Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2010 lapkričio 11d. 21:06

Kodėl iki šiol nebuvo sukurtas pavojingas virusas telefonams

Išmanusis telefonas.
Bigstockphoto.com nuotr. / Išmanusis telefonas.

Žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimų apie naujus ir pavojingus kompiuterių virusus, vartotojams nuolat primenama atnaujinti antivirusinę programą. O kaip su išmaniaisiais telefonais? Juk jie yra miniatiūriniai kompiuteriai, ir jais galima komunikuoti naudojant kur kas daugiau skirtingų ryšio tinklų. Kodėl iki šiol nebuvo sukurtas pavojingas virusas telefonams?

Virusai išmaniesiems telefonams išties egzistuoja. Tinklo apsaugos priemones siūlančios bendrovės „Juniper Networks“ atstovas Troy‘us Vennonas teigia, jog yra sukurta daugiau nei 10 tūkst. pavojingų programų mobiliesiems telefonams, rašo Dvice.com. Iš jų apie 600 yra kuo tikriausi virusai, galintys užkrėsti išmaniuosius telefonus. Kodėl mes iki šiol apie juos negirdėjome? Štai trys pagrindinės priežastys.

1. Pernelyg daug operacinių sistemų

Pirma visiškai paprasta: rinka. Yra kelios mobiliosios operacinės sistemos, tačiau nė viena jų rinkoje neužima dominuojančios padėties, kaip, kompiuterių atveju, „Windows“. Taigi galimybė sukurti virusą, kuris galėtų užkrėsti įvairius mobiliuosius telefonus yra pakankamai maža.

„Dėl skirtingų operacinių sistemų struktūrų ir platformų programišiams sunku sukurti programą, kuri galėtų paveikti didelį įrenginių skaičių. Paprasčiausiai neapsimoka kurti virusą, kuris būtų nutaikytas į tam tikrą platformą, turinčią nedidelį skaičių vartotojų“, – teigia antivirusinės programos „Avast“ technologijų vadovas Ondrejus Vlcekas.

Antivirusinės programos „McAfee“ viceprezidentas Davidas Goldschlagas sutinka. „Žmonės ieško pinigų. Virusai būna kuriami arba didelėms platformoms, arba labai specializuotiems taikiniams. Išmanieji telefonai yra per vidurį“, – teigė jis.

Nors iki šiol nebuvo didelio stimulo kurti virusą išmaniesiems telefonams, augantis jų populiarumas situaciją gali pakeisti. Visgi yra tam tikrų techninių kliūčių sukurti efektyvų virusą mobiliesiems telefonams.

2. Telefonai niekuo nepasitiki

Mobilieji telefonai gali naudoti kur kas daugiau ryšio priemonių, nei įprastas kompiuteris. Be standartinio interneto ryšio, kone visi išmanieji telefonai turi „Bluetooth“, Wi-Fi, 3G ryšį. Ir tai tik pradžia: į rinką jau ateina 4G ryšys, be to, dauguma telefonų palaiko ne tik GSM, bet ir CDMA mobiliojo ryšio technologiją. Atrodytų, jog esant tiek daug ryšio kanalų telefonų virusai turėtų nuolat plisti.

Paprasčiausiai neapsimoka kurti virusą, kuris būtų nutaikytas į tam tikrą platformą, turinčią nedidelį skaičių vartotojų, – teigia O.Vlcekas.Tačiau taip nenutinka. Dauguma išmaniųjų telefonų operacinių sistemų veikia absoliučiai skirtingais būdais. Be to, pasimokę iš kompiuterių tinklais plintančių virusų, mobiliųjų telefonų kūrėjai sukūrė juos taip, kad šie būtų kur kas saugesni.

„Mobiliųjų telefonų virusai neturi tokių galimybių plisti, kaip „Windows“ virusai. Iš esmės taip yra dėl to, kad išmanieji telefonai veikia visiškai kitaip. Nėra taip, kad vienas prietaisas galėtų pasiekti kitą be jokio papildomo atsiklausimo, kaip „Windows“ atveju, o vėliau siuntinėti informaciją pirmyn-atgal vartotojui nežinant. Mobiliųjų telefonų operacinių sistemų kūrėjai žinojo pagrindinę kompiuterių silpnybę ir suprato, kad reikia kaip įmanoma labiau apriboti programų prieigą prie sistemos. Tai vienas dalykų, kurį kompiuterių operacinių sistemų kūrėjai norėtų pakeisti, jei galėtų grįžti kelis dešimtmečius atgal“, – teigia T.Vennonas.

3. Programų parduotuvių saugumas

Kompiuterių vartotojai dažniausiai renkasi pigiausias, o kartais ir „nulaužtas“, programas, ir dažnai net nepasižiūri, iš kur bylas siunčiasi, nepatikrina jų antivirusinėmis programomis. Neatlikus „namų darbų“, vartotojai gali kartu su programa įdiegti ir virusų ar šnipinėjimo programų.

Telefonų atveju dalį „namų darbų“ atlieka programų platintojai. Kiekvienos operacinės sistemos kūrėjo interesas yra užtikrinti, kad programos yra saugios, taigi jei programas siunčiatės tik iš legalių programų parduotuvių, rizika smarkiai sumažėja.

Nors išmanieji telefonai yra kur kas mažiau pažeidžiami virusų, nei kompiuteriai, laikui bėgant tai gali pasikeisti, kadangi programų parduotuvės plėsis, o telefonų operacinės sistemos taps sudėtingesnės. Visų kompanijų atstovai, su kuriais bendravo Dvice.com, sutinka: ateityje virusai telefonams taps rimta problema.

Ar jums derėtų įsidiegti antivirusinę programą telefone? Kažin, juolab jei laikotės dviejų paprastų taisyklių: pirma, programas siųstis tik iš patikimų šaltinių; antra, „nenulaužinėkite“ telefono, nebent žinote, ką darote.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT