Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos kibernetinės atakos prieš Ukrainą – tęsinys to, ką patyrė Lietuvos kariai Afganistane

Slaptasis „Tor“ internetas nebesaugus
123rf nuotr. / Kompiuteris
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Amerikos kibernetinio saugumo bendrovės „Mandiant“ kibernetinio saugumo strategas Richardas Beijlichas sako, kad lietuvių karių kompiuteriai 2008 m. Afganistane buvo užkrėsti panašiu virusu, kuris dabar aptiktas Ukrainos vyriausybinėse sistemose. Todėl specialistas daro išvadą, kad atakos prieš Ukrainą – sudėtinė ilgos Rusijos operacijos prieš Vakarus dalis.

Pasak jo, 2008 m. Lietuvos specialiųjų pajėgų kariai Afganistane per nesaugų USB raktą į savo kompiuterius įdiegė programą, kuri leido pavogti visą jų turimą informaciją.

R.Beijlichas teigia, kad tuomet Rusijos naudota programa mažai kuo skiriasi nuo šiomis dienomis Ukrainos vyriausybiniuose tinkluose aptiktos „Gyvatės“. Todėl jis daro išvadą, kad dabartinės atakos prieš Ukrainą – ilgos ir nuoseklios Rusijos kibernetinės operacijos prieš Vakarus dalis. 

Richardas Beijlichas
Richardas Beijlichas

Propaganda svarbiau už įvaizdį

Tiesa, specialistas pabrėžia, kad anksčiau Rusija vykdydama kibernetines atakas buvo kur kas atsargesnė. Tuo tarpu dabar, anot R.Beijlicho, Rusijai neberūpi, ar ji bus atpažinta kaip agresorė, ar ne.

Dabartinės atakos prieš Ukrainą – ilgos ir nuoseklios Rusijos kibernetinės operacijos prieš Vakarus dalis. 
 

„Jungtinių Valstijų valstybės sekretoriaus Johno Kerry pavaduotojos Victorios Nuland pokalbiai buvo nutekinti kur kas anksčiau nei prasidėjo agresija Kryme. Tai rodo, kaip Rusija ruošėsi puolimui. Jiems nebesvarbu neigti, kad klausosi pokalbių. Dėl propagandos Rusija dabar pasiryžusi bet kam“, – 15min.lt teigė ekspertas.

Milžiniškos interneto saugumo kompanijos „Mandiant“ saugumo strategas R.Beijlichas pažymi, kad Rusija, be abejonės, klausosi visų pagrindinių Ukrainos politikų pokalbių. Jis prognozuoja, kad artimiausiu metu, situacijai Kryme kaistant, bus paviešinta daugiau įrašų.

Kaip šios atakos dalis iki šiol jau buvo paviešintas V.Nuland pokalbis, nutekinti privatūs Lietuvos prezidentės patarėjo Lauryno Jonavičiaus elektroniniai laiškai, paskelbtas slapta įrašytas Estijos užsienio reikalų ministro Urmo Paeto ir Europos Sąjungos ES užsienio reikalų ir saugumo politikos vyriausiosios įgaliotinės Catherine Ashton pokalbis.

Ypač kūrybingos atakos

Kibernetinio saugumo ekspertas R.Beijlichas tikina, kad Rusija kibernetinėje erdvėje yra itin kūrybinga. Daugiausia, anot jo, stengiamasi gauti kompromituojančios informacijos, kurią būtų galima panaudoti propagandai. Be to, naudojant tinklus, siekiama įtakos viešojoje interneto erdvėje per svetimus kompiuterius rašant komentarus. 

Jiems nebesvarbu neigti, kad klausosi pokalbių. Dėl propagandos Rusija dabar pasiryžusi bet kam, – sako R.Beijlichas.

Praėjusią savaitę Ukrainoje atrastas virusas, pavadintas Uroboru, pagal graikų mitologijoje minimą save ryjančią gyvatę, itin agresyviai buvo skleidžiamas dar nuo paėjusių metų pradžios. Šiuo virusu aktyviai buvo infekuotos ir Lietuvos kompiuterių sistemos.

Jis suteikė galimybes ne tik netrukdomai stebėti užkrėstus kompiuterių tinklus, tačiau galėjo būti naudojamas puolimui. Programa galėjo sunaikinti kompiuterių tinklus.

Nuo 2010 metų „Snake“ užkrėtė 56 taikinius (dauguma jų – per pastaruosius 14 mėnesių). 32 infekcijos atvejai užfiksuoti Ukrainoje, iš jų 22 – nuo 2013 m. sausio.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT