Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 14d. 10:34

Skubus amerikiečių pasitraukimas iš vienos didžiausių bazių Afganistane ir Britų laivyno galia jūrose

Nepasisekė futbolo čempionate, tačiau užsitikrinta viršenybė jūroje. Britų karališkojo laivyno flagmanas lėktuvnešis „Queen Elizabeth“ demonstruoja, kad jūrose vėl gyva britų galia. Nervų tampymas Rusijai ir „Islamo valstybei“. Kita tema – skubus amerikiečių pasitraukimas iš vienos didžiausių Afganistane bazių. Technikos kalnai už milijardus ir mintys apie visiškai greitą Lietuvos kariuomenės ateitį.

Liepos 2-sios naktį paskutinės Jungtinių Amerikos Valstijų pajėgos paslapčia pasitraukė iš Bagramo aviacijos bazės – vienos didžiausių visame regione, kur amerikiečiai ir jų sąjungininkai išbuvo beveik 20 metų. Afganistano nacionalinė armija apie tai, kad Bagramas paliktas, sužinojo tik tuomet, kai amerikiečių lėktuvai ir sraigtasparniai nusileido maždaug už 70 kilometrų į pietryčius esančiame Kabulo oro uoste.

Bazėje buvo atjungta šviesa, tačiau palikta milijardų vertės turto: nuo trečiojo lygio karo ligoninės su brangia medicinos įranga ir atsargomis iki įvairiausio turto sandėliuose. Aikštelėse liko tūkstančiai karinių ir civilinių transporto priemonių, visos be raktelių. Švariausiai išvalyta tik vadavietė, kur pirmojo slaptumo patalpose palikti tik baldai ir kompiuterių laidai. Bagramo bazė pažįstama ir Lietuvai. Būtent čia 2002-2004 metais apgriuvusiame pastate buvo įkurdinti pirmieji Specialiųjų operacijų junginio eskadronai „Aitvaras“, iš Bagramo visureigiais vykdavę į užduotis įvairiose Afganistano vietose.

„Scanpix“/AP nuotr./Bagramo karinė JAV bazė Afganistane
„Scanpix“/AP nuotr./Bagramo karinė JAV bazė Afganistane

Amerikiečių atsitraukimas, paliekant didelės vertės karinio turto atsargas, nulemtas prezidento Joe Bideno pareiškimo, kad jo šalies pajėgos visiškai paliks Afganistaną iki rugpjūčio pabaigos. Vienintelės 650 karių – beveik bataliono dydžio pajėgos – liks saugoti Jungtinių Valstijų ambasados Kabule. Išsigabenti didžiąją dalį įrangos, Afganistane nesant geležinkelių ar jūros uostų, kainuotų kelis kartus brangiau nei turto vertė, todėl deklaruojama, kad tinkama naudoti technika ir atsargos perduodamos Afganistano valdžios institucijoms, pirmiausia Nacionalinei armijai. Visgi pasitraukimo iš Bagramo atveju nebuvo apskritai jokių perdavimo procedūrų. Amerikiečiai išnyko, ir tiek.

Vida Press nuotr./Bagramo karinė JAV bazė Afganistane
Vida Press nuotr./Bagramo karinė JAV bazė Afganistane

Vaizdai, kuriuose užfiksuota paliekama technika, skatina pakalbėti apie Lietuvos kariuomenės reikalus. Nuotraukose užfiksuoti šarvuotieji visureigiai ir sunkvežimiai gerai pažįstami Lietuvos kariuomenei ir net iš dalies lėmė šiuo metu vykstančius karinės technikos atnaujinimo procesus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

19:26
19:02
01:20

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT