Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skaitmeninis kodas: „iTunes“ spraga – proga užsidirbti

Muzikos parduotuvėje „iTunes“ įsigytas dainas galima įsirašyti į kompaktinius diskus ir juos dovanoti arba parduoti.
123rf nuotr. / Muzikos parduotuvėje „iTunes“ įsigytas dainas galima įsirašyti į kompaktinius diskus ir juos dovanoti arba parduoti.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Lietuviai su džiaugsmu sutiko žinią, kad mūsų šalyje pagaliau pradėjo veikti skaitmeninės muzikos parduotuvė „iTunes Music Store“. Dar labiau pradžiuginti turėtų tai, kad „iTunes“ licencijos spraga leidžia užsidirbti – įsigytus kūrinius galima perparduoti net 7 kartus.

Didžiausia internetinė muzikos parduotuvė, turinti daugiau nei 18 mln. aukštos kokybės muzikos kūrinių, virtualias duris Lietuvoje ir dar 10-yje Europos Sąjungos valstybių atvėrė paskutinėmis rugsėjo dienomis.

Muziką norintys pirkti tautiečiai pirmiausia turi užsiregistruoti ir sutikti su naudojimo taisyklėmis. Visos sąlygos užima keliasdešimt puslapių, tad vargu, ar daug žmonių jas nuodugniai perskaitė. Tačiau akylesni vartotojai pastebėjo kelis įdomius punktus.

Verslo modelis

Viename jų rašoma, kad „iTunes“ įsigytus produktus galima naudoti bet kuriuo metu penkiuose kompiuteriuose ar saugoti juos penkiuose skirtinguose įrenginiuose (pvz., grotuve „iPod“, telefone „iPhone“, planšetiniame kompiuteryje „iPad“ ir pan.).

Maža to, garso įrašus leidžiama įsirašyti į 7 kompaktinius diskus (CD). Juos galima naudoti „tokiais pačiais būdais, kuriais galite naudoti CD, pirktą iš mažmeninių prekių parduotuvės, laikantis Lietuvos autorių teisių įstatymų.“

Asm. arch. nuotr./„AAA Baltic Service Company“ advokatas Andrius Iškauskas.
„AAA Baltic Service Company“ advokatas Andrius Iškauskas.

„AAA Baltic Service Company“ advokatas Andrius Iškauskas aiškino, kad Lietuvos įstatymai leidžia tokius kompaktinius diskus dovanoti arba perparduoti. „iTunes Store“ licenciją galima aiškinti tokiu būdu, kad vartotojas, atsisiuntęs kūrinius iš „iTunes Store“, gali įrašyti juos į 7 CD ir padovanoti savo draugams arba parduoti“, – teigė A.Iškauskas.

Kitaip sakant, „iTunes“ nusipirkus vieną albumą jį galima įrašyti į 7 kompaktinius diskus ir, nuvykus į turgų, ramia sąžine juos parduoti.

Tikisi supratingumo

Advokatas pastebėjo, kad „iTunes Store“ licencija yra gerokai liberalesnė, nei Lietuvos įstatymai.

Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas leidžia be autoriaus leidimo fiziniam asmeniui išimtinai savo asmeniniam naudojimui, nesiekiant komercinių tikslų, atgaminti ne daugiau kaip vieną išleisto ar kitaip viešai paskelbto kūrinio egzempliorių.

Tačiau įstatymas nedraudžia parduotuvei (ar atlikėjui) numatyti papildomų leidimų atgaminti kūrinius. Taigi prieš keldami savo kūrinius į interneto parduotuvę muzikantai turėtų išsiaiškinti jos sąlygas ir patys nuspręsti, ar jos atitinka jų poreikius.

„Manau, kad jeigu autorius ar atlikėjas nuspręs įkelti savo kūrinius ar atlikimus į „iTunes“, jis nedarys to neišsiaiškinęs visų „iTunes“ sąlygų. Ir jeigu jo tos sąlygos netenkins, jis tiesiog pasirinks kitą savo kūrybos sklaidos būdą“, – sakė Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinio direktoriaus pavaduotoja Gerda Leonavičienė.

„iTunes Store“ licenciją galima aiškinti tokiu būdu, kad vartotojas, atsisiuntęs kūrinius iš „iTunes Store“, gali įrašyti juos į 7 CD ir padovanoti savo draugams arba parduoti, – sakė A.Iškauskas.

Ar lietuviai išnaudos šią spragą, parodys laikas. Tačiau G.Leonavičienė vylėsi, jog vartotojai bus supratingi.

„Dėl galimo Lietuvos vartotojų piktnaudžiavimo, nesinorėtų tikėti, kad toks scenarijus realus. Žinoma, jeigu tokie nuogąstavimai taptų realybe, reikėtų kartu su kitais teisių turėtojais ir „iTunes“ spręsti tą klausimą. Šiandien mes tiesiog džiaugiamės, kad Lietuvoje vis plečiasi teisėtų muzikos paslaugų elektroninėje erdvėje ratas“, – teigė ji.

Laukia lietuviškų dainų

Muzikos kompanijos „Monaco“ įkūrėjas ir prodiuseris Justas Garliauskas vylėsi, kad „iTunes“ muzikos parduotuvė paskatins permainas muzikos rinkoje.

Jis tikisi, kad netrukus bus pasiūlyta ne tik užsienietiškų garso įrašų, bet ir lietuviškų dainų. „Būtų labai keista, jei jie atidarytų parduotuvę tik su vakarietišku turiniu. Lietuviška muzika mūsų šalyje sudaro bene tris ketvirtadalius perkamų dainų. Manau, vietinės rinkos repertuaras jiems bus aktualus.“

Lietuvos, Latvijos ir Estijos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijos pasirašė sutartį dėl „iTunes“ muzikos parduotuvės Baltijos šalyse. Tačiau G.Leonavičienė teigė negalinti atskleisti sutarties sąlygų, kadangi tai draudžia griežti konfidencialumo įsipareigojimai.

Temos Apple, LATGA, Muzika
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT