Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 2d. 17:18

Nuo šiol kompiuteris žmones galės aplenkti ir analizuodamas nuotraukas

Lietuvos IT specialistai garsėja aukšta kvalifikacija, todėl ir uždarbiu nesiskundžia.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Kompiuteris

Tikriausiai pastebėjote, kad neretai, norint užsiregistruoti kokiame nors portale ar pasiųsti komentarą, reikia įrašyti kiek iškraipytas raides ar skaičius, matomus šalia esančiame paveikslėlyje. Tai – vienas iš būdų atsijoti „botus“ – kompiuterines sistemas, besistengiančias platinti reklaminę informaciją ar brukalus. Paveikslėlių analizė – nelengva užduotis kompiuteriams, ir iki šiol žmonės šioje srityje sugebėdavo juos aplenkti, tačiau tai gali trukti nebeilgai.

Mokslininkai iš Masačusetso technologijų instituto Kompiuterių mokslų ir dirbtinio intelekto laboratorijos (Massachusetts Institute of Technology Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, CSAIL) sukūrė algoritmą, kuris beveik visada gali aplenkti žmones, vertindamas nuotraukas. 

Po tokio apmokymo kompiuterinis algoritmas įvertindavo nuotraukas geriau nei žmonės

Užduotis, pateikta žmonėms ir naujajam kompiuteriniam nuotraukų vertinimo algoritmui kol kas buvo nelabai sudėtinga – jiems buvo pateikiama dviejų nuotraukų pora, ir reikėjo nuspręsti, kuri jų daryta vietoje, esančioje arčiau „MacDonald‘s“ restorano. 

Algoritmas turėjo šiokį tokį parengimą – jis praėjo „apmokymų kursą“, kurio metu išanalizavo 8 milijonus „Google Street View“ vaizdų iš aštuonių didžiųjų JAV miestų. Šie vaizdai taip pat buvo susieti su GPS informacija apie nusikalstamumo lygį ir „MacDonalds“ restoranus tose vietose.

Vaizdų analizės algoritmas nagrinėjo, kaip tų nuotraukų įvairios detalės koreliuoja su nusikalstamumo lygiu bei atstumu iki artimiausio „MacDonalds“ restorano. Algoritmas pats atrado, kokie požymiai yra bendri nuotraukoms, darytoms netoli restoranų bei didesnio kriminogeniškumo vietovių. 

Po tokio apmokymo kompiuterinis algoritmas įvertindavo nuotraukas geriau, nei žmonės, nors, be abejo, jos buvo pateikiamos iš visai kitų vietų, tai yra ne tos, kurios buvo naudojamos algoritmo apmokymui. 

Nors šis projektas buvo daugiau skirtas įrodyti, kad kompiuterių algoritmai gali būti pajėgūs greitai įvertinti sudėtingus aplinkos vaizdus, mokslininkai jau pasiūlė ir kelias galimas pritaikymo sritis – navigacijos programėles, kurios leistų suplanuoti maršrutą, aplenkiant pavojingesnes vietas ar padėtų išrinkti restoranui tinkamą vietą. 

MokslasPlius.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT