Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 11d. 12:35

Lietuvių sukurtas dūmų bei smalkių detektorius gelbėja estų gyvybes

„Fumerex“ dūmų detektorius
Organizatorių nuotr. / „Fumerex“ dūmų detektorius

Ar žinote, kad Lietuvoje sukurtas dūmų ir smalkių detektorius Estijoje prigijo ir yra nominuotas bei apdovanotas šalies verslo apdovanojimais? Lietuvos bendrovė „Eldes“ sukūrė įrenginį, kuris pavojaus atveju ne tik skleidžia garso signalą, bet ir siunčia pagalbos žinutes. Šio detektoriaus pripažinimas ir sėkmė užklupo ne Lietuvoje. Viena Estijos saugos bendrovė pateikė gyventojams fantastiškai veiksmingą paslaugą.

Detektorius siunčia žinutes

Daugelis jau žinome, kad nuo 2018 metų dūmų detektoriai privalomi Lietuvoje, tačiau praktiškai mažai naudojami. Šis prietaisas reaguoja į dūmus ir skleidžia apie tai informuojantį didelį garsą. Geras sprendimas, tačiau ar tikrai jis toks veiksmingas, jei šalia nėra kaimynų ar šeimininko?

Yra dar daugybė „jei“. Paskaičiuota, kad gaisras šiais laikais įsiplieskia bei pridaro negrįžtamos žalos vos per 3-4 minutes. Tai vyksta gerokai trumpiau, nei prieš dešimtmetį, nes mes savo aplinkoje turime daugiau lengvai liepsnojančių nenatūralių daiktų ir paviršių.

Šių metų gaisrų statistika Lietuvoje nėra džiuginanti. PAGD praneša, kad per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje kilo 7663 gaisrai. Tai 26,2 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį, tačiau šiuose gaisruose žuvo daugiau žmonių – 73. Iš jų – 2 vaikai. 123 gyventojai patyrė traumų. Pernai per 10 mėnesių gaisruose žuvo 58 žmonės.

Galima spėlioti, kad gaisrų palyginti kilo mažiau, nes dėl pandemijos žmonės dažniau buvo namie ir suspėdavo neutralizuoti gaisro židinį. Deja, tikėtina, kad dėl tos pačios priežasties daugiau žmonių ir žuvo

Dar vienas faktas – prieš gaisrą, kol dar nėra įsiplieskusi liepsna, dažniausiai išsiskiria anglies monoksidas, liaudyje vadinamas smalkėmis. Paprastas dūmų detektorius jų nejaučia.

Gerokai brangesnis šių pražūtingų, tačiau bespalvių ir bekvapių dujų detektorius suveiktų gerokai anksčiau už tuos, kurie reaguoja tiesiogiai į dūmus. Tai leistų žymiai greičiau užbėgti nelaimėms už akių.

Čia vėl tenka grįžti į pradinę mintį. O jeigu ir šiuo atveju aplinkui nieko nėra? O jei – niekam to negalima linkėti – žmogus yra patalpoje, tačiau jau yra apnuodytas smalkėmis ir negali pakviesti pagalbos? Sprendimas jau yra ir Estijoje jis puikiai veikia. Ten ne tik šeimininkas, bet ir saugos tarnyba gauna žinutę, į kurią skubiai reaguoja.

Metų gaminio verslo apdovanojimas įmonei „Eldes“ buvo skirtas už efektyvią vadybą ir ekonominį rezultatą, pati saugos tarnyba labiausiai didžiuojasi tuo, kad pavyko išgelbėti šimtus gyvybių.

Trys geri dalykai viename

„Eldes“ į vieną įrenginį sujungė anglies monoksido, dūmų detektorius ir telefono funkcijas. Pavadino įrenginį „Fumerex“, o Estijoje šis detektorius pavadintas „Nublu“. Šis vardas siejamas su animaciniu veikėju – šuniuku, kuris visus gelbsti. Gali būti, jog toks marketinginis sprendimas smarkiai prisidėjo prie gaminio sėkmės.

Estijos „G4S“ saugos tarnyba detektorius savo klientams suteikia nemokamai. Kitaip tariant – klientas už 5,9 euro per mėnesį gauna įrenginį, saugos tarnybos paslaugą ir įrenginio aptarnavimą. Pavyzdžiui, kas kelerius metus reikia pakeisti bateriją.

Organizatorių nuotr./„Fumerex“ dūmų detektorius
Organizatorių nuotr./„Fumerex“ dūmų detektorius

Estijoje per metus „Nublu“ ėmė naudotis daugiau nei 20 tūkstančių šeimų. Saugos tarnyba gerokai išplėtė iki tol turėtą klientų ratą ir didina jį kasdien. Žinoma, prie šios sėkmės prisidėjo ne tik animacinio personažo vardas, bet ir nuoseklus žmonių informavimas, kaip veikia detektorius, kaip plinta ugnis, kas yra smalkės.

Estijoje vyravo nuostata, kad anglies monoksidas yra sunkesnis už orą, todėl palubėje detektorius smalkių neva „nepajus“. Iš tiesų yra atvirkščiai. Šios kenksmingos dujos įprastai yra lengvesnės ir kyla aukštyn, todėl dūmų ir smalkių detektorius tvirtinamas palubėje.

Išgelbėjo šimtus gyvybių

Nors metų gaminio verslo apdovanojimas buvo skirtas už efektyvią vadybą ir ekonominį rezultatą, pati saugos tarnyba labiausiai didžiuojasi tuo, kad pavyko išgelbėti šimtus gyvybių.

Paskaičiuota, kad „Nublu“ per metus užbėgo už akių per 800 nelaimių. Tai reiškia, kad laiku gautas signalas padėjo užkirsti kelią gaisrui, kai tuo metu patalpoje buvo žmogus ir incidentas galėjo baigtis tragedija.

Svarbiausia – gyvybė, o ne daiktai

„Eldes“ vadovas Artūras Taicas primena, kad pasaulyje tipinė turto apsauga jau nėra tokia aktuali. Juk viskas apdrausta, viską galima lengvai įsigyti. Svarbiausias prioritetas išlieka žmogaus sveikata ir gyvybė, o tam didžiausią pavojų namuose kelia gaisrai. Taip pat labai svarbu – emociškai brangūs atsiminimai, mylimi naminiai gyvūnai.

Estijoje tokia saugos tarnybos paslauga ypatingai išpopuliarėjo. Pasirodo, tai yra būtent tokia paslauga, kokios žmonėms reikia. Jiems dažniausiai nebūtina brangi signalizacija turto apsaugai nuo daugybės rūšių pavojų. Jie tik nori, kad į gaisrą būtų laiku sureaguota. Daugeliui žmonių labiau reikia apsaugos nuo viską ryjančių liepsnų, nei nuo ilgapirščių.

Bendrovė ELDES sukūrė dūmų ir smalkių detektorių, kokio neteko sutikti niekur kitur pasaulyje.

„Dabar ugniagesiams nepakanka atvykti po dešimties minučių. Jau per vėlu. Gaisras viską pražudo greičiau. Prieš atsirandant dūmams ir liepsnai dažniausiai išsiskiria anglies monoksidas – smalkės. Jei galime tai sužinoti, galime laiku iškviesti ugniagesius, išgelbėti turtą ir gyvybę“, – pasakojo vadovas.

Pašnekovas patikslino, kad jo bendrovė sukūrė dūmų ir smalkių detektorių, kokio neteko sutikti niekur kitur pasaulyje. Jis ne tik skleidžia garso signalą, bet gali siųsti pavojaus žinutę į kelis telefonus. Kaukimas ne visada pasiteisina, o pranešimas į mobilųjį telefoną – gerokai efektyviau. Dar geriau, jei šią žinutę gauna ne tik savininkas, bet ir tie žmonės, kurie yra nuolat pasirengę reaguoti – saugos tarnyba, ugniagesiai, socialiniai darbuotojai, kaimynai.

Nematomas ir neužuodžiamas priešas

A.Taicas tiki, kad žmonės į išmanius dūmų ir smalkių detektorius netrukus žiūrės kaip į prievolę pasikeisti vasarines padangas į žiemines. Net jei nebūtų privaloma, vis tiek keistume: „O kam žmogui reikalingas detektorius? Kad inspektorius nebaustų, ar kad aš ir mano artimi nežūtų? Mūsų gaminys per metus pasiekė 5 procentus visos Estijos rinkos, o Švedijoje – 2 procentus. Beje, švedai šiuos detektorius palieka savo vasarnamiuose, kurie dažnai yra už šimto kilometrų ar net salose. Aš asmeniškai norėčiau žinoti, ar pas mano garbaus amžiaus artimuosius namuose nėra anglies monoksido.“

Detektoriaus naudotojai pasakoja įdomių nutikimų. Vienas žmogus, sėdėdamas namuose, gavo žinutę, jog patalpoje jau trečias pagal pavojingumą anglies monoksido lygis. Jokių dūmų ar kvapo nėra. Netrukus surado, kad kaista elektros instaliacija. Išvengė nelaimės.

Dar vienu atveju žmogus skundėsi, kad rytais dažnai skauda galvą. Ką tik įsigytas detektorius parodė, jog dažnai vėlų vakarą miegamajame yra anglies monoksido. Paaiškėjo, kad po šiuo kambariu yra kaimyno garažas. Jis dažnai dar kurį laiką neišjungia variklio.

Pandeminis laikotarpis šaltuoju metų laiku turi papildomų pavojų mūsų gyvybei ir sveikatai. Namuose dažniau kūrenamos krosnys, židiniai, todėl anglies monoksido pavojus yra didesnis. Smalkės yra nematomos, neužuodžiamos ir negirdimos. Nebent mums ar nuolat budinčioms tarnyboms apie jas praneša detektorius. Kaukimą girdėsime tik tuomet, jei būsime namuose, o žinutė pasieks bet kuriame pasaulio taške, kur tik veikia mobilusis ryšys. Būkime sveiki ir saugūs!

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT