Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 24d. 06:00

Skaitmeninis kodas: internetinės auklės

Svarbiausia saugaus bendravimo internetu taisyklė - neišduoti asmeninių duomenų.
„15min“ nuotr. / Svarbiausia saugaus bendravimo internetu taisyklė - neišduoti asmeninių duomenų.

Palikti vaiką vieną namuose yra pavojinga. Tačiau namuose slypi tik „daiktiniai“ pavojai. Visai kas kita – internetas, kur be įvairiausio gėrio vos už kelių mygtuko paspaudimų slypi svaigalai, pornografija, keiksmai ar net kuo tikriausi vagys.

Slėpti kompiuterio nuo vaikų, žinoma, nederėtų. Pirmiausia atžalai reiktų paaiškinti, kas tas internetas, kuo jis geras ir blogas (patarimų apstu adresu DraugiskasInternetas.lt). Taip pat – sutarti, kada ir kiek jis galės naršyti, kokiose svetainėse galės lankytis, su kuo bendrauti ir t.t.

Bet vaikams daug kas pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina. O visą naršymo internete laiką už nugaros neprastovėsi. Tam sukurtos programos, skirstos riboti ir tuo pačiu sekti interneto srautą.

Patikima auklė

Programa „Net Nanny“ pasižymi plačiomis nustatymų galimybėmis. Ja galima kurti atskirus vartotojus (pvz., vaikui, paaugliui ir tėvams), kiekvienam jų priskiriant programos siūlomus nustatymus, kuriuos galima „patobulinti“. Pavyzdžiui, programa siūlo mažiems vaikams leisti naršyti tik nustatytose svetainėse. Šį sąrašą tėvai gali patys išplėsti.

„Net Nanny“ gali pateikti ataskaitas, kokio pobūdžio svetainėse vaikas dažniausiai naršė ir kuriose būtent, su kuo bendravo internetu, kaip atrodo jo anketos socialiniuose tinkluose ir pan.Paaugliui programa „atriša sparnus“ – leidžia siųsti el. laiškus, skaityti naujienas, žaisti internete, bendrauti tiesioginio susirašinėjimo programomis ir kt. Visa tai tėvai gali keisti pagal įnorius, tarkim, nustatyti tik tam tikrus socialinius tinklus („Facebook“, „Youtube“, „MySpace“ ir t.t.), kuriuose jis galės lankytis, ar pan.

Taip pat galima nustatyti, kiek laiko ir kuriuo metu atžalos galės naudotis internetu, kokius žaidimus jiems leisti. „Net Nanny“ gali pateikti ataskaitas, kokio pobūdžio svetainėse vaikas dažniausiai naršė ir kuriose būtent, su kuo bendravo internetu, kaip atrodo jo anketos socialiniuose tinkluose ir pan.

Visų funkcijų keitimas, programos išjungimas, išinstaliavimas yra apsaugoti slaptažodžiu, kurį nustato tėvai.

Visgi naršant patiems tėvams, matyt, norėsis programą „užmigdyti“, nes ji kas kelias minutes vis primena apie savo egzistavimą – tai technologijų svetainėje randa su „lošimais, alkoholiu, narkotikais“ susijusio turinio (lošimų rado net mano tinklaraštyje), tai kokį netinkamą žodį naujienų svetainėje... O kaskart tokį įspėjimo langą išjungiant reikia suvesti slaptažodį.

Bene didžiausias minusas – programa pritaikyta anglakalbiams, taigi ir saugo ji orientuodamasi į angliškus raktažodžius. Na, bent nuo didžiausių blogybių apgins.

Kaina – apie 100 Lt, NetNanny.com.

Žiniatinklio sietas

Panašias funkcijas siūlo ir programa „CyberSieve“, tiesa, jos principas kiek kitoks: dar „Windows“ sistemoje reikia sukurti atskirus kompiuterio vartotojus, ir jiems pritaikyti šios programos nustatymus.

Čia taip pat galima nustatyti interneto naudojimo laiko ribojimus, tinklalapių draudimus (pavienių arba pagal turinį), leidžiamas ir draudžiamas programas ir kt. Įdomi funkcija – turinio filtravimas pagal žodžius. Tinklalapyje radusi „netinkamų žodžių“ programa apie tai įspėja ir gali arba puslapį blokuoti, arba tik informuoti apie tai tėvus.

„CyberSieve“ teikia išsamesnes ataskaitas apie naršymą internete, kurias gali kasdien atsiųsti el. paštu, taip pat leidžia stebėti interneto vartojimą realiu laiku nutolusiame kompiuteryje (pavyzdžiui, būnant darbe).

Visgi programa nepateikia tiek daug informacijos apie socialinių tinklų bei tiesioginio susirašinėjimo programų naudojimą.

Kaina – apie 90 Lt, CyberSieve.com.

Interneto apykaklė

Kompanijos „Blue Coat“ (liet. mėlyna apykaklė) platinama programa „K9 Web Protection“ veikia vidinio serverio principu: įdiegus ją, ši automatiškai tikrina lankomas svetaines, nori to ar nenori.

Nors nustatymus galima keisti, galimybės kurti atskirus vartotojus ar bent laikinai išjungti ją neradau. Taigi jei tėvai ir vaikai naudoja vieną kompiuterį, programos įspėjimai gali pradėti erzinti.

Visgi jei tėvai kompiuterį naudoja mažai (arba turi atskirą), o vaikai virsta paaugliais, ši programa gali būti naudinga, mat yra sunkiausiai „nulaužiama“ iš visų aprašytų. Be to, ji turi įdomių funkcijų, tokių kaip interneto išjungimas nustatytam laiko tarpui (pvz., 30 min.), jei atžala per kelias minutes paspaudė kelias „abejotinas“ nuorodas. Programa taip pat teikia ataskaitas apie naršymą.

Siųstis nemokamai iš K9webprotection.com.

Tokio pobūdžio programų yra ir daugiau – čia aprašiau tik kelias. Daugiau jų rasti galima adresu Draugiskasinternetas.lt arba tiesiog „susigūglinti“. Saugaus naršymo!

Temos: 2 Auklė Internetas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT