TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Skaitmeninis kodas: Nauji televizoriai sveikatai nekenkia, bet jos ir neprideda

JAV pediatrų akademija rekomenduoja vaikams iki 2 metų visiškai neleisti žiūrėti televizoriaus, o nuo 4 iki 12 metų – ne daugiau nei 1,5 val. per dieną.
123rf nuotr. / JAV pediatrų akademija rekomenduoja vaikams iki 2 metų visiškai neleisti žiūrėti televizoriaus, o nuo 4 iki 12 metų – ne daugiau nei 1,5 val. per dieną.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Vakuuminių CRT televizorių laikais egzistavusi radiacijos baimė dabar gali būti užmiršta. Ir nors atstumas nuo televizoriaus nėra griežtai ribojamas, ilgas kiurksojimas priešais mėlynąjį ekraną sveikatos neprideda.

Žiūrint praeitame šimtmetyje pagamintą televizorių, kuris naudoja CRT (angl. Cathode Ray Tube) technologiją, patartina atsitraukti bent 3–5 metrus. Mat šie televizoriai skleidžia spinduliuotę. Tiesa, ji yra ypač maža, ir gali būti fiksuojama daugiausiai už keliolikos centimetrų nuo ekrano.

Dabar JAV sveikatos normose numatyta, kad per 5 cm nuo bet kurios televizoriaus vietos spinduliuotė negali viršyti 0,5 milirentgeno per valandą (palyginimui, darant rentgeno nuotrauką pacientas gauna apie 50 milirentgenų). Nauji CRT ekranai skleidžia gerokai mažesnę spinduliuotę.

Radiacijos neskleidžia

Plokščiaekranių televizorių savininkai šią problemą gali apskritai užmiršti.

Plazminiai televizoriai išskiria minimalų radiacijos kiekį, nes jie naudoja panašią į CRT technologiją, tačiau jis yra daug mažesnis, nei CRT televizorių.

LCD televizoriai spinduliuotės apskritai neskleidžia.

„Plazminiai televizoriai yra šiek tiek panašūs į CRT, tik gerokai mažesniu mastu. O LCD yra visai kas kita – juose taško šviesumas, tamsumas ir spalva priklauso nuo skystojo kristalo orientacijos. Ten šviesa yra pastovi, ir ji yra nekenksminga – arba LED diodas, arba mažos lemputės“, – teigė Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius, doc. dr. Valdas Šablinskas.

Jei žmogus kasdien 4 valandas žiūri televizorių, vadinasi, per metus prie jo praleidžia ištisus du mėnesius, – skaičiavo R.Petkevičius.

Ekrano mirgėjimas šiais laikais taip pat nebėra problema, mat nauji televizoriai naudoja kitokias technologijas.

Kuo toliau, tuo geriau

Nei akių gydytojai, nei sveikatos priežiūros specialistai „15min“ negalėjo pasakyti, kokiu atstumu reikėtų žiūrėti televizorių – esą tokie ribojimai nėra nustatyti.

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba nurodė, kad higienos normose nustatytas tik mažiausias atstumas iki kompiuterio monitoriaus – 40 centimetrų.

Tiesa, kai kurie gamintojai nurodo, kad televizorių patariama žiūrėti atstumu, kuris būtų 2–3 kartus didesnis už ekrano įstrižainę (pavyzdžiui, jei ekrano įstrižainė yra 1 metras, tai žiūrovai turėtų sėdėti mažiausiai per 2–3 metrus nuo įrenginio). Tačiau šį patarimą galima pagrįsti tuo, kad būnant arčiau televizoriaus vaizdas nebus toks kokybiškas, matysis ekrano taškai.

Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja televizorių žiūrėti atsitraukus bent per tris metrus. „Atstumas priklauso nuo televizoriaus ekrano dydžio, technologijos, ar jis plazminis, LCD ar CRT ir t.t. Bet reikėtų nuo televizoriaus būti bent per tris ir daugiau metrų. Kuo toliau, tuo geriau“, – teigė PSO biuro Lietuvoje vadovas Robertas Petkevičius.

Labiausiai kenkia sėdėjimas

PSO atstovas pastebėjo, kad žmonių sveikatai labiau kenkia ne įjungtas televizorius, o tai, kiek laiko prie jo praleidžiama. 

„Pats televizoriaus aparatas nėra toks daiktas, kuris kenktų dėl kokių nors elektromagnetinių bangų, jie labai mažai jų išskiria. Dėl to nieko blogo nėra. Pagrindinė televizijos problema yra sėdimas gyvenimo būdas. Jei žmogus sėdi prieš televizorių, vadinasi, jis mažiau juda. Įvairių šalių kardiologai sieja prie televizoriaus praleistą laiką su širdies, kraujagyslių ligomis. Teigiama, kad viena prie televizoriaus praleista valanda per dieną 18 proc. didina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip pat sėdimas gyvenimo būdas didina diabeto, nutukimo riziką, nes paprastai žiūrėdami televizorių žmonės valgo“, – pastebėjo R.Petkevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad daugiausia žalos televizoriaus žiūrėjimas gali padaryti vaikams. „JAV pediatrų akademija rekomenduoja vaikams iki 2 metų visiškai neleisti žiūrėti televizoriaus, o nuo 4 iki 12 metų – ne daugiau nei 1,5 val. per dieną. Jei žiūrima iš arti, ypač gali pakenkti vaikų akims. Taip pat priklauso, kas žiūrima – dabar televizijos rodo daug agresijos, smurto ir panašiai, visa tai palieka pėdsakų atmintyje“, – pastebėjo R.Petkevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 TV Televizorius

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT