Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2012 rugsėjo 11d. 12:02

„Piratinių“ kompiuterių programų vertė verslo sektoriuje išaugo dvigubai

Kompiuterio klaviatūra
123rf nuotr. / Kompiuterio klaviatūra

Asociacijos „Business Software Alliance“ (BSA) duomenimis, per pirmąjį 2012 m. pusmetį neteisėtos programinės įrangos vertė, kurią naudojo į teisėsaugos akiratį pakliuvusios bendrovės, buvo 165 tūkst. litų. Lyginant su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu, neteisėtos programinės įrangos vertė patikrintose bendrovėse išaugo daugiau nei dukart.

Per pirmąjį šių metų pusmetį taip pat išaugo BSA nariams sumokėtų kompensacijų bendra suma. Neteisėtą programinę įrangą naudojusios ir platinusios bendrovės autorių teisių turėtojams 2012 m. pirmoje pusėje sumokėjo 136 tūkst. litų kompensacijų – 25 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį 2011 metais.

„Šiandien kompiuteris ir jame esanti programinė įranga yra pagrindinis darbo įrankis, todėl verslo sektorių galima įvardyti kaip vieną iš pavojingiausių. Tais atvejais, kai verslo subjekto kompiuteryje naudojamos neteisėtos kompiuterių programos, jos paprastai yra naudojamos siekiant komercijos tikslų, o tai rodo veikos pavojingumą. Patikrinimų skaičius šiame sektoriuje turėtų augti“, – sakė BSA atstovaujanti advokatė Jolanta Kaminskaitė.

Baudžiami ir naudotojai, ir platintojai

Per pastarąjį šių metų pusmetį policijos pareigūnai atliko 10 patikrinimų BSA narių programinę įrangą naudojančiose ir 2 patikrinimus neteisėtas kompiuterių programas platinančiose bendrovėse. Neteisėtą BSA narių programinę įrangą naudojančios ar platinančios bendrovės per pirmąjį 2012 metų pusmetį kompiuterių programų autorių teisių turėtojams teismo sprendimu ar taikiu sutarimu kompensavo 136 tūkst. litų.

Aptariamu laikotarpiu Lietuvoje buvo priimti 4 teismo sprendimai civilinėse bylose ir vienas nuosprendis baudžiamojoje byloje dėl BSA narių autorių teisių pažeidimo. Teismas paskelbė ir vieną administracinį sprendimą kompiuterių programas platinančiai bendrovei, o bendra platintojų kompensacijos suma aptariamu laikotarpiu autorių teisių turėtojams siekė 6 tūkst. litų sumą.

Gresia ne tik baudos

Prie kovos su neteisėtu programinės įrangos naudojimu taip pat prisideda valstybinės institucijos. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos teisėsaugos institucijos pradėjo 22 ikiteisminius tyrimus baudžiamosiose bylose intelektinės nuosavybės teisinės apsaugos srityje. Ikiteisminius tyrimus inicijuoti padeda trišalis bendradarbiavimas tarp Lietuvos kompiuterių programų gamintojų ir platintojų asociacijos „Verslo programinės įrangos aljansas“, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Policijos departamento.

„Asmenims, pažeidžiantiems intelektinės nuosavybės teises, gali būti taikoma administracinė ar baudžiamoji atsakomybė. Verslo subjektams, naudojantiems savo kasdieninėje veikloje ar platinantiems neteisėtas kompiuterių programas, siekiant komercijos tikslų, gali grėsti net bendrovės veiklos apribojimas ar likvidavimas“, – sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Intelektinės nuosavybės apsaugos skyriaus vadovas Robertas Šimulevičius.

Taikant administracinę atsakomybę, įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui už neteisėtą kompiuterių programų naudojimą (įskaitant platinimą) gali būti skiriama bauda iki 2 tūkst. Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Jei pažeidimas yra kartotinis, asmeniui gali būti skiriama bauda iki 3 tūkst. Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu. Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kai neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė sieks daugiau nei 13 tūkst. Lt. Taikant baudžiamąją atsakomybę įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 tūkst. Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų. O juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi juridinio asmens likvidavimas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT