Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 26d. 15:28

Lietuvio idėja elektros tinklo gedimus nustatyti pasitelkiant GPS sulaukė įvertinimo

Elektra
R.Vilimo/BFL nuotr. / Elektra

Lietuvio mokslininko Vytauto Šiožinio idėja, kaip tiksliai nustatyti elektros tinklo gedimo vietą pasitelkiant GPS, laimėjo Europos palydovinės navigacijos konkurso Lietuvos etapą.

Pristatydamas savo idėją Kauno technologijos universiteto lektorius, dr. V.Šiožinys pastebėjo, kad automatizuotos elektros tinklų sistemos jau nepajėgios atlaikyti šių dienų iššūkių.

„Elektros gamyba ir vartojimas vyksta tuo pačiu metu. Elektros neįsidėsi į kišenę ar indą ir neparsineši namo. Du miestus jungiančioje elektros linijoje procesai vyksta artimu šviesos greičiui, t.y. kurioje nors jos dalyje įvykus gedimui ar linijai nutrūkus ji akimirksniu dingsta, – teigė V.Šiožinys. – Aš pateikiau idėją, kuri leidžia nustatyti atstumą iki gedimo vietos pagal tai, kiek laiko užtrunka signalo atėjimas iki pastotės, ir identifikuoti tą vietą naudojant palydovinę navigaciją.“

Kadangi elektros energija juda artimu šviesos greičiui, matavimai turi būti ypač tikslūs, o laikas matuojamas nanosekundžių tikslumu.

Įgyvendinus šią idėją specialistams nebereikėtų klaidžioti ieškant gedimo ar nutrūkusios linijos vietos – ji būtų pažymėta žemėlapyje.

V.Šiožinys pirmadienį buvo apdovanotas Ūkio ministerijoje, jam įteiktas konkurso nacionalinis prizas.

Lietuvio darbas pretenduoja į tarptautinius regioninių idėjų apdovanojimus ir pagrindinį konkurso prizą – 20 tūkst. eurų premiją bei pusmečio inkubacinio periodo programą pasirinktame regione savo idėjai realizuoti. Europos apdovanojimai vyks spalio 19 dieną Miunchene (Vokietija).

Europos palydovinės navigacijos konkurso tikslas – surasti naujų idėjų palydovinės navigacijos srityje. Šiuo metu GPS daugiausia žinomas ir dažniausiai naudojamas transporto srityje, tačiau, kaip rodo V.Šiožinio pavyzdys, palydovinė navigacija gali būti naudinga ir kitose srityse.

Konkursui pateiktos idėjos turi būti praktiškai realizuojamos ir galinčios atnešti komercinę naudą.

Konkursas prisideda prie bendros Europos Sąjungos ir Europos kosmoso agentūros programos „Galileo“ vystymo ir jos įgyvendinimo.

Europos palydovinės navigacijos idėjų konkursą Europos kosmoso agentūros iniciatyva 2004 m. pradėjo rengti Vokietijos palydovinės navigacijos taikymų centras „Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen“.

Lietuva šiame konkurse dalyvavo antrą kartą, mūsų šalies atstovai pristatė 17 idėjų. Iš viso konkursui buvo pristatyta per 820 idėjų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT