Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 rugsėjo 23d. 14:24

Šaltojo karo metais tai buvo rimtai svarstoma idėja – ginklu paversti žaibą

Prie pat lėktuvo trenkė žaibas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Prie pat lėktuvo trenkė žaibas

JAV Centrinė žvalgybos agentūra visada domėjosi nesusekamų arba sunkiai susekamų ginklų projektais. Todėl galbūt ne taip jau ir keista, kad vienas iš jų buvo žaibas.

Slaptų ginklų projektai, žinoma, domina visas didžiąsias valstybes. Jei gali pašalinti žmogų ir padaryti taip, kad tai atrodytų kaip savižudybė, nelaimingas atsitikimas ar širdies smūgis, gali pasiekti išties daug. Ir tada galima apsimesti, kad tiesiog pasisekė – taikinį pražudė natūralus gamtos reiškinys.

Septintojo dešimtmečio pabaigoje vienas mokslininkas CŽA (mums labiau įprasta iš sovietmečio paveldėtas Centrinės žvalgybos valdybos – CŽV – pavadinimas) siūlė pasitelkti žaibą. Idėja išslaptintuose dokumentuose nėra aprašyta labai išsamiai ir, žinoma, turi akivaizdžių trūkumų, nes kitaip būtų buvusi įgyvendinta. Didžiausias trūkumas – itin plonos metalinės vielos poreikis. Pagaminti tokią vielą yra lengva, o pristatyti šalia taikinio – sudėtinga.

Orlaivis arba raketa išmestų tokios vielos ritinėlį į audros debesį virš taikinio. Specialus parašiutas vielą išvyniotų ir jos galas nusileistų kur nors šalia taikinio, kuris greičiausiai būtų koks nors pastatas su žmonėmis. Vielai nereikėtų pasiekti žemės paviršiaus – net ir kabėdama ore ji greičiausiai pritrauktų žaibą ir nukreiptų jį ten, kur norėtų CŽA agentai.

Tačiau, nepaisant sudėtingo tokios žaibiškos misijos organizavimo, pati technologija turi privalumų. Visų pirma, ji yra pigi – žaibas yra nemokamas. Antra, ataka visada atrodytų kaip negailestinga gamtos išdaiga, nes pats žaibas sunaikintų pėdsakus. Tik nesakykite, kad tai neįmanoma – mokslininkai mano, kad taip tikrai pavyktų pritraukti ir nukreipti žaibą, tik reikėtų virš taikinio praskristi idealiu metu.

Šią idėją išvystė meteorologai, kurie ketino komercializuoti idėją, bet vėliau nusprendė ją pasiūlyti CŽA, kuri ja susidomėjo. Vėliau JAV ir Kinijos mokslininkai eksperimentavo su žaibų pritraukimu – įprastai vielą tempia nedidelė raketa. DARPA kurį laiką naudojo vienintelį žaibų tyrimo centrą JAV, nors jie stengėsi išsiaiškinti, kaip apsaugoti karinius orlaivius nuo žaibo daromos žalos.

CŽA toliau nesistengė paversti žaibų ginklais, tačiau komercinis žaibo pritraukimo patentas taip pat nepasirodė, todėl greičiausiai idėja nugulė agentūros stalčiuose. Kodėl? Na, dėl jos pritaikymo sudėtingumo ir todėl, kad CŽA jau turėjo geresnių slaptų ginklų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Technologijos.lt
Temos: 2 CŽV Žaibas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT