Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 10d. 10:15

Šiandien – 25-asis interneto Lietuvoje gimtadienis

Pirmoji internetu Lietuvą pasiekusi nuotrauka
V. Bjerkelando nuotr. / Pirmoji internetu Lietuvą pasiekusi nuotrauka

Spalio 10 d. Lietuva mini 25 metų sukaktį, kuomet 1991 metų spalio 10 dieną Lietuva tapo pasaulio kompiuterių tinklo – interneto nare, kuris ką tik nepriklausomybę atgavusiai trijų milijonų gyventojų valstybei suteikė galimybės būti matomai, nepriklausomai, pažangiai.

„Lygiai prieš 25 metus, tuometiniame Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institute – Goštauto g. 12 – pradėjo veikti kompiuterinio palydovinio ryšio mazgas LIETUVA – INTERNETAS. Iš čia pirmą kartą buvo pasiųstas signalas visai Lietuvai ir taip atsivėrė vartai Lietuvai bendradarbiauti su visu pasauliu“, – teigia prof. Laimutis Telksnys, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto mokslininkas, LITNET tinklo kūrėjas, dar vadinamas Lietuvos interneto krikštatėviu.

Pirmoji palydovinė interneto antena Lietuvoje
Pirmoji palydovinė interneto antena Lietuvoje

Sukurtomis interneto galimybėmis – duomenų perdavimo, telefono ir fakso kanalais – iš karto pradėjo naudotis Lietuvos Aukščiausioji Taryba, Lietuvos Respublikos Vyriausybinės organizacijos, mokslo ir studijų institucijos.

„Be interneto šiandien neįsivaizduojame savo kasdienybės, darbo ar laisvalaikio. Per 25 metus pasiekėme puikių rezultatų informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityje, kuriais galime didžiuotis: ir sparčiausiu interneto ryšiu pasaulyje, ir puikia sukurta IRT infrastruktūra, ir stipriu mokslo potencialu, ir užsienio investicijomis. Svarbiausia, kad turime talentingus ir kūrybiškus žmones, kurių dėka Lietuva yra regiono lyderė IRT srityje. Simboliška, bet kartu džiugu, kad pirmasis signalas visai Lietuvai buvo pasiųstas iš šio pastato, kuriame įsikūrusi ir mūsų agentūra“, – teigia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius Kęstutis Šetkus.

Ši simbolinė sukaktis bus pažymėta VU Matematikos ir informatikos instituto ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros organizuojamame renginyje, kuris vyks spalio 10 d. 13 val. Goštauto g. 12-219 (MITA, didžioji salė). Sukakčiai paminėti bus atidengta atminimo lentelė, rašoma MITA pranešime spaudai.

Pirmoji nuotrauka (žr. pagrindinę straipsnio iliustraciją) Lietuvą internetu pasiekė 1992 metų sausio mėnesį, kai iš Norvegijos Oslo universiteto mokslininkas Vidaras Bjerkelandas atsiuntė ją į Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institutą. Nuotrauka padaryta to laiko naujiena – elektroniniu fotoaparatu. Nuotrauką Vilniuje padarė pats V. Bjerkelandas, kuris grįžęs į Norvegiją, iš Oslo universiteto atsiuntė ją internetu į Vilnių. Nuotraukoje Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos instituto darbuotojai. Iš kairės į dešinę: Laimutis Telksnys, Julius Sruogis, Petras Šulcas.

Temos: 1 Internetas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT