-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiandien – 23-iasis GSM ryšio Lietuvoje gimtadienis

Lygiai prieš 23 metus, kovo 16 d., Lietuvoje pradėjo veikti GSM mobilusis ryšys. Tai buvo skambutis, nuo kurio prasidėjo skaitmeninio mobiliojo ryšio era Lietuvoje. GSM technologija yra daugybės šiuolaikinių mobiliųjų technologijų pagrindas, o mobiliojo ryšio duomenų perdavimo greitaveika nuo per keletą dešimtmečių padidėjo daugiau kaip 3000 kartų, rašoma pranešime spaudai.
Klasikiniai mobilieji telefonai
Klasikiniai mobilieji telefonai / V.Ivanovo nuotr.

1995-ųjų kovo 16 dieną bendrovės „Omnitel“ (dabar – „Telia“) tinkle įvyko pirmasis oficialus pokalbis GSM ryšiu tarp tuometinių ryšių ir informatikos ministro Gintauto Žintelio ir „Omnitel“ valdybos pirmininko Juozo Kazicko.

„Per beveik ketvirtį amžiaus nuo istorinio skambučio mobiliųjų technologijų rinka išgyveno kardinalius pokyčius. Vietoj kelis litus už minutę kainuojančio skambučio dabar galime naudotis neribotais pokalbiais, vietoj į kišenę netelpančių telefonų turime išmaniuosius, kurie galimybėmis prilygsta kompiuteriams. Ir, svarbiausia, mobilusis ryšys tapo neatskiriama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi“, – sako „Telia“ tinklo vadovas Mindaugas Varanauskas.

Pirmaisiais veiklos metais „Omnitel“ ryšys veikė tik didmiesčiuose, tačiau sparčiai augant klientų skaičiui tinklas plėtėsi. Jau 2002-aisiais mobiliuoju ryšiu Lietuvoje naudojosi daugiau žmonių nei fiksuoto ryšio telefonais, o dar po trejų metų mobiliuosius turėjo didžioji dalis šalies gyventojų.

Pasaulyje GSM (2G) standarto gimtadieniu laikoma 1991-ųjų kovo 27 diena, kuomet Suomijos operatoriaus „Radiolinja“ tinkle buvo atliktas pirmasis GSM skambutis. Pirmasis komercinis GSM skambutis įvyko tų pačių metų liepos 1 dieną.

„GSM taip pat buvo numatyta galimybė perduoti duomenis, tačiau ryšio sparta siekė vos 9,6 Kb/s. Naudodamiesi tokiu greičiu vidutinę išmaniuoju telefonu darytą nuotrauką siųstumėte pusvalandį. Tačiau per 20 metų mobiliojo ryšio greitaveika padidėjo daugiau nei 3000 kartų, įsivaizduokite jeigu panašų progresą turėtume ir kitose srityse“, – kalbėjo M. Varanauskas.

2G standartas buvo tobulinamas ir 2001-ųjų pabaigoje jau atsirado 3G (UMTS) ryšys, suteikęs galimybę perduoti duomenis iki 384 Kb/s sparta. Dabartinės 3G stotys leidžia pasiekti iki 21 Mb/s greitį.

Tuomet vaizdo skambučiai taip ir neprigijo, tačiau žmonių apetitas mobiliajam internetui kasdien augo. Todėl 2009-aisiais buvo sukurtas 4G (LTE), kuriuo duomenys perduodami iki 120 Mb/s sparta, o pažangesnė jo atmaina 4G++ (LTE-Advanced) suteikia iki 330 Mb/s greitį.

Jau žinome ir ko laukti ateityje: tai visa ko tinklui skirtas 5G ryšys. Aukštos raiškos (4K) tiesioginės vaizdo transliacijos, interaktyvumas, autonominis transportas – tik keletas sričių, kurias užsimojo pakeisti 5G ryšys, pasiruošęs milijardams prie interneto prijungtų įrenginių suteikti gigabitinį greitį ir itin mažą vėlinimą. O tai vėl bus naujos eros pradžia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius