Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 14d. 14:44

Naujas „Skype“ virusas leidžia piktavaliams perimti kompiuterio valdymą

„Skype“ vaizdo pokalbis.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Skype“ vaizdo pokalbis.

Interneto pokalbių programoje „Skype“ nuo praėjusios savaitės plinta „trojan“ tipo virusas, leidžiantis piktavaliams perimti kompiuterio valdymą. Šiuo metu dauguma antivirusinių programų šią kenkėjišką programą jau atpažįsta ir gali pašalinti.

Dar nuo praėjusios savaitės kai kurie „Skype“ klientai yra įtraukiami į konferencinius pokalbius, kuriuose pažįstami įkelia nuorodas, siūlydami pasižiūrėti nuotraukas. Tačiau nuspaudus nuorodą vietoje nuotraukos siūloma atsisiųsti failą. Jį paleidus į kompiuterį gali būti įdiegtas virusas, kuris ne tik atveria vartus piktavaliams naudotis kompiuteriu, bet ir toliau platina kenkėjišką programą.

Nacionalinio elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio (CERT-LT) ekspertai 15min.lt informavo, kad „Skype“ plintantis virusas yra „trojan“ tipo.

„Jis įsirašo į operacinės sistemos registrus automatizuotam paleidimui ir atveria galimybes toliau naudotis kompiuteriu piktavaliams, siųsti kitus virusus, manipuliuoti kompiuteryje esama informacija ir t.t. Šiuo metu dauguma antivirusinių programų jį sėkmingai identifikuoja, tačiau gali būti nebeefektyvios, jei kompiuteris buvo infekuotas iki vasario 9 dienos“, – įspėja CERT-LT.

Virustotal.com duomenimis, šiuo metu „Skype“ plintantį virusą aptinka 28 iš 42 antivirusinių programų.

Kompiuterinio saugumo ekspertai primena seniai žinomą taisyklę – neatidaryti nežinomų ar įtartinų nuorodų neįsitikinus, ar tikrai pažįstami nori jas atsiųsti.

15min.lt nuotr./„Skype“ klientai iš pažįstamų gauna nuorodą su tariamai linksma nuotrauka, tačiau iš tiesų jiems siunčiamas virusas.
15min.lt nuotr./„Skype“ klientai iš pažįstamų gauna nuorodą su tariamai linksma nuotrauka, tačiau iš tiesų jiems siunčiamas virusas.

ESET sprendimams Lietuvoje atstovaujančios „NOD Baltic“ vadovas Tomas Parnarauskas pastebėjo, kad pastaruoju metu pastebimas kenkėjiškų programų suaktyvėjimas socialiniuose tinkluose. „Skype“ viruso atveju siunčiamoje nuorodoje įterptas žodis „Facebook“ apeliuoja į šio socialinio tinklo populiarumą ir žmonių naivumą.

„ESET saugumo ekspertai bandymus užkrėsti kompiuterius šiuo virusu pastebėjo dar praėjusią savaitę ir atnaujino virusų kodų duomenų bazę, todėl ESET antivirusinės programos aptinka ir pašalina kenkėją. Norėdami išvengti plintančio užkrato, rekomenduojame neatidarinėti nežinomų nuorodų, siunčiamų iš draugų be jokio paaiškinimo, naudoti antivirusines programas ir laiku atnaujinti operacinę sistemą“, – sakė T.Parnarauskas.

Jei kompiuteris buvo apkrėstas, žmonėms patariama patikrinti jį antivirusine programa ar „online“ antivirusų skeneriais, kurių nereikia diegti kompiuteryje. Naudojantiems „Windows“ operacinę sistemą taip pat rekomenduojama kompiuterį patikrinti su programa „Microsoft Safety Scanner“.

Virusų platinimas naudojant „Skype“, „Facebook chat“ ir kitas interneto pokalbių programas nėra naujiena. Itin daug dėmesio prieš keletą metų buvo sulaukęs „Skype“ virusas „Sandra“, plitęs panašiu būdu: gavus nuorodą ir ją atidarius buvo atsiunčiama ekrano užsklanda, kurią paleidus ekrane pasirodydavo „Sandros“ nuotrauka, o tuo metu virusas įsirašydavo į kompiuterį. Vėliau jis „nusirašydavo“ „Skype“ kontaktų sąrašo duomenis ir jame esantiems vartotojams išsiųsdavo analogiškas žinutes.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT