Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 26d. 08:22

Mokslo kodas: muzika ir asmeniniai robotai

Robotas kepa forminę duoną.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Robotas kepa forminę duoną.

Muzikai jau nuo pat jos gimimo priskiriama daug magiškų galių, tarp jų – ir gydančių. Ką gi, mokslininkai įrodė: muzika išties gali padėti pasveikti. O kad nebūtų nuobodu, mokslo pasaulis mums netrukus žada pasiūlyti...naminius robotus.

Muzikos galia

Visi žinome tą jausmą: vos tik išgirstame seną pažįstamą dainą, atmintyje tuoj pat iškyla su ja susiję vaizdiniai – atmintinas šokių vakaras mokykloje ar tobula popietė su draugais. Mokslininkai atrado, jog tokios sąsajos atsiranda ne be reikalo.

JAV Kalifornijos universiteto tyrėjai nustatė, jog smegenų taške, esančiame kiek žemiau kaktos, yra atminties centras. Jis taip pat tarnauja kaip laidininkas, jungiantis emocijas, prisiminimus ir mėgstamą muziką. Pastebėta, jog muzika sugeba pažadinti net Alzeimerio liga sergančiųjų prisiminimus, mat šis atminties taškas, susijęs su muzika, ligos yra paliečiamas paskutinis. „Panašu, jog pažįstama muzika tarnauja kaip garso takelis, kuris pažadina „filmą“ smegenyse. Muzika atgaivina prisiminimus, su kuriais yra susijusi, ir išgirdus žinomą melodiją galvoje gali staiga išvysti senai pamiršto draugo veidą“, – teigia Petras Janata, vadovavęs tyrimui. Anot jo, atradimas gali patobulinti atminties problemų turinčių ligonių gydymą. Žodžiu, jei neprisimenate, kur padėjote akinius ar kelintais metais gimė draugės vaikas – peržiūrėkite savo muzikos įrašų kolekciją: gal padės.

Robotai – namų šeimininkės

Robotų – žmogaus padėjėjų idėja kino ekranuose šmėžuoja jau daugybę metų: nuo robotų policinininkų iki robotų – namų tvarkytojų. Tačiau panašu, kad netrukus jie iš tiesų egzistuos realybėje ir taps tokiais pat įprastais daiktais, kaip dulkių siurblys ar sulčiaspaudė. JAV Atlantos universiteto mokslininkas Alexanderis Stoytchevas pristatė visuomenei robotą, tiksliai atkartojantį žmogaus judesius. „Jau visai greitai turėsime asmeninius robotus. Pradžia padaryta – belieka juos patobulinti“, – sakė A.Stoytchevas. Anot jo, pagrindinė mokslininkų užduotis – išmokyti robotus mokytis. „Norime, kad robotai gebėtų savarankiškai reaguoti į įvairias situacijas. Tik taip jie galės būti naudingi ir sėkmingai funkcionuoti“, – teigia mokslininkas.Na va...norėjau pirkti šunį, bet kažin, gal geriau kiek palaukti ir įsigyti robotą?..

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:10
01:09
03:07

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT