Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Robotų-termitų būrys stato pilis be žmogaus pagalbos

3D spausdintuvu pagaminti bato dydžio formos robotai
Youtube nuotr. / 3D spausdintuvu pagaminti bato dydžio formos robotai
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

3D spausdintuvu pagaminti bato dydžio „Volkswagen“ „vabalo“ formos robotai jau sukasi Harvardo laboratorijos stende it tikri vabzdžiai. Jų ratai — kabliai, idealiai tinka laipiojimui bei sukibimui su iškiliu paviršiumi, taip pat stūmimuisi lygioje vietoje. Robotai specialiu kaušu užsikelia polisterolio bloką ant savo nugaros ir tada vikriai laviruoja tarp jau pastatytų aukštų, ieškodami į kurią vietą patalpinti naująją detalę. Įspūdingiausia yra tai, kad tai daroma be žmogaus kontrolės.

Visa struktūra sukuriama, pasitelkus elementarias supančios aplinkos suvokimo taisykles.

 Robotai stato bokštą tarsi termitai.

„Jeigu norima kažką sumontuoti po vandeniu ar Marse, siųsti žmones gali būti sunku, brangu ir pavojinga, – teigia Harvardo universiteto Vyso biologijos įkvėptos inžinerijos instituto mokslininkas Justinas Werfelis. Bet jeigu pirmiesiems darbams areale galėtume išsiųsti robotų komandą, tai jau būtų ilgalaikė vizija“, – priduria jis.

Šių „termitų“ praktiškumas, paprastumas bei pigi kaina daro juos labai patrauklius, kadangi sugadinus, nepatiriamas didelis nuostolis.

Būrio paskatinimui pradėti veiklą J.Werfelis robotams įdiegė statomos struktūros (šiuo atveju piramidės) matematinį modelį. Kiekvienas individas jį naudoja skaičiavimui, kur pastatyti turimą bloką, judant į kitą tašką, jeigu planuota atkarpa jau buvo pastatyta kito „darbininko“. Jie naudoja tik paprastus ultragarso ir infraraudonųjų spindulių sensorius, kaip ir vidinį akcelerometrą, siekiant nustatyti, ant kelių blokų jie jau užlipę ir kaip jie susiję su statoma struktūra.

Be piramidžių, robotai gali pastatyti pilis bei bokštus.

Pastatyta iš skaičių

Masačusetso technologijų instituto medijų laboratorijos robotikos inžinierė Neri Oxman teigia, kad ši koncepcija yra labai perspektyvi. Tikimasi, kad ji paskatins decentralizuotos konstrukcijos sistemų – būrių kūrimą, gamtinės aplinkos įkvėpto tvirto ir supaprastinto dizaino formose.

Šie robotai yra termitų įkvėpto Harvardo projekto „TERMES“ dalis ir jie niekada nieko nestatys už akademinės erdvės ribų, tačiau šie kūriniai atskleidžia, kad kontroliuoti robotus naudojant elementarias pasiskirstymo taisykles yra įmanoma. O šių „termitų“ praktiškumas, paprastumas bei pigi kaina daro juos labai patraukliais, kadangi sugadinus, nepatiriamas didelis nuostolis, teigia robotų autorė Kirstin Petersen.

K.Petersen ir J.Werfelis nėra vieninteliai robotikos specialistai, kurie įžvelgė decentralizuotų technologijų naudą. Šveicarijos federaliniame technologijų institute „Protingų sistemų“ laboratorija sukūrė skraidančių robotukų spiečių, kurie komunikuoja, manevruoja ir identifikuoja objektus, naudodami vien tik garsą, be jokios centrinės valdymo sistemos. Vietoj to, kiekvienam skraidančiam robotui mokslininkai įdiegė sugebėjimą priimti sprendimą, paremtą vietos sąlygomis. Taip pat Edinburgo Heriot-Watt universiteto mokslininkai dirba su robotų būriu, kuris dirbtų po vandeniu ir galėtų atkurti pažeistus koralinius rifus.

J. Werfelis tikisi, kad artimiausiu laikotarpiu „TERMES“ robotai padės apsisaugoti nuo potvynių, statant pylimus, tiek dieną, tiek naktį, be žmonių pagalbos. Mokslininkai jau yra panaudoję modifikuotą šių robotų versiją velkant ir kraunant ryžių maišus, skirtus apsauginei sienai formuoti.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT