Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 21d. 08:28

Mokslo kodas: nuo viruso iki teleskopo (nuotraukos)

Kadrai iš teleskopo taisymo atvirame kosmose.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kadrai iš teleskopo taisymo atvirame kosmose.

JAV mokslininkai paskelbė tyrimo išvadas, suteikiančias vilties, kad visai realu sukurti vaistus žmogaus imunodeficito virusui (ŽIV) gydyti.

Amerikos mokslininkai žurnale „Nature Medicine“ paskelbė tyrimo rezultatus, įrodančius, kad sukurta nauja sintetinė vakcina apsaugojo beždžiones nuo vadinamojo šimpanzių imunodeficito viruso (SIV). Šis virusas laikomas ŽIV pirmtaku.

Sušvirkštus naujosios vakcinos 6 iš 9 beždžionių atsispyrė SIV virusui. Likusios trys dėl imuninės sistemos sutrikimų užsikrėtė SIV virusu, tačiau nesusirgo liga, atitinkančia AIDS. Tokiam rezultatui pakako vos vienos injekcijos-skiepo.

Naujoji vakcina sukurta naudojantis genų inžinerijos pasiekimais. Mokslininkai sukūrė DNR komponentą, kuris leidžia dirbtinai gaminti į baltymus panašius antikūnus. Pakeista DNR buvo įterpta į AAV pavadintą virusą, kuris buvo suleistas bandomosioms beždžionėms. Po to, kai dėl AAV viruso veikimo kraujyje išsiskyrė antikūnai, beždžionės buvo užkrėstos SIV virusu.

Pasak specialistų, toks metodas suteikia vilčių sukurti žmonėms tinkamą vakciną nuo AIDS, tačiau esą būtina patikrinti, kaip ši vakcina veikia beždžionėms užsikrėtus lytiniu būdu, nes kol kas eksperimentai buvo atliekami naudojant injekcijas.

Iki šiol visi bandymai sukurti efektyvią vakciną baigdavosi nesėkmėmis. AIDS ne tik puola imuninės sistemos ląsteles, tačiau ir jomis dauginasi. Tad vienintelis efektyvus kovos būdas su šiuo virusu –  jo nukenksminimas panaudojant antikūnus. Tačiau žmonių organizmas paprastai negamina viruso antikūnų, kurie prisitvirtindami prie mikroorganizmo paviršiuje esančių svetimų medžiagų (antigenų), padaro įsibrovėlį nekenksmingą.

Tad mokslininkai jau kuris laikas bandė dirbtiniu būdu sukurti tokius antikūnus –  ir panašu, jog šį sykį jiems tai bus pavykę. Tiesa, JAV mokslininkai sukūrė 3 skirtingas antikūnų versijas, iš kurių pasiteisino tik viena – AAV.

„Kaip koncepcija, manau, tai yra labai daug žadantis dalykas“, – patvirtino Peggy Johnston, JAV vadovaujanti ŽIV vakcinų tyrimų laboratorijai prie Nacionalinio alergijos ir infekcijos ligų instituto.

Sutvarkė teleskopą

Amerikiečių mokslininkai į savo pasiekimų knygelę gali įsirašyti ne tik būsimus vaistus nuo ŽIV, bet ir sėkmingai atliktą orbitinio teleskopo „Hubble“ remontą. 5 išėjimų į atvirą kosmosą metu, erdvėlaivio „Atlantis“ įgulos nariai sutvarkė teleskopo izoliacinę medžiagą, pakeitė stebėjimo aparatūrą, įdiegė naujus akumuliatorius.

Paskutinio išėjimo į atvirą kosmosą pabaigoje astronautas Johnas Grunsfeldas per radijo ryšį pasakė baigiamąją kalbą:

„Tai iš tikro didelis nuotykis. Mes vykdėme labai sunkią misiją. „Hubble“ nėra vien tik palydovas, jis simbolizuoja žmonijos pažinimo troškimą. Vienintelis būdas atrasti galimybių ribas – eiti už šių ribų“.

Po remonto teleskopas turėtų veikti iki 2014-ųjų, o gal ir ilgiau. Tikimasi, kad naujus visatos tyrinėjimus teleskopu bus galima atnaujinti po 8 mėnesių, kai bus sureguliuoti ir patikrinti naujai įdiegti įrengimai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT