Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 16d. 14:53

Netikėtas dronų galimybes atskleis antrą kartą rengiamas Dronų festivalis

Dronai
Projekto partnerių nuotr. / Dronai

Bepiločių orlaivių naudojimas įvairiose srityse nuolat auga, o bene populiariausi šiuo metu yra fotografuojantys ar filmuojantys dronai. Nuotraukos „iš paukščio skrydžio“ naudojamos tiek reklamos projektuose, tiek žiniasklaidoje ir jau nieko labai nenustebina, o dronų nuotraukų kokybė prilygsta kokybiškam kinematografiniam vaizdui. Gegužės 18 d. visi besidomintys šia technika, pradedantieji ir entuziastai kviečiami į Dronų festivalį išbandyti naujų dronų galimybių.

Dronų panaudojimas daugelyje gyvenimo sričių

Viena dažniausių sričių, kur naudojami dronai, šiandien yra fotografavimas ir filmavimas iš oro.

„Anksčiau norint padaryti kraštovaizdžio ar didesnės teritorijos nuotrauką, reikėjo kelti į orą gana brangiai kainuojantį lėktuvą ar sraigtasparnį. Dronai atpigino šias nuotraukas, o jų panaudojimas – išties labai platus. Dronai gali palengvinti gaisrininkų darbą, padėti stebėti pavojingas zonas, aptikti gaisrus. IR tai – tik viena iš dronų panaudojimo galimybių“, – dronų privalumus vardija Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Aeronautikos laboratorijos vedėjas Aleksandras Lapušinskis.

Gelbėjimo atveju galima naudoti ne tik paprastas, bet ir naktinio matymo – šilumines dronų kameras, leidžiančias atlikti paiešką naktį.

Dronai pasitelkiami paieškos ir gelbėjimo operacijoms.

„Gelbėjimo atveju galima naudoti ne tik paprastas, bet ir naktinio matymo – šilumines dronų kameras, leidžiančias atlikti paiešką naktį. Taip pat dronus galima naudoti pasienio ruožų stebėjimui, sekti ar nėra pažeidėjų, nelegaliai kertančių pasienio ruožą“, – sako A.Lapušinskis.

Kaip specifinę dronų panaudojimo sritį mokslininkas išskiria žemėlapių sudarymą. Jis pažymi, kad bepiločiai orlaiviai gali daryti nuotraukas, kurios specialia programa sujungiamos į aukštos raiškos žemėlapius.

Projekto partnerių nuotr./Dronai
Projekto partnerių nuotr./Dronai

„Kitas svarbus ir pasaulyje plačiai taikomas dronų panaudojimas – teritorijos trimačių modelių sudarymas. Galbūt daugumai teko matyti „Google“ 3D žemėlapius, juose erdvėje galima matyti miestus, medžius, bokštus, pastatus. Tokiems žemėlapiams sudaryti naudojami dronai, kurie skenuoja teritoriją ir iš turimos medžiagos padaromas 3D modelis“, – teigia A.Lapušinskis.

Dronus gali naudoti ir ūkininkai. Jau egzistuoja specialios multispektrinės kameros, leidžiančios matyti augalo drėgmės ir trąšų kiekį. Matydamas problemines vietas, ūkininkas gali purkšti laukus tik tose vietose, kuriose trąšų kiekis nepakankamas ar trūksta drėgmės. Tokiu būdu sutaupoma vandens, trąšų, nepertręšiami augalai. A.Lapušinskis akcentuoja, kad dronų pritaikomumo galimybės – beribės. Dronai naudojami krovinių ir siuntų pristatymui į sunkiai pasiekiamas vietas. Taip pat dronais pristatomi medikamentai arba donorui reikalingi organai. Tokie dronai dažniausiai skraidinami į karines vietas, kur reikia žaibiškos pagalbos.

Dronai fotografavimui prilygsta kinematografiniams vaizdams

Nuo dronų atsiradimo šia sritimi besidomintis A.Lapušinskis pastebi nuolatinį šių įrenginių tobulėjimą. Anksčiau vyravo savadarbiai dronai, į kuriuos žmonės patys įmontuodavo kameras. Populiarėjant dronams, kai kurie gamintojai pradėjo gaminti ir savo kameras bei parduoti dronus, specialiai skirtus fotografavimui ir filmavimui.

Gana greitai kito ir kamerų rezoliucija: nuo pačių paprasčiausių, 8 megapikselius turinčių kamerų, dabartiniai dronai jau turi virš 20 megapikselių kameras.

Projekto partnerių nuotr./Dronai
Projekto partnerių nuotr./Dronai

„Kameros tobulėjo, netrukus vartotojai pastebėjo, kad vaizdas dreba, todėl pradėti tobulinti kamerų stabilizavimo mechanizmai. Šiuolaikinės kameros leidžia gauti stabilų vaizdą iš drono, nepaisant to, kad dronas skrenda pučiant vėjui. Dronuose esančios kameros ištobulėjusios, dabar vaizdų kokybę lemia tik valdytojų turimi įgūdžiai ir praktika“, – akcentuoja A.Lapušinskis ir priduria, kad šeštadienį vyksiančiame festivalyje didelis dėmesys bus skiriamas būtent dronų valdytojų įgūdžiams gerinti.

Pašnekovas priduria, kad yra galimybė keisti dronų kamerų optiką. „Paprastesnio modelio dronuose, kurie yra skirti fotografavimui, buvo naudojami plačiakampiai objektyvai su kuriais vaizdas iš oro atrodydavo nuobodžiai: tiesiog platus kampas, matosi daug horizonto, objektų, o įdomesnį kadrą su tokia kamera buvo sudėtinga užfiksuoti. Dabartiniai dronai leidžia keisti objektyvus ir išgauti siauresnį vaizdo kampą. Tokiu dronu fotografuoti ar filmuoti vaizdai tampa panašūs į profesionalų kinematografinį vaizdą“, – pastebi pašnekovas.

Laukiama technologinio proveržio

Nors dronų pritaikomumas ir panaudojimas nuolat auga, tačiau tobulėti dar yra kur. Dauguma bepiločių orlaivių valdytojų, naudojantys elektra varomus dronus, susiduria su problema dėl per trumpo skrydžio laiko. „Dronuose naudojami akumuliatoriai yra gana sunkūs, todėl paprastas kvadrokopteris negali skristi ilgiau nei 30 minučių, tai riboja dronų panaudojimą. Visas pasaulis laukia technologinio akumuliatorių gamybos proveržio“, – sako Aeronautikos laboratorijos vedėjas.

Atsiradus lengvesniems ir talpesniems akumuliatoriams, dronų galimybės dar labiau išsiplės, nes jie galės dar ilgiau būti ore. A.Lapušinskis įsitikinęs, kad ilgesnio dronų skrydžio metu būtų galima skenuoti didesnę teritoriją, užfiksuoti toliau esančius objektus.

Projekto partnerių nuotr./Dronai
Projekto partnerių nuotr./Dronai

Festivalio veiklos: nuo parodomųjų šou iki praktinių skrydžių

Antrus metus Lietuvoje organizuojamas Dronų festivalis vyks VGTU Skrydžių praktikų bazėje, esančioje Kyviškių aerodrome. Dalyvių laukia parodomieji dronų šou, bepiločių orlaivių varžybos, bus pristatomas lėktuvo skrydžio simuliatorius, vyks ekskursijos po aerodromą, gamintojų bei pardavėjų mugė.

Daugėjant profesionaliems tikslams naudojamų dronų, pastebime vis griežtėjančius reikalavimus dronų valdytojams.

„Daugėjant profesionaliems tikslams naudojamų dronų, pastebime vis griežtėjančius reikalavimus dronų valdytojams. Todėl nusprendėme, kad įgūdžių tobulinimas ir turi būti esminis šių metų Dronų festivalio akcentas. Paruošėme teorinę ir praktinę programą „žaliems“, tuo metu pažengusieji galės išbandyti jėgas ir patobulinti įgūdžius įvairaus lygio varžybose. Profesionalai festivalyje pasakos apie įgūdžius, reikalingus sienos apsaugai, teismo ekspertizei, miesto priežiūrai ir skenavimui“, – teigia vienas iš organizatorių VGTU Antano Gustaičio aviacijos instituto dekanas dr. Justas Nugaras.

Renginyje dronų operatoriams bus organizuojamos specialiai renginiui parengtos rungtys, kurios padės įsivertinti savo drono valdymo sugebėjimus. Festivalio dalyviai įgis praktinės patirties skraidindami dronus kartu su patyrusiais instruktoriais.

Partnerio turinys
Temos: 2 Dronas Skrydžiai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT