Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 27d. 10:28

Pandemijos metu suaktyvėjo elektroniniai sukčiai: du svarbiausi būdai apsaugoti savo išmanųjį

Išmanusis telefonas „Huawei P40 Pro+“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Išmanusis telefonas „Huawei P40 Pro+“

Koronaviruso krizės laikotarpiu prie išmaniųjų įrenginių praleidžiame gerokai daugiau laiko negu prieš pandemiją ir elektroniniai nusikaltėliai tą žino. Visgi statistika rodo, kad beveik ketvirtadalis apklaustųjų lietuvių nenaudoja jokios apsaugos ir yra lengvai pažeidžiami. Išmaniųjų įrenginių ekspertas Audrius Granickas pasakoja, kokiais būdais sukčiai mėgina išvilioti iš mūsų jiems reikiamą informaciją ir pateikia du svarbiausius patarimus kaip apsaugoti savo išmanųjį įrenginį.

Interpolo duomenimis, pandemijos metu vartotojai dažniausiai puolami apgaulės ir apsimetinėjimo (angl. phishing) būdais. Tokie išpuoliai sudaro net 59 proc. visų atakų, sako „Huawei Mobile Services“ verslo vystymo ir operacijų vadovas Audrius Granickas. Pasak pašnekovo, apgavikai meistriškai sukuria netikrus internetinius adresus, labai panašius į originalius, ir siekia išvilioti konfidencialius duomenis. Pavyzdžiui, prisijungimo prie internetinės bankininkystės kodus ar kredito kortelių numerius.

Panašiu principu veikia ir apgaulės programėlės (angl. rogue apps). Iš pirmo žvilgsnio jos primena mums įprastas – atrodo taip pat, atlieka kūrėjų žadėtą funkciją. Bet iš tiesų jos sąmoningai sukurtos taip, jog apkrėstų įrenginius, neteisėtai naudotų nieko neįtariančių vartotojų informaciją ar kitaip kenktų žmonėms.

Antras pagal populiarumą (apie 36 proc.) būdas pakenkti vartotojams, anot A.Granicko, yra mobiliųjų įrenginių užkrėtimas. Į įrenginį patekęs virusas gali nutekinti jautrią informaciją vartotojams apie tai nė nenutuokiant. Šie duomenys vėliau gali būti panaudoti reketuojant.

„Patekę į apgavikų spąstus vartotojai gali ne tik prarasti jautrią informaciją, bet ir netekti pinigų“, – įspėja A.Granickas. Specialistas pasidalija dviem pagrindiniais patarimais, kaip apsaugoti išmanųjį įrenginį nuo elektroninių sukčių.

Slaptažodis ir biometriniai duomenys

„Huawei“ vykdyta lietuvių apklausa parodė, kad net 24 proc. respondentų nenaudoja jokių apsaugos būdų. Šis skaičius yra neraminantis, mat slaptažodžiai yra vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų apsaugoti asmeninius duomenis. Kaip susikurti gerą apsaugos raktą?

„Slaptažodžiai turi atitikti tam tikrus saugumo kriterijus – juose nenaudokite jokių asmens duomenų, taip pat paprastų skaičių kombinacijų. Į juos įtraukite ir simbolius kaip @ ; , . „ “, taip pat prasmės neturinčias raidžių kombinacijas“, – sako „Huawei Mobile Services“ verslo vystymo ir operacijų vadovas.

Huawei nuotr./„Huawei Petal Search“ – naujas būdas atrasti programėlių išmaniajam telefonui
Huawei nuotr./„Huawei Petal Search“ – naujas būdas atrasti programėlių išmaniajam telefonui

Specialistas pažymi, kad nederėtų užsirašyti slaptažodžių įrenginio užrašuose ar fizinėse laikmenose. Verčiau jas laikyti slaptažodžių saugojimo platformose kaip „Password safe“, „NordPass“ ar kitose. Jis taip pat teigia, kad svarbu įsidiegti telefone esančius piršto antspaudo ar veido atpažinimo būdus. Šie biometriniai užraktai saugomi tik įrenginio viduje esančiame luste, tad nuotoliniu būdu juos pagrobti yra neįmanoma, teigia A.Granickas.

Budrumas renkantis programėles

Programėlių išmaniuosiuose įrenginiuose naudojame daug – vienos skirtos produktyvumui, kitos bendravimui, trečios žaidimams. A.Granickas įspėja, kad jas reikėtų rinktis atsargiai.

„Norėdami apsisaugoti nuo apgaulės programėlių, venkite nepatikimų atsisiuntimo šaltinių ir įtartinai atrodančių adresų. Programėles siųskitės tik iš oficialių parduotuvių tokių kaip „App Gallery“ ar kitų. Be to, nuolat tikrinkite matomą informaciją. Pavyzdžiui, pamatę programėlės reklamą ir nusprendę produktą atsisiųsti, pasidomėkite, kas jį kūrė, ar programėlė turi būtinus saugumo sertifikatus, paieškokite vartotojų atsiliepimų – taip iš tiesų įsitikinsite, kad ji nėra kenkėjiška”, – teigia specialistas pridėdamas, kad atkreiptinas dėmesys ir į programėlės parsisiuntimų skaičių.

Huawei nuotr./„Huawei Petal Search“ – naujas būdas atrasti programėlių išmaniajam telefonui
Huawei nuotr./„Huawei Petal Search“ – naujas būdas atrasti programėlių išmaniajam telefonui

A.Granicko teigimu, siųsdamiesi aplikacijas iš oficialių parduotuvių, galite jaustis saugesni, mat jos taiko įvairias prevencines priemones. Pavyzdžiui, „AppGallery“ parduotuvėje, pirmiausiai, nustatomos ir patikrinamos kūrėjų tapatybės, tuomet – ar programėlės nėra apgaulingos, kokių duomenų prieigos jos reikalauja. Be to, programėles rankiniu būdu išbando ir patys „Huawei“ specialistai.

„Net ir jau vartotojų naudojamas programėles vis pakartotinai testuojame, atliekame vartotojų naudojimo patirties vertinimą, kad būtume tikri, jog šiuose produktuose niekas nepakito ir vartotojai jais toliau gali sėkmingai naudotis“, – teigia „Huawei Mobile Services“ verslo vystymo ir operacijų vadovas.

Pašnekovo teigimu, jeigu norimos programėlės nematote parduotuvėje, neretai ją galite rasti oficialioje programėlės interneto svetainėje, pavyzdžiui, „Facebook“. Kita vertus, yra ir kitų būdų, gerokai palengvinančių šį darbą.

„Huawei“ telefonų ir planšečių turėtojams rekomenduojame naudotis „Petal Search“ paieškos įrankiu. Jis leidžia vartotojams vieno langelio principu surasti ir atsisiųsti programėles ne tik iš „AppGallery“, bet ir kitų šaltinių. Be to, jis buvo sukurtas bendradarbiaujant su pasaulio ir Europos paieškų sistemų lyderiais, tarp kurių ir „Qwant“, todėl atitinka aukščiausius rinkos standartus. Naujasis paieškos įrankis „Huawei Petal Search“ laikosi griežtų privatumo standartų. Juos nustato pirmaujančios Europos privatumo bei autorinių teisių apsaugos programos. Taip pat „Huawei Petal Search“ visada pateikia paieškos rezultatų šaltinių kilmę, taip suteikiant vartotojams galimybę patiems įsikinti, kad norima siųstis programėlė – visiškai saugi“, – teigia A.Granickas.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT