Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Labiausiai nevykusios technologijų progreso prognozės

Technologijos
123rf nuotr. / Technologijos
Šaltinis: FaceIT.lt
0
A A

Prognozuoti technologijų progreso ateitį – tikrai nedėkingas darbas. Dažnai „aiškiaregys“ gana greitai supranta, kad jis, švelniai tariant, atsidūrė kvailio vietoje, o į jį kiaušinių lekia tiek, jog visą likusį gyvenimą galės valgyti tik omletą.

Štai dalis pasisakymų, kurie šiandien skamba visiškai nekaip. Juokingiausia, kad juos pasakė tie žmonės, iš kurių buvo tikimasi didesnės kompetencijos.

Apie technologijų beprasmybę

„Aš prognozuoju, kad Internetas greitai pavirs efektinga supernova ir 1996 metais pabaigs savo egzistavimą katastrofa“, – 1995 metais žurnale „InforWorld“ rašė Robertas Metcalfe‘as, kompanijos „3COM“ įkūrėjas ir „Ethernet“ technologijos išradėjas. R.Metcalfe‘as ir pats suprato, kokia kvaila buvo ši prognozė. Jis, tiesiogine šių žodžių prasme, prarijo savo pasisakymą: 1999 metais, dalyvaudamas šeštoje tarptautinėje Pasaulinio voratinklio konferencijoje, jis paėmė atspausdintą savo straipsnio kopiją, sumalė su maišytuvu ir, visiems matant, išgėrė.

„Praktiškai nėra jokių šansų, kad palydovai bus naudojami telefono, telegrafo, televizijos ir radijo ryšio gerinimui JAV teritorijoje“, – 1961 metais teigė JAV Federalinės ryšių komisijos narys  T.A.M.Cravenas. Nepaslaptis, kad šioje institucijoje jis seniai nebedirba.

„Manau, pasaulinėje rinkoje yra vietos kokiems penkiems kompiuteriams“, – 1943 metais pareiškė IBM vadovas Thomas J.Watsonas. Žinoma, jis turėjo omenyje lempinius kambario dydžio monstrus, bet pasisakymas vis tiek skamba kvailai.

„Amerikiečiams reikalingi telefonai, o mums – ne. Mes turime pakankamai berniukų – pasiuntinių“, – 1876 metais pareiškė Didžiosios Britanijos Pašto valdybos vyriausias inžinierius, seras Williamas Preece‘as. Įdomu tai, kad po gerų trijų dešimtmečių britai turėjo vieną didžiausių komunikacinių centrų, jungusių visą imperiją.

„Šis „telefonas“ turi per daug trūkumų, kad jis būtų laikomas rimta ryšio priemone“, – rašoma kompanijos „Western Union“ tarnybiniame raštelyje. Progresyvumu šios amerikiečių kompanijos girti neverta: ji savo paskutinę telegramą išsiuntė tik 2006 metais.

„Televizija neišsilaikys nė vienoje rinkoje daugiau nei pusmetį. Žmonės greitai pavargs kiekvieną vakarą spoksoti į dėžę iš faneros“, – štai taip 1946 metais žmonija tikėjo Darrylu Zanucku iš kompanijos „20th Century Fox“. Ir jis buvo teisus: žmonija dabar spokso į aliuminio ir plastiko „dėžes“.

„Manęs visąlaik klausinėja, kada „Apple“ išleis mobilųjį telefoną. Mano atsakymas – greičiausiai niekada“, – 2006 metais „The New York Times“ rašė analitikas Davidas Pogue‘as. Jis taip teigė remdamasis prielaida, kad Steve‘as Jobsas neiškęs mobiliojo ryšio operatorių kišimosi, derinant įrenginio dizainą, kurį jie sutiks aptarnauti. Ekspertas nežinojo, jog „Apple“ vadovas pateiks pasiūlymą, kurio bus sunku atsisakyti: jūs nekišate nosies į dizainą, o mes leisime jums pasirašyti su telefonų pirkėjais penkerių metų sutartį.

Netaikliausių šaulių viršūnėje – B.Gatesas

Ypatingą vietą šioje prognozių kolekcijoje užima vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Billas Gatesas. Dažniausiai prisimenama jo 1981 metais išsakyta sparnuota frazė: „640 kilobaitų užteks bet kam.“ Beje, tai labiau panašu ne į faktą, o į legendą: nėra jokių įrodymų, kad B.Gatesas tai iš tikrųjų pasakė, o ir jis pats tai neigia.

2004 metais Pasauliniame ekonomikos forume B.Gatesas pažadėjo, kad el. šiukšlių (angl. spam) problemą pavyks išspręsti per artimiausius keletą metų. Tačiau iki šiol 90 proc. elektroninių laiškų patenka būtent į šią kategoriją.

Ir tai toli gražu ne paskutinis vieno iš „Microsoft“ įkūrėjų perliukas. „OS/2“ programuotojams skirtos instrukcijos (1987 m.) įžangoje jis rašė: „Esu įsitikinęs, kad „OS/2“ lemta tapti visų laikų svarbiausia operacine sistema (ir, galbūt, programa).“ Kaip visi puikiai žino, tai nenutiko.

O 2002 metais vykusioje parodoje „COMDEX“ tas pats B.Gatesas pareiškė: „Po penkerių metų jis taps pačiu populiariausiu asmeniniu kompiuteriu JAV rinkoje.“ Jis kalbėjo apie „Windows Tablet“ planšetinį kompiuterį. Tiesa, B.Gatesas nesmarkiai prašovė: planšetiniai kompiuteriai dabar populiarėja ne dienomis, o valandomis. Tiesa, „Microsoft“ šiame segmente tenka vilktis karavano uodegoje ir dar neaišku, ar pavyks pasivyti lyderius.

Netikėjusieji „Apple“ ateitimi

Dar viena įdomi kategorija – pasisakymai apie greitą kompanijos „Apple“ mirtį:

  • „Kai jūs skaitysite šį straipsnį, ši ekscentriška kultinė kompanija nebeegzistuos kaip nepriklausoma įmonė“ (žurnalas „Fortune“, 1996 m. vasario 19 d.);
  • „Apple“ – tai minia žmonių be strateginio mąstymo ir tikrai be ateities“ (žurnalas „Time“, 1996 m. vasario 5 d.);
  • „Kompanijos „NeXT“ įsigijimas – per mažai ir per vėlai. „Apple“ mirė“ (Nathanas Myhrvoldas, „Microsoft“ techninis direktorius, 1997 m.);
  • „iMac“ pirks tik patys ištikimiausi gerbėjai. Jis geras, elegantiškas, nemoka skaityti diskelių – iš esmės, pasmerktas“ (laikraštis „Boston Globe“, 1998 m. gegužės 14 d.);
  • „Aš tiesiog uždaryčiau „Apple“ ir grąžinčiau pinigus akcininkams“ (Michaelas Dellas, korporacijos „Dell“ vadovas, 1997 m.).
FaceIT.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT