Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 10d. 05:51

Mokslininkai, pasitelkę kalmarų odą, ketina sukurti spalvas keičiančius drabužius

Žvejo pagautas kalmaras nepagailėjęs rašalo ant Karolio rankų.
Evelinos ir Karolio nuotr. / Žvejo pagautas kalmaras nepagailėjęs rašalo ant Karolio rankų.

Tiems, kurie yra nepatenkinti savo drabužių ar prietaisų spalvomis, dabar galima tik patarti parduotuvėje pasirinkti ką nors labiau atitinkančio jų skonį. Galbūt netolimoje ateityje drabužių arba elektronikos spalvą bus įmanoma pakeisti pagal savo norus.

Tai bus įmanoma, jei Kalifornijos universiteto mokslininkams pavyks įgyvendins vieną iš idėjų, kuri pagrįsta įdomiomis kalmarų odos savybėmis.

Jei mokslininkams dirbtinėse struktūromis pavyktų atkurti tokias pat baltymų sekas, medžiagos bet kuriuo metu galėtų pakeisti spalvą.

Kalifornijos įlankoje gyvenantys galvakojai moliuskai Doryteuthis opalescens turi nuostabų sugebėjimą manipuliuoti savo odos spalva. Be įgimtos maskavimosi savybės, kurią taip pat turi sepijos, aštuonkojai ir kiti galvakojų šeimos moliuskai, šie kalmarai savo spalvą gali pakeisti keliais skirtingais būdais.

Neseniai profesoriaus Danielio Morse'o atliktas tyrimas parodė, kad kalmarų gebėjimą pakeisti savo spalvą nulemia baltymų sekų kontroliavimas, kuris leidžia sukurti tam tikrus šviesos atspindžius.

Profesoriui pavyko apibūdinti specialių, moliuskų odoje esančių ląstelių – iridocitų, funkcionavimo mechanizmą. Jei mokslininkams dirbtinėse struktūromis pavyktų atkurti tokias pat baltymų sekas, medžiagos bet kuriuo metu galėtų pakeisti spalvą.

Danielis Morse'as pažymėjo, kad kalmarai atkuria labai ryškias spalvas – kaip Monė paveiksluose. Tokių savybių turinčias medžiagas būtų galima panaudoti karinės ir specialios paskirties technikos bei rūbų maskavimui, kuriant dėmesį pritraukiančius ryškius drabužius, išmaniuosius telefonus ir t.t.

topcom.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT