Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Medicinos auksas – mėlynakraujai krabai, kurių kraujo litras kainuoja 15 tūkst. dolerių

Mėlynakraujai krabai
Wikipedia nuotr. / Mėlynakraujai krabai
Šaltinis: 15min
0
A A

Jokiai gyvūnų rūšiai neįmanoma išgyventi 450 mln. metų, jei per tą laiką jų organai neišvysto tam tikrų išlikti padedančių funkcijų ar triukų. Vienas tokių, kuriuos turi pasaginiai krabai (angl. horseshoe crabs) – yra kraujas su ypatingomis antibakterinėmis savybėmis, rašo iflscience.com.

Akivaizdi pasaginių krabų (Limulus polyphemus) kraujo savybė yra ta, kad jų kraujas yra ryškiai mėlynas. Taip yra dėl to, kad jie turi vario pagrindu veikiančio pigmento hemocianino, kuris perduoda deguonį per kūną. Stuburiniai tam naudoja geležies turintį hemoglobiną.

Vietoje baltųjų kraujo kūnelių, kurie kovoja su infekcijomis, kai kurie bestuburiai turi amebocitus, o Atlanto vandenyne gyvenantis pasaginis krabas per ilgą laiką juos išvystė taip, kad šie turi neįprastą medicininę vertę ir puikiai apsisaugo nuo bakterijų.

Krabų koaguliantas – kraujo krešėjimą skatinantis cheminis elementas – yra naudojamas testuojant medicininę įrangą ir vakcinas, tikrinant jų efektyvumą. Be jo didelė dalis žmonių mirtų nuo infekcijų.

Deja, krabų naudingosios savybės privedė prie jų populiacijos sumažėjimo Šiaurės Amerikoje.

250 tūkst. krabų kasmet yra nuleidžiama apie 30 proc. kraujo ir jie paleidžiami atgal. Manoma, kad nuleidus 30 proc. kraujo krabai turėtų išgyventi, tačiau kai kurie mokslininkai teigia, kad iki trečdalio atgal paleistų krabų, kurių kraujas nuleistas, žūva. Be to, manoma, kad po nukraujavimo krabai rečiau dauginasi.

Tačiau litras krabų kraujo kainuoja maždaug 15 tūkst. dolerių, todėl nepanašu, kad ateityje šis procesas sulėtėtų.

Domitės mokslo ir informacinių technologijų naujienomis? Prisijunkite prie Mokslas.IT socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Twitter“. Patirkite netikėtų atradimų!

Temos Kraujas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT