Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 4d. 07:00

Skaitmeninis kodas: Galingiausias superkompiuteris žaisti nemoka

R.Naujikas demonstruoja gausybe jungčių, laidų bei kabelių sujungtus superkompiuterio „vidurius“.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / R.Naujikas demonstruoja gausybe jungčių, laidų bei kabelių sujungtus superkompiuterio „vidurius“.

Galingiausiu Lietuvoje tituluojamas superkompiuteris, įrengtas Vilniaus Universiteto Matematikos ir informatikos fakultete (VU MIF), prieš porą savaičių buvo pristatytas visuomenei. Jis skirtas ne tik mokslininkams, bet ir verslui, tačiau tik rimtiems darbams – žaidimams šis aparatas netinka.

Superkompiuteris įrengtas VU MIF patalpose Vilniuje. Vidutinio dydžio kambaryje, kurio dalį skiria siena, stovi penkios didžiulės dėžės, prigrūstos laidų, procesorių, atminties diskų ir kitos technikos.

Kitoje sienos pusėje – nedidelė patalpa, kurioje matoma „paradinė“ superkompiuterio pusė. Šios patalpos lubose įrengti kondicionieriai pučia šaltą orą, jis nuolat košia pro superkompiuterio vidurius, vėsindamas įkaitusius procesorius ir kitas detales. Įpūstą vėsų orą, atlikusį pareigą, sutraukia ventiliatoriai pagrindiniame kambaryje.

Temperatūra čia nuolat siekia 18 laipsnių pagal Celsijų. Tačiau net karštą vasaros dieną ilgai čia nepabūsi, mat gali paskausti galvą nuo superkompiuterio ūžimo. Būnant šalia jo, norint girdėti pašnekovą, tenka kalbėti pakeltu tonu.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Superkompiuterio dalys iš arti.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Superkompiuterio dalys iš arti.

Skirtas skaičiavimams

Apie superkompiuterio galimybes „15min“ sutiko papasakoti VU MIF Skaitmeninių tyrimų ir skaičiavimų centro Virtualių skaičiavimų laboratorijos vedėjas Rolandas Naujikas.

Šiame aparate įdiegta daugiau nei 1,7 tūkst. skaičiavimo branduolių ir daugiau nei 600 terabaitų atminties. Grubiai skaičiuojant, į jį galima sutalpinti 900 tūkst. standartinių kompaktinių diskų (CD) turinį.

Šis superkompiuteris yra prijungtas prie interneto, bet kol kas jo atmintis nėra aktyviai naudojama – tik nedidelę dalį užima universiteto fakultetų įkelta informacija.

Superkompiuteris yra įjungtas į bendrą „LitGrid“ tinklą, teikiantį mokslininkams kompiuterinius resursus, kurių jiems reikia siekiant susidoroti su mokslo iššūkiais.

Numatoma, kad įranga taps būsimo Informacinių technologijų atviros prieigos centro pagrindu. Per ją bus suteikta prieiga mokslininkams ir verslo įmonėms, kurioms reikalingi našūs skaičiavimai biochemijos, biomedicinos, optinėje spektroskopijos bei kitose srityse.

Superkompiuteris taip pat gali būti naudojamas debesų kompiuterijai, juo gali būti atliekami nuotoliniai skaičiavimai.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./R.Naujikas demonstruoja VU MIF įrengto superkompiuterio paradinę pusę.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./R.Naujikas demonstruoja VU MIF įrengto superkompiuterio paradinę pusę.

Jis neturi grafinės plokštės, taigi kad ir koks galingas būtų, žaidimams šis įrenginys nėra pritaikytas. Apskritai, superkompiuteris yra naudojamas kitaip nei įprasti „namų“ kompiuteriai. Prie jo galima prisijungti naudojant įprastą kompiuterį net internetu ir duoti užduotis nuotoliniu būdu. Taigi dirbti galima tiek būnant namuose, tiek kur nors gamtoje – tereikia interneto prieigos.

Šiuo metu atliekami baigiamieji superkompiuterio diegimo darbai. Tikimasi, kad artimiausiu metu jis bus efektyviai naudojamas Lietuvos mokslininkų ir studentų skaičiavimams ir tyrinėjimams, o taip pat – verslo įmonių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT