TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Skaitmeninis kodas: Muzikos parduotuvė internete pristigo „mp3“

Kompaktinis diskas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Net interneto parduotuvėje vartotojai mieliau renkasi muziką fizinėse laikmenose, nei skaitmeniniu formatu.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Taip gali nutikti tik Lietuvoje: viena iš nedaugelio šalyje veikiančių legalių muzikos parduotuvių internete pristigo skaitmeninių „mp3“ garso įrašų. Prekeiviai aiškina susidūrę su teisinėmis problemomis.

Lietuviai muzikos skaitmeniniu formatu gali įsigyti keliose internetinėse parduotuvėse: „Omnitel“ įkurtame portale „Muzika“, taip pat „Muzikos vartų“ bei „Muzikos bombos“ svetainėse. Dar keliuose tinklalapiuose galima užsisakyti muzikos įrašų kompaktiniuose diskuose.

Tačiau ne visi melomanai patenkinti esama situacija: įrašų kainos „kandžiojasi“, be to, ne visada galima pirkti dainas atskirai, neįsigyjant viso albumo. Maža to, dažnai naujausi albumai skaitmeniniu formatu net neparduodami ir tenka ieškoti kompaktinių diskų.

Dar labiau interneto vartotojus nustebino situacija „Muzikos bombos“ svetainėje: šalia kelių albumų, kurie parduodami skaitmeniniu „mp3“ formatu, rašoma, kad „prekės prekyboje nėra“.

„Atrodo tikrai absurdiškai. Tik Lietuvoje galimas toks dalykas, kad internetinė parduotuvė neturi parduoti „mp3“. Greičiausiai tai susiję su kažkokiais teisiniais dalykais, ar nesusitarė su teisių turėtojais. Bet gal tokiu atveju visai nereiktų rodyti asortimente tokių dalykų. Tai kenkia parduotuvės įvaizdžiui“, – sakė informacinių technologijų specialistas, laisvai samdomas programuotojas Vytautas Butėnas.

15min.lt nuotr./Internetinėje muzikos parduotuvėje skelbiama, kad kelių albumų „mp3“ formatu „prekyboje nėra“.
15min.lt nuotr./Internetinėje muzikos parduotuvėje skelbiama, kad kelių albumų „mp3“ formatu „prekyboje nėra“.

Taip pat jis pastebėjo, kad šioje parduotuvėje naujausi skaitmeniniai albumai yra maždaug 3 metų senumo. „Manau, kad tai yra labai nerimta. Ir kai kurių žmonių argumentai, kad Lietuvoje galima nusipirkti „mp3“, netenka prasmės, nes žmonės nori naujų dainų, o ne kaupti archyvus“, – sakė V.Butėnas.

Neradęs mėgstamo atlikėjo dainų įsigyti legaliai, dažnas vartotojas suka lengviausiu keliu – susiranda skaitmeninių įrašų atsisiųsti nemokamai. O pamatęs, kaip tai paprasta ir greita, į internetinę parduotuvę gali niekada nebegrįžti. „Aišku, džiugu, kad bandoma kažką daryti, bet liūdina, kad tai tėra bandymų lygyje“, – teigė pašnekovas.

Prekybą stabdo papročiai

Parduotuvių tinklo „Muzikos bomba“ direktorius Lauras Lučiūnas teigia, kad vartotojai perka muziką internetu, tačiau dažniau renkasi fizines laikmenas, nei „mp3“. Viena to priežasčių – nėra galimybės pirkti „mp3“ kūrinius po vieną.

„Mokėjimo būdai Lietuvoje kol kas per brangūs. Patogiausia būtų atsiskaityti SMS žinute, tačiau trumpieji numeriai labai brangūs ir ne visi operatoriai yra linkę vystyti trumpųjų numerių paslaugą kaip atsiskaitymo už prekes būdą. Be to, žmonės muziką laiko virtualiu daiktu, už kurį mokėti nereikia, nes išaugo tokie papročiai: kam pirkti, kai pilna nemokamai?“ – sakė L.Lučiūnas.

Paklaustas, kodėl nėra galimybės įsigyti kai kurių albumų skaitmeniniu formatu, „Muzikos bombos“ vadovas aiškino, kad ne visais atvejais prekeiviai turi vienodas teises. „Yra albumų, kuriuos galima pardavinėti tik fiziniu pavidalu. Dažniausiai tai priklauso nuo pačių atlikėjų, arba nuo jų leidėjų. Dažnas užsienio leidėjas mano, kad pas mus veikia „iTunes“ virtuali parduotuvė, tad nemato prasmės su kiekvienu platintoju sudaryti sutartis. Lietuvos leidėjai su mumis mielai dirba. Prekybą internetu dar vystome ir turime daug pasistengti, kad parduotuvė būtų tokia, kokią nori matyti klientai“, – pripažino jis.

Interneto naršytojų pastebėtus „Hiperbolės“ albumus, kurių šiuo metu nėra galimybės įsigyti „mp3“ formatu, L.Lučiūnas žadėjo grąžinti į prekybą artimiausiu metu.

Vagys nebaudžiami

Prekybą internetu dar vystome ir turime daug pasistengti, kad parduotuvė būtų tokia, kokią nori matyti klientai, – sakė L.Lučiūnas.„Muzikos bombos“ interneto parduotuvėje sudaryta galimybė ir patiems muzikantams prekiauti savo kūriniais elektroniniu formatu. Tačiau pelno tai neduoda, mat vos albumas atsiranda prekyboje, jau kitą dieną jį galima atsisiųsti nelegaliai.

„Tai yra žiauri tiesa, tačiau kol kas mūsų šalies įstatymai yra gana liberalūs vagių požiūriu. Dainą atsisiųsti nemokamai galima, tačiau parduotuvėje pagraužti batono ir išeiti nesusimokėjus – ne. Žodžiu, kol kas interneto vagys pas mus yra „lygesni“ už kitus vagis. Tačiau tai daugiau moralinis klausimas. Kol tai toleruoja visuomenė, tol joks politikas nesakys, kad tai blogai“, – svarstė jis.

„Muzikos bombos“ direktorius pastebėjo, kad prekyba „ant žemės“ ženkliai sumažėjo, tačiau dar gyvuoja. Be to, auga prekyba vinilinėmis plokštelėmis, nes „tai mada ir kokybė – vinilo garso kol kas nėra pajėgus atkurti joks skaitmeninis formatas“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 4 Bomba Prekyba MP3 Muzika

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT