Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 22d. 12:43

Rūkymas žaloja žmonių sveikatą, o nuorūkos – augalų sveikatą

Nuorūka
123RF.com nuotr. / Nuorūka

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad į žolę ar ant žemės numetamos nuorūkos gali pakenkti netoliese esančių augalų augimą, rašo „Science Alert“.

Tyrimo, kuriam vadovavo Kembridžo universiteto (JK) mokslininkė Anglia Ruskin, metu išaiškėjo, jog nuorūka gali sulėtinti augalų daiginimąsi. O tai dar labiau blogina nuorūkų – dažniausiai pasaulyje pasitaikančių šiukšlių tipo – reputaciją.

Žolės daiginimosi sėkmės tikimybę nuorūkos sumažina 10 procentų, dobilų – 27 procentais. Ūglių ilgis dėl nuorūkų sumažėja 13 ir 28 procentais ,atitinkamai. Tyrimą publikavo žurnalas „Ecotoxicology and Environmental Safety“.

Iki šiol kovotojų su aplinkos tarša radaruose ryškiausiomis spalvomis žibėjo plastikiniai šiaudeliai gėrimams, tačiau po tokių išvadų gali būti, kad radaras bus „kalibruojamas“ ir daugiau dėmesio bus kreipiama į gerokai dažniau sutinkamas šiukšles.

BBC skelbia, kad pasaulyje kasmet ant žemės numetama apie 4,5 trln. nuorūkų. Nors tokio šiukšlinimo tipo mastus nustatyti sudėtinga, tačiau išvados buvo padarytos įvertinus tai, kad per metus pagaminami 5,6 trilijonai cigarečių, o žmonės nuorūkas dažniausia meta neatsakingai.

Aplinkai kenksmingiausias nuorūkose esantis junginys yra celiuliozės acetatas – celiuliozės pagrindo plastikas, kuris aplinkoje skaidose ne trumpiau nei dešimtį metų.

Mokslininkai poveikio augalams tyrimą atliko Kembridžo apylinkėse – kai kuriose vietose jie rasdavo net poo 128 išmestas nuorūkas kvadratiniame metre. Beje, pamestos nesurūkytos cigaretės yra tokios pačios žalingos augalams, kaip ir numestos nuorūkos

Dėl cigarečių daromos žalos – ne tik dūmų, kurie yra pats didžiausias onkologinių ligų rizikos veiksnys – kai kurie aplinkosaugos aktyvistai ragina apskritai uždrausti cigarečių filtrus.

„Kadangi filtrai neturi jokio sveikatą saugančio poveikio ir yra dedami išskirtinai rinkodariniais sumetimais, jie turėtų būti uždrausti siekiant sumažinti aplinkai daromą žalą“, - sakė San Diego universiteto (JAV) visuomenės sveikatos profesorius Thomasas Novotny.

Tačiau bandymai įgyvendinti tokį draudimą įstatymiškai – bent jau Kalifornijos valstijoje – nebuvo sėkmingi, todėl kol kas vienintelė augalų apsauga nuo nuorūkų yra griežtesnis baudimas už šiukšlinimą.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT