Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslo kodas: sušaldyti dūmai ir kalbantys namai

Naujoji medžiaga – aerogelis – idealiai sugeria teršalus.
„15min“ nuotr. / Naujoji medžiaga – aerogelis – idealiai sugeria teršalus.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Išsiliejusios naftos poveikis aplinkai būna pasibaisėtinas, o ekologinių katastrofų išvengti žmonija dar neišmoko. Tad mokslininkai siūlo išeitį – naftą „sutraukiančią“ kempinę.

Teršdamas ar ne, pasaulis sensta: Europoje senukų netrukus bus daugiau, negu vaikų. Tačiau mokslas ir čia randa, kur pasireikšti - netrukus Vokietijoje bus galima įsigyti kalbančią ir į aplinką reaguojančią namų sistemą, padedančią senjorams išlikti savarankiškiems.

Kempiniuko stebuklai

JAV mokslininkai paskelbė atradę naują medžiagą, idealiai sugeriančią išsipylusius tepalus. Aerogelis, itin lengva medžiaga, dar vadinama „sušaldytais dūmais“, gali pasitarnauti valant aplinką nuo kenksmingų naftos ir kitų tepalų išsiliejimų.

Statistiškai žmonija per metus išpila virš 200 mln. litrų panaudotų tepalų – jie keliauja į upelius, tvenkinius, gruntinius vandenis, o išvalyti tokį užterštą vandenį yra be galo sunku, brangu ir dažniausiai – neefektyvu. Be to, tam paprastai naudojami chemikalai, tad vandens švara iki galo pasitikėti sunku.

Tačiau aerogelis, panardintas į vandenį, idealiai „ištraukia“ iš jo visus taršalus. Iš aerogelio pagaminta kempinė sutraukia septyniskart daugiau teršalų, nei sveria pati. Mokslininkai tikisi, kad naujoji medžiaga padės gelbėjant gamtą nuo ekologinių katastrofų – išsiliejusios naftos, gamyklinių teršalų ir buityje naudojamų aliejų. Pasirodo, štai, kiek gali padaryti paprastas kempiniukas...

Namas su asmenybe

Žmonės šiais laikais gyvena vis ilgiau ir ilgiau: šiandien virš 40 mln. Europos Sąjungos gyventojų yra virš 65 metų amžiaus, o 2050 metais, prognozuojama, šis skaičius padvigubės. Dauguma senyvo amžiaus žmonių mieliau liktų savo namuose, nei keltųsi gyventi į senelių namus, net jei jie turi sveikatos problemų ar jiems reikia priežiūros. Tad mokslininkai jau ieško išeičių: gali būti, jog senjorai netrukus galės džiaugtis „protingais namais“. Automatizuoti namai su moderniais sensoriais ir sistemomis galės priminti gyventojui, kad laikas gerti vaistus, įjungti signalizaciją šeimininkui parkritus ar net iškviesti greitąją pagalbą.

Technologija kol kas stropiai slepiama – ją kuria Vokietijos „Fraunhofer“ institutas, užsiimantis eksperimentine inžinerija. „Naudodami šias technologijas namų aplinką galime padaryti „protinga“. Pasitelkus į pagalbą įvairius sensorius, sistema galės „stebėti“ šeimininko gyvenimą ir, prireikus, ateiti į pagalbą“, - sakė instituto profesiorius Martinas Beckeris. Mokslininkų ir sociologų įsitikinimu, tai padarys perversmą socialinių paslaugų sektoriuje: daugybė senyvo amžiaus žmonių gebės pilnai savimi pasirūpinti tokių namų – seselių padedami. Tik štai klausimas – ką darys tie, kurie neišgalės įsigyti prabangios sistemos...

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Asmenybė Namas
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT