Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 12d. 11:05

Superkompiuteris prognozuoja revoliucijas

Protestuotojai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestuotojai Libijoje

JAV atliktų tyrimų duomenimis, reikšmingus pasaulinio masto įvykius prognozuoti galima kompiuteriu apdorojant žiniasklaidoje pasirodančias naujienas.

Tyrimas atliktas analizuojant milijonus straipsnių jau padėjo prognozuoti Libijoje ir Egipte įvykusias revoliucijas. Nors tokia analizė buvo atliekama retrospektyviai (t. y. analizuojant praeities žiniasklaidos informaciją), mokslininkai įsitikinę, kad, panaudojant tokius pat procesus, būtų galima numatyti ateities konfliktus. Ir ne tik konfliktus.

Studijai atlikti reikiama informacija buvo paimta iš įvairių šaltinių, įskaitant JAV vyriausybės prižiūrimą „Open Source Centre“ ir „BBC Monitoring“ duomenų bazes, kurios abi stebi visame pasaulyje pasirodančias lokalias naujienas. Taip pat buvo analizuojamos internetinės žiniasklaidos priemonės ir jų archyvai. Tyrimui vadovavęs Ilinojaus universiteto mokslininkas Kalevas Leetaru teigia iš viso surinkęs daugiau kaip šimtą milijonų straipsnių.

Straipsniuose buvo ieškoma dviejų pagrindinių tipų informacijos – atspindinčios nuotaiką (t. y. ar straipsnis buvo susijęs su geromis ar blogomis naujienomis) ir atspindinčios vietą, t. y. kur vyksta aprašomieji įvykiai, kokie yra jų dalyviai. Visa surinkta informacija buvo suvesta į superkompiuterį „SGI Altix“, dar žinomą kodiniu pavadinimu „Nautilus", kuris yra įrengtas Tenesio universitete. Kompiuteris sudarytas iš 1024 „Intel Nehalem" branduolių ir bendra jo skaičiavimų galia siekia 8,2 teraflopo.

Vienas teraflopas – tai trilijonas (1000 milijardų) operacijų per sekundę.

Žiniasklaidos susidomėjimo konkrečiais įvykiais informacija buvo pavaizduota grafiškai – susidomėjimo pikai (arba šiuo atveju negatyvios nuotaikos minimumai) sutapdavo su reikšmingais socialiniais neramumais.

Savo ataskaitoje K.Leetaru teigia, kad tokio pobūdžio analizę galima naudoti daug kam – pavyzdžiui, tikėtinoms teroristų buvimo vietoms nustatyti. Pavyzdžiui, analizuojant praeities informaciją, Osamos bin Ladeno buvimo vietą pavyko aptikti 200 km spinduliu, aiškina mokslininkas.

Jo nuomone, sistemą būtų galima lengvai adaptuoti praktiniam taikymui, t. y. ją nustačius veikti realiu laiku, būtų galima su tam tikra paklaida prognozuoti galimus netolimos ateities įvykius.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT