Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Reaktyviausias metalas Visatoje, minkštumu prilygstantis margarinui

Cezis
„Wikimedia Commons“ nuotr. / Cezis
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Jo yra kosminių erdvėlaivių degalų sudėtyje, vėžį žudančiuose radiaciją spinduliuojančiuose įrengimuose, atominiuose laikrodžiuose. Šį metalą galima vadinti tiesiog neprognozuojamu – jis pats keičia savo formą ir sprogsta – nuostabiai ir nenuspėjamai.

Tai – cezis. Vienas ekstremaliausių periodinės lentelės elementų. Nors jis – minkščiausias iš žinomų metalų (minkštumu prilygsta margarinui), kartu jis yra ir reaktyviausias. Kitaip tariant, labiausiai reaguojantis. Jis sprogsta -116°C temperatūros lede, dėl oksidacijos procesų spontaniškai užsiliepsnoja kambario temperatūros ore.

Jis sprogsta -116°C temperatūros lede, dėl oksidacijos procesų spontaniškai užsiliepsnoja kambario temperatūros ore.

Viena efektingesnių, pirotechninius šūvius primenančių reakcijų vyksta ant cezio gabalėlio užbėrus žiupsnį sieros.

Lydytis cezis pradeda +29°C temperatūroje. Tad paėmus į ranką specialią kapsulę su ceziu (kapsulės viduje – vandenilio arba inertinės argono dujos), cezis ima teliūskuoti it metalinis vanduo, mat delno temperatūra – apie +36°C. O kapsulę su ceziu padėjus, cezis ima stingti į fantastiškus aukso spalvos kristalus.

Cezio ištekliai Žemėje – riboti, todėl šis išprotėjęs metalas brangesnis už auksą. Gramas cezio gali kainuoti ir 100 eurų. Tačiau kaina – toli gražu ne nuostabiausia jo savybė. Jis sugeba neįtikėtinų fokusų. Pvz., suformuoti ir ištirpdyti nuostabias metalo snaiges – temperatūrai kylant ir krintant. Ir dar daugybę visokių kitokių triukų.

VIDEO: Cesium - The most ACTIVE metal on EARTH!
Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 3 Fizika Chemija Cezis
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT