Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paviešintos feisbuko vidaus taisyklės: kaip socialinių tinklų gigantas žiūri į seksą, grasinimus ir smurtą

„Facebook" socialinis tinklas
X02714 / „Facebook" socialinis tinklas
Šaltinis: 15min
0
A A

Nutekintos feisbuko politikos taisyklės moderatoriams dėl socialinio tinklo turinio, panašu, įžiebs nemažai diskusijų apie feisbuko etiką.

Slaptos feisbuko taisyklės, apibrėžiančios tai, ką du mlrd. vartotojų gali viešinti socialiniame tinkle, atskleidžia tai, kas įžiebs ginčus dėl socialinių tinklų giganto vaidmens ir etikos visame pasaulyje, skelbia „The Guardian“.

Leidinys, susipažino su nutekintais vidaus dokumentais, kurie atskleidžia feisbuko moderatorių požiūrį į smurtą, neapykantos kalbą, terorizmą, pornografiją, rasizmą ir bandymą save žaloti. Minėtose taisyklėse užsimenama net apie kanibalizmą.

10 sekundžių sprendimui priimti

Feisbuko moderatoriai dažniausiai teturi dešimt sekundžių priimti sprendimą. „Feisbukas negali kontroliuoti savo turinio“, – sako vienas šaltinis. „Jis pernelyg išaugo ir tai įvyko per staigiai“, – priduria jis.

Vienas iš dokumentų atskleidžia, kad feisbukas peržiūri daugiau kaip 6,5 mln. pranešimų per savaitę, kurie susiję su galimai netikromis vartotojų paskyromis.

Anot „The Guardian“ tarp dokumentų, su kuriais susipažino leidinys, yra pastabų, tokių kaip, kad „kažkas nušovė Trumpą“. Prie jų rašoma, kad šios turi būti ištrintos, nes valstybės prezidentas pakliūna į „saugomų kategoriją“. Tačiau gali būti leistina pasakyti: „užsikrū... ir mirk“ ir pan. teiginius. Esą tokie teiginiai netraktuojami kaip realus pavojus. Vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuota smurtinė mirtis, žymimi kaip keliantys nerimą. Vis dėlto jie ne visada turi būti ištrinti, nes šie esą gali padėti geriau suvokti kai kuriuos dalykus, tarkime, psichinę ligą.

Kai kurios nuotraukos, kuriose – ne seksualinis fizinis smurtas ar ne patyčios prieš vaikus neturi būti ištrintos, prieš jas „neturi būti kovojama“, jeigu nėra sadistinio arba džiaugsmo dėl atliekamų veiksmų elemento. Nuotraukos, kuriose užfiksuotas smurtas prieš gyvūną, gali plisti, tačiau jas reikia žymėti kaip „keliančias nerimą“, kai vaizdai iš tiesų šokiruoja. Visas „rankų darbo“ menas, kai demonstruojamas nuogumas, seksualinės veiklos feisbuke leidžiamas, tačiau skaitmeniniu būdu sukurtas menas, kuriuose yra sekso, negali būti demonstruojamas. Vaizdo įrašai su abortais leidžiami, kol juose nėra nuogumo. Feisbukas leis žmonėms transliuoti gyvai ir bandymus save žaloti, nes „nenori cenzūruoti arba bausti žmonių, kurie ypač sielvartauja“. Bet kuris vartotojas, turintis daugiau kaip 100 tūkst. sekėjų socialiniame tinkle, tampa vieša figūra. Tai reiškia, kad panaikinamos jų kaip privačių individų apsaugos. Tokie teiginiai kaip „tikiuosi, kažkas tave nužudys“ feisbukui atrodo normalūs – jie traktuojami kaip apibendrinti nepatikimi teiginiai.

Sudėtinga susitarti

Feisbuko politikos vadovė Monika Bickert sako, kad socialinis tinklas turi apie du mlrd. vartotojų ir todėl sudėtinga pasiekti konsensusą, ką leisti ir ko ne. „Mūsų auditorija globali ir labai įvairi, žmonės turi skirtingas nuomones apie tai, kuo galima, o kuo negalima dalintis. Pavyzdžiui, linija tarp satyros, humoro bei netinkamo turinio labai plona. Labai sudėtinga nuspręsti, kas kam priklauso“, – sako ji. „Mes atsakingi prieš savo bendruomenę, norime išlaikyti juos saugius ir mes jaučiamės labai atsakingi. Absoliučiai mūsų atsakomybė tai daryti ir toliau. Tai kompanijos įsipareigojimas. Mes toliau investuosime į iniciatyvas, kurios garantuoja jūsų saugumą, tačiau mes norim įgalinti žmones pranešti mums apie turinį, kuris neatitinka mūsų standartų“, – teigia ji.

Mes žymime nerimą keliančius vaizdo įrašus, jei juose yra žmogaus smurtinė mirtis, – teigia M.Bickert.

Nutekintuose dokumentuose taip pat teigiama: „Vaizdo įrašuose nepilnamečiai turi būti ginami, o suaugusieji turi galėti rinktis“. „Mes žymime nerimą keliančius vaizdo įrašus, jei juose yra žmogaus smurtinė mirtis“, – teigia M.Bickert. Toks vaizdo įrašas esą turi būti slepiamas nuo nepilnamečių, tačiau neturi būti automatiškai ištrintas, nes „gali būti naudingas padedant suvokti savęs žalojimą ir psichines ligas arba karo nusikaltimus, kitus svarbius klausimus“.

Apie neseksualinę prievartą prieš vaiką Feisbukas sako: „Mes nesiimame sankcijų prieš nuotraukas, kuriose – smurtas prieš vaiką. Mes žymime juos kaip trikdančius. Išimame vaiko atvaizdą, jeigu yra mėgavimosi tuo arba sadizmo“, – tęsia ji. Vienoje skaidrėje paaiškinama, kad feisbukas automatiškai netrina seksualinės prievartos prieš vaiką įrodymų esą todėl, kad, dalijantis vaizdu, vaikas būtų atpažintas ir išgelbėtas. Vis dėlto pridedami perspėjimai, kad vaizdas gali trikdyti.

Feisbukas patvirtino, kad kai kuriais atvejais leidžiami neseksualinio smurto prieš vaikus vaizdai tam, kad būtų padėta vaikui. Taip pat palaiminamos nuotraukos ir vaizdo įrašai, dokumentuojantys smurtą prieš gyvūnus, kad skatintų suvokimą apie tai, tačiau prie jų gali būti pridėta apsauga vartotojams dėl turinio, jei jis ypatingai trikdantis. Nuotraukos, kuriose luošinamas gyvūnas, tarp jų ir tokios, kuriose gyvūnas kankinamas, gali būti pažymėtos kaip trikdančios, tačiau neištrintos. Moderatoriai taip pat gali palikti nuotraukas, kuriose yra smurto, kur žmogus spardo, muša gyvūną.

„Facebook“ tokiu atveju ištrina tik tas nuotraukas, kuriose džiūgaujama dėl tokio elgesio prieš gyvūną.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT