tikrų kainodaros pokyčių.

Paklaustas, ar ateis diena, kai į Suvalkus atvažiavęs lietuvis „Biedronkoje“ galės nusipirkti tokį jutiklį, „EcoLife“ atstovas tik šyptelėjo. „Tokia jau ta didžiųjų prekybos tinklų praktika – jie patys parduotų įrenginius už 300 zlotų, o iš mūsų juos pirktų po 15“, – sakė įmonės atstovas.

Vaido Neverausko/15min.lt nuotr./Oro taršos matuoklis „EcoLife“
Vaido Neverausko/15min.lt nuotr./Oro taršos matuoklis „EcoLife“

„CES Asia“ – mažoji CES sesė

Tradiciškai pačioje metų pradžioje JAV, Las Vegase, vykstanti paroda „Consumer Electronics Show“ metų viduryje apkeliauja beveik pusę Žemės rutulio ir atsiduria Kinijoje, kur jau kelerius metus rengiama azijietiška šios parodos versija – „CES Asia“. Tiesa, šioji nė iš tolo neprilygsta amerikietiškai – su labai nedidelėmis išimtimis renginyje dominuoja dalyviai iš Kinijos, parodos plotai gerokai mažesni ir net tos kiniškos įmonės, kurios Las Vegase pasistengė sužibėti visomis įmanomomis spalvomis bei pasistatyti kuo didesnius, kuo labiau žmones traukiančius stendus, namų rinkoje, atrodo, kuklinasi – stendai gerokai mažesni. Ir pačių įmonių mažiau.

Kita vertus, parodos rengėjai džiūgauja, kad dalyvių ir žiūrovų skaičiai sparčiai auga, tad visai gali būti, kad po kelerių metų „CES Asia“ iš tiesų galės pasivaržyti su savo vyresne sese – CES paroda Las Vegase.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:11
01:50
00:43

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT