Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 16d. 09:24

Rankinių laikrodžių išradimas buvo atsitiktinumas: nuo ko ir kaip prasidėjo išmaniųjų laikrodžių istorija?

Renginio akimirka
Huawei nuotr. / Renginio akimirka
Rankiniai laikrodžiai – vienas populiariausių aksesuarų ir kasdienių pagalbininkų visame pasaulyje. Taip pat tai – vienas universaliausių daiktų: jo reikia tiek dėl laikrodžio funkcijų, tiek kaip svarbaus mūsų stiliaus elemento. Kita vertus, būtent rankinių laikrodžių istorija siekia kiek daugiau nei šimtmetį ir jei ne vienas lemtingas atsitiktinumas, rankinių laikrodžių šiandien galbūt neturėtume visai.

Naujausių savo laikrodžių – „Huawei Watch 3 Pro“ ir „Huawei Watch 3“ – išleidimo proga, technologijų kompanija „Huawei“, kartu su istorike Kristina Petrauske ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Klaipėdos laikrodžių muziejumi pristato neeilinį kelią, kurį rankiniai laikrodžiai nuėjo iki šių dienų išmaniųjų laikrodžių.

Lemtingas atsitiktinumas

Kaip teigia istorikė K.Petrauskė, atsitiktinumas – viena įdomiausių ir labiausiai intriguojančių rankinių laikrodžių istorijos dalis.

„Manoma, kad pirmosios laikrodėlius ant riešo pradėjo dėvėti būtent moterys, nes norėjo turėti aksesuarą, kuris atkreiptų dėmesį į baltas jų riešų vidines puses. Kita vertus, išpopuliarėjo rankiniai laikrodžiai kiek vėliau ir tai nulėmė lemtingas atsitiktinumas – Pirmojo pasaulinio karo pilotai, kuriems laikrodžio tvirtinimas ant rankos buvo gyvybės ar mirties klausimu. Tuo metu lėktuvai, kuriais skraidė pilotai, neturėjo kuro bako rodyklių, tad šiomis rodyklėmis tapdavo laikrodžiai. Pilotai, kad nereikėtų kaskart pilotuojant lėktuvą raustis savo odinių striukių kišenėse, ėmė kišeninius laikrodžius rištis prie riešo, kad bet kada galtų žvilgtelėti ir žinoti, kiek jiems liko kuro.

Taigi, tam tikrų reikšmingų naujovių išradėjais, istoriškai, kartais gali tapti nebūtinai tikslingai to siekiantys išradėjai“, – nurodo istorikė.

Antras žingsnis iki išmaniųjų – kvarciniai laikrodžiai

Pasak K. Petrauskės, šiandien jau esame pasiekę trečiąjį rankinių laikrodžių raidos etapą – išmaniuosius laikrodžius. Bet iki jų lemtingą vaidmenį raidoje suvaidino būtent kvarciniai laikrodžiai.

„1927-ais metais buvo pagamintas pirmasis kvarcinis laikrodis. Jis veikė pagal be galo stabilias kvarco kristalo vibracijas, todėl šie laikrodžiai buvo kur kas tikslesni už mechaninius. Taip pat kvarcinių laikrodžių mechanizmas yra labai mažytis, todėl patį laikrodėlį galima įmontuoti kad ir į tušinuko galą ar vienu metu labai populiarius laikrodžius-žiedus. Vėliau atsirado dar tikslesni atominiai laikrodžiai, su cezio atomais, bet jie veikė labai panašiu principu kaip ir kvarciniai, todėl būtent pastarieji yra laikomi didžiausiu paskutiniuoju šuoliu laiko skaičiavimo pasaulyje. Žinoma, neskaitant išmaniųjų laikrodžių, kurie savyje tarsi apjungė tūkstančius metų trukusią laikrodžių

istoriją, pradedant nuo dizaino sprendimų ir baigiant technologinėmis naujovėmis“, – išskiria istorikė.

VIDEO: Huawei Watch 3 serija: pirmoji rankinių laikrodžių evoliucijos paroda

Mada ir technologijos – ant jūsų riešo

Kompanijos „Huawei“ ir LNDM Klaipėdos laikrodžių muziejaus suorganizuotos rankinių laikrodžių evoliucijos pažiba tapo naujausi išmanieji laikrodžiai „Huawei Watch 3 Pro“ ir „Huawei Watch 3“. Dabartinius laikrodžius kuriančios kompanijos, kaip teigia „Huawei“ produktų mokymų vadovė Lietuvoje Urtė Eidžiūnaitė, apjungia geriausius sprendimus bei iki šiol buvusių laikrodžių savybes, todėl naujieji išmanieji laikrodžiai yra išskirtiniai savo išvaizda ir išmanūs vidumi.

„Pradėti kalbėti apie naujuosius „Huawei“ laikrodžius geriausia nuo jų išorės. Pavyzdžiui, „Huawei Watch 3 Pro“ korpusas yra iš titano, o stiklas – iš safyro, todėl laikrodis nebijo jokių įbrėžimų ar kritimų, bet tuo pat metu jis išlieka labai stilingas ir puikiai matomas ant riešo. Kitas šio laikrodžio privalumas prieš bet kuriuos kitus rankinius laikrodžius – ilgai laikanti baterija. „Huawei Watch 3 Pro“, po įkrovimo ir ypač ilgo baterijos veikimo režimu, gali veikti iki 21 dienos, o „Huawei Watch 3“ šiuo režimu – iki 14 dienų. Taip pat pirmą kartą „Huawei“ išmaniuosiuose laikrodžiuose pristatoma ir „eSIM“ mobiliųjų skambučių funkcija, kuri leis atsiliepti į skambučius tiesiog laikrodžiu net ir neturint po ranka išmaniojo telefono. Sporto ar aktyvaus laisvalaikio entuziastai naujuose „Huawei“ laikrodžiuose ras ir daugiau nei 100 treniruočių režimų, o laikrodį nešiojančiam žmogui netikėtai parkritus laikrodžiai gali automatiškai apie tai pranešti nustatytam kontaktui“, – sako U.Eidžiūnaitė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Partnerio turinys
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT