Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslo kodas: Kosmoso užkariavimas ir.. arbūzai!

Artimiausiu metu ketinama atnaujinti 19 metų tarnavusį orbitinį teleskopą „Hubble“, tačiau remonto darbus apsunkina galimi susidūrimai su kosminėmis šiukšlėmis.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Artimiausiu metu ketinama atnaujinti 19 metų tarnavusį orbitinį teleskopą „Hubble“, tačiau remonto darbus apsunkina galimi susidūrimai su kosminėmis šiukšlėmis.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Amerikiečiai pradėjo kosminę operaciją, sudėtingumu prilyginamą išsilaipinimui mėnulyje. Artimiausiu metu ketinama atnaujinti 19 metų tarnavusį orbitinį teleskopą „Hubble“, tačiau remonto darbus apsunkina galimi susidūrimai su kosminėmis šiukšlėmis.

Antradienį vakare, apie 21 val. Lietuvos laiku, iš Kanaveralo kyšulio pakilęs JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaivis „Atlantis“ pradėjo vykdyti orbitinio teleskopo „Hubble“ remonto darbų programą – vieną pavojingiausių NASA misijų nuo išsilaipinimo Mėnulyje laikų.

Ši NASA kosminė misija laikoma viena pavojingiausių dėl to, kad maždaug 563 kilometrų aukštyje virš Žemės teleskopas „Hubble“ gali susidurti su vadinamosiomis kosminėmis šiukšlėmis. Šių atliekų kosminėje erdvėje žymiai padaugėjo po vasarį įvykusio Rusijos ir JAV palydovų susidūrimo. Specialistų vertinimais tikimybė, kad šios misijos metu NASA erdvėlaivis gali susidurti su palydovų nuolaužomis, yra 1: 221.

Svarbiausiam žmonijos astronominiam instrumentui po Galilėjaus teleskopo – orbitiniam teleskopui „Hubble“ – jau suėjo 19 metų, jo techninė įranga sensta ir genda, neveikia dvi teleskopo kameros, reikia pakeisti duomenų kaupimo ir perdavimo modulį, sugedusią kitą įrangą.

Jei remontas bus sėkmingas tikimasi, kad orbitinis teleskopas galės veikti mažiausiai iki 2014 metų.

„Įsivaizduokite, kad turite automobilį ir važinėjate juo kasdien 7 metus, tačiau nė karto nebuvote užsukę į servisą. Būtinų aptarnavimo darbų ir keistinų detalių sąrašas būtų gana ilgas“, – apie remonto sudėtingumą pasakojo NASA Goddardo kosminių skrydžių centro „Hubble“ projekto vadovas Prestonas Burchas.

Mokslininkų teigimu, „Hubble“ teleskopas tiesiogine to žodžio prasme atvėrė žmonijos akis į kosmosą, perdavęs į Žemę beveik 600 tūkst. nuotraukų, kurios privertė perrašyti astronomijos vadovėlius ir atskleidė ne vieną Visatos paslaptį.

Arbūzas-širdis

Ne tik kosmose ir ne tik amerikiečiai rengia kvapą gniaužiančius žygius. Japonų sodininkai apie kosmosą tik svajoja, tačiau tai jiems netrukdo imti ir „išrasti“ širdies formos arbūzą. Neįprastos formos vaisių „išaugino“ Kumamoto mieste gyvenantis fermeris Hiroichi Kimura ir jo žmona. Jų teigimu, idealiai širdies formą atitinkantį arbūzą jiems pavyko užauginti po trejų metų sunkaus darbo. Tai augintojų nuomone simbolizuoja jų aistrą sodininkystei ir meilę vienas kitam.

Vienas širdies formos arbūzas kainuoja 15750 jenų (apie 330 Lt). Tiesa, pirmasis derlius davė tik 20 vaisių, tačiau Hiroichi Kimura užtikrino, kad kitą sezoną jų bus užauginta daugiau. Lieka tik palaukti ir, tikėtina, Lietuvoje netrukus galėsime pjaustyti sultingas širdis, pilnas sėklų ir saldžių sulčių.

Komentarai
Temos Kosmosas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT