Robotų futbolo čempionate dominavo amerikiečių robotai

Žinutė futbolo aistruoliams ir ne tik jiems: JAV laimėjo 2011 metų Pasaulio futbolo čempionatą. Pasaulio futbolo čempionatas? Šiemet? Taip. Tiesa... pasaulio robotų futbolo čempionatas.
Robotų futbolo pasaulio čempionato akimirka
Robotų futbolo pasaulio čempionato akimirka / Kadras iš „YouTube“

„RoboCup 2011“ pirmenybių aukščiausios prabos apdovanojimus susišlavė Virdžinijos politechnikos instituto ir valstijos universiteto robotai. JAV inžinierių sukonstruoti mechanizmai nugalėtojais tapo ir suaugusiųjų, ir vaikų dydžio robotų kategorijose. „Robotų-paauglių“ kategorijoje nugalėtoju tapo Bonos universiteto (Vokietija) robotas.

Kasmetiniame „RoboCup“ turnyre pirmąsyk viešai pristatytas robotas „CHARLI-2“ geriausiai futbolą vienas prieš vieną „žaidė“ (kodėl kabutėse – paaiškės pažiūrėjus vaizdo siužetą) tarp suaugusio žmogaus ūgio humanoidų, įveikdamas sidabro apdovanojimą pelniusį konkurentą iš Singapūro „Robo Erectus“. Neįtikėtinai dinamiška futbolo dvikova tarp šių sutvėrimų baigėsi rezultatu 1:0, amerikiečio naudai.

Robotų futbolo čempionate nestigo ir kuriozinių situacijų. Štai tas pats čempioniškasis „RoMeLa“ komandos iš „Virginia Tech“ robotas „CHARLI“ neišvengė traumų (gedimų), įskaitant ir epizodą, kai robotui netikėtai nukrito galva – nelaimėlį teko skubiai nugabenti į robotų „medicinos punktą“, kur, panaudojus tam tikras klijavimo technologijas, galva buvo grąžinta į savo vietą.

Nepaisant tragiškos pradžios, robotas „CHARLI“ iš Virdžinijos pirmąjį konkurentą iš Olandijos nukovė rezultatu 3:0, po to nerezultatyviomis lygiosiomis sužaidė su kolega iš „JoiTech“. „CHARLI“ ne tik laimėjo pasaulio robotų futbolo čempionatą, bet ir pelnė Geriausio Humanoido apdovanojimą. Prieš tai šis iš krištolo pagamintas garbingas robotų pasaulio trofėjus septynerius metus žėrėjo Japonijoje ir dvejus – Vokietijoje.

Turnyre buvo užfiksuotas ir kol kas rekordinis visų laikų robotų futbolo rezultatas – 4:1. Beje, šio susitikimo nugalėtoju tapo tas pats „CHARLI“. Iš pradžių kamuolį ne sykį į užribį pasiuntęs robotas iš Virdžinijos mačo eigoje pyktelėjo, kaip reikiant susiėmė ir į varžovo iš „Team Hephsetus“ vartus „sukalė“ net keturis įvarčius. Priešininkas, tiesa, taip pat sugebėjo įmušti garbės įvartį.

„Vaikų ūgio“ robotų klasėje nugalėtoju tapo taip pat „RoMeLa“ komandos ne aukštesnis už bokalą mechaninis kūrinys, pavadinimu „DARWIn-OP“ (Dynamic Anthropomorphic Robot with Intelligence, liet. dinaminis antropomorfinis robotas su intelektu).

Kamuolio išmetimo iš užribio į aikštę rungtyje gabiausiu pripažintas robotas „Astro-Boy“.

„RoboCup“ turnyro apžvalgos pasaulyje sulaukė nemenko susidomėjimo. Prognozuojama, jog netolimoje ateityje robotai turėtų pradėti žaisti ne tik vienas prieš vieną, bet komanda prieš komandą. O iki 2050-ųjų galbūt pavyks sudaryti ir robotų-futbolininkų rinktinę, kuri galėtų rungtyniauti prieš futbolą žaidžiančių žmonių komandas.

Jūsų dėmesiui – įspūdingiausi suaugusio žmogaus dydžio humanoidų finalo dvikovos epizodai: