Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 7d. 12:50

Pirmas skrydis tapo ir paskutiniu: didžiausią lėktuvą istorijoje pagaminę „Stratolaunch“ uždaromi

„Stratolaunch“ varomas šešiais, „Boeing 747“ naudojamais Pratt & Whitney varikliais
Stratolaunch Systems Corporation nuotr. / „Stratolaunch“ varomas šešiais, „Boeing 747“ naudojamais Pratt & Whitney varikliais

Žiniasklaidos duomenimis, didžiausią istorijoje lėktuvą sukūrusi kompanija uždaroma, o jos aktyvų ateitis – labai miglota.

Apie „Stratolaunch Systems“ kompanijos problemas kalbama seniai. Priminsime, kad jos įkūrėjas Paulas Allenas 2018 metų spalio 15 dieną mirė, kilus onkologinio susirgimo komplikacijoms. Tačiau kompanija, nepaisydama šio tragiško įvykio, toliau kūrė didžiausią aviacijos istorijoje lėktuvą „Scaled Composites Stratolaunch Model 351“, skirtą kosminių aparatų iškėlimui. Šių metų balandžio 13 dieną šis lėktuvas pirmą kartą pakilo į dangų. Bandymas pripažintas pavykusiu.

Visgi, panašu, tai projekto neišgelbės. Pranešama, kad vyksta „Stratolaunch“ kompanijos uždarymas ir bus išparduodami visi jos fiziniai aktyvai bei teisės į intelektualinę nuosavybę. Kompanijos atstovas pasirodžiusių duomenų nepatvirtino ir nepaneigė, o leidiniui „Engadget“ pareiškė, kad „Stratolaunch“ lieka darbinės būsenos“ ir kad jis „pateiks naują informacija, kai bus bus naujienų, kuriomis galima dalintis“.

Ekspertų nuomone, „Scaled Composites Stratolaunch Model 351“ lėktuvui tai nieko gero nežada. Visai tikėtina, kad projektas užsidarys, atlikęs vos vieną skrydį.

Priminsime, kad 2019 metų sausį kompanija viešai paskelbė nutraukianti kosminių aparatų serijos, kurioje ir daugkartinio naudojimo kosminis lėktuvas „Black Ice“, o taip pat naujų paketinių variklių kūrimą. Tada pareiškime buvo sakoma, kad „Stratolaunch“ baigia nuosavos raketų-nešėjų šeimos ir raketinių variklių kūrimą“. „Mes optimizuojame operacijas, susitelkdami į lėktuvą ir mūsų galimybes užtikrinti demonstracinį raketos-nešėjos „Northrop Grumman Pegasus XL“ paleidimą“, — pažymėjo „Stratolaunch“ atstovai.

Savaime suprantama, vertinti tai kaip gerą ženklą buvo sunku. Tačiau nepriklausomi specialistai tuo neapsiribojo ir išreiškė abejones pačia „Stratolaunch“ koncepcija, paremtą „oro startu“ — kosminių aparatų iškėlimu į kosmosą iš maždaug kelių dešimčių kilometrų aukščio.

Tokios abejonės kilo, nes per kelis pastaruosius metus smarkiai sustiprėjo konkurencija raketinių iškėlimų rinkoje dėl „SpaceX“ firmos sėkmės, o taip pat dėl naujų pigių superlengvųjų raketų atsiradimo. Labai tikėtina, kad tokiomis sąlygomis „Scaled Composites Stratolaunch Model 351“ būtų tiesiog nereikalingas.

Todėl ne vienas specialistas prakalbo apie galimą didžiausio lėktuvo „slaptą misiją“: jį imta nagrinėti kaip slaptą JAV kariškių projektą. Tačiau, panašu, tai neatitinka tikrovės.

Technologijos.lt
Temos: 1 Lėktuvas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT