TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos vaikai internete elgiasi pernelyg drąsiai

Mergaitė prie kompiuterio
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Mergaitė prie kompiuterio
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujausio tarptautinio tyrimo duomenimis, pernai 23 proc. apklaustų Lietuvos vaikų ėjo pasimatyti su internetiniais „draugais“, su kuriais pažintis užmezgė internete, o daugiau nei pusė apklaustųjų bendravo internete su asmenimis, kurių realiai nepažinojo.

Šis rodiklis yra vienas aukščiausių tarp 25 šalių, kuriose buvo atliekamas vaikų naudojimosi internetu tyrimas, rašoma pranešime spaudai. Lietuva taip pat patenka tarp šalių, kuriose aukštas seksualinio internetinio turinio lygis: 25 proc. Lietuvos vaikų yra žiūrėję seksualinio turinio paveikslėlius internete, o 19 proc. yra jų gavę.

Elgiasi neatsargiai

Tyrimo, kurį atliko tarptautinė organizacija „EU Kids Online“, metu buvo apklausta per 25 tūkst. vaikų nuo 9 iki 16 metų amžiaus ir jų tėvai.

Kaip rodo rezultatai, vaikai prie interneto praleidžia vidutiniškai po 88 minutes per dieną. Daugiausia vaikų internetu naudojosi namuose (87 proc.) ir mokyklose (63 proc.), 49 proc. savo kambariuose, trečdalis apklaustųjų – mobiliaisiais telefonais ar naudodami kitus mobiliuosius įrenginius.

Lietuva patenka tarp šalių, kuriose aukštas seksualinio internetinio turinio lygis: 25 proc. Lietuvos vaikų yra žiūrėję seksualinio turinio paveikslėlius internete, o 19 proc. yra jų gavę.

Lietuva priskiriama prie aukšto naudojimosi internetu lygio, todėl ir rizika vaikams čia yra didesnė nei šalyse, kuriose naudojimosi internetu lygis yra žemesnis.

Tyrimo duomenimis, 40 proc. visų apklaustų Europos vaikų naujų draugų ieško internete, 34 proc. prie savo draugų sąrašo prideda žmones, kurių niekada nėra matę realybėje, 16 proc. buvo apsimetę kitu asmeniu, 15 proc. siuntė savo asmeninę informaciją tiems, kurių nepažinojo realybėje, ir 14 proc. siuntė savo nuotraukas arba vaizdo failus nepažįstamiesiems.

Pasitiki patarimais

Tėvai nėra vieninteliai už vaikus atsakingi žmonės. Mokytojai taip pat prisideda mokydami vaikus saugaus elgesio internete.

Beveik du trečdaliai Europos vaikų interneto saugumo patarimų yra gavę iš tėvų, kiek mažiau − iš mokytojų ir 44 proc. − iš bendraamžių.

Lietuvoje kas antras vaikas pažymėjo, kad jiems patarimų, kaip saugiai elgtis internete, davė mokytojai, 35 proc. vaikų – tėvai ir 48 proc. − bendraamžiai.

Kur kreiptis pagalbos?

Nuo 2011 m. liepos mėn. Lietuvoje veikia Saugesnio interneto pagalbos linija, kur teikiama pagalba vaikams, internete susidūrusiems su tokiais pavojais kaip viliojimas, patyčios, priekabiavimas, žalingas turinys ar kita nemaloni ar bauginanti patirtis naudojantis interneto technologijomis.

Vaikai, susidūrę su grėsmėmis, gali skambinti daugelyje Europos šalių veikiančiu vienodu nemokamu pagalbos vaikams telefono numeriu 116111 ir jiems pagalbą suteiks ,,Vaikų linijos“ (Vaikulinija.lt) konsultantai.

Dėl šios pagalbos teikimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šių metų kovo mėn. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ ,,Vaikų linija“. Tokiu būdu Lietuva prisijungė prie 26 Europos valstybių, kuriose veikia tokios pagalbos linijos.

Pagalba saugesnio interneto klausimais teikiama RRT ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo informacinių technologijų centrui (ITC) pagal daugiametę Europos Komisijos programą ,,Safer Internet“ Lietuvoje vykdant Europos Sąjungos projektą ,,Saugesnis internetas“. Daugiau informacijos apie Saugesnio interneto projektą ir atliekamus darbus galima rasti Draugiskasinternetas.lt.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Vaikas Internetas
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT