Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 14d. 16:50

Sustabdytas „Trickbot“ botnetas, užkrėtęs daugiau nei milijoną kompiuterių

Kibernetinis saugumas
ESET nuotr. / Kibernetinis saugumas

Neseniai buvo sėkmingai įvykdyta tarptautinė operacija, kurios tikslas buvo sutrikdyti „Trickbot“ botnetą, kuris nuo 2016 metų yra užkrėtęs daugiau nei milijoną kompiuterių visame pasaulyje bei Lietuvoje, rašoma pranešime spaudai.

Kibernetinio saugumo kompanija ESET kartu su partneriais „Microsoft“, „Lumen“ „Black Lotus Labs Threat Research“ ir kitais, sėkmingai sutrikdė liūdnai pagarsėjusio botneto veiklą perimant „Trickbot“ komandų ir valdymo serverius. Prie šio itin didelio masto tyrimo ESET kompanija prisidėjo rengiant techninę analizę, statistinę informaciją ir atskleidžiant žinomų kenkėjiškų komandų ir valdymo serverių domenų vardų IP adresus.

„Trickbot“ botnetas pasaulyje žinomas dėl vykdytos kenkėjiškos veiklos, kuomet iš vartotojų kompiuterių buvo vagiami prisijungimo duomenys, o pastaruoju metu „Trickbot“ buvo naudojamas vykdant išpirkos reikalaujančias atakas. Kenkėjiška programa pastaruoju metu buvo aptinkama ir Lietuvoje – IT specialistai perspėja, į ką atkreipti dėmesį, siekiant išvengti šios ir panašių programų atakų.

ESET tyrėjai šio botneto veiklą stebėjo nuo pat pirminio jo aptikimo, kuris fiksuojamas 2016 metų pabaigoje. Šiemet ESET „botnet tracker“ botnetų sekimo platforma išanalizavo daugiau nei 125 000 kenksmingų pavyzdžių ir atsisiuntė bei iššifravo daugiau nei 40 000 konfigūracijos failų, kuriuos naudojo skirtingi „Trickbot“ moduliai. Tai leido atlikti nuodugnią analizę ir išsiaiškinti, kiek skirtingų C&C serverių naudojo šis botnetas.

ESET iliustr./„Trickbot“ botneto paplitimo žemėlapis
ESET iliustr./„Trickbot“ botneto paplitimo žemėlapis

Tyrimą vykdė ESET kenkėjiškų programų tyrimų laboratorijos vadovas Jeanas-Ianas Boutinas, kuris dalinosi savo įžvalgomis apie šį neeilinį kenkėją. „Per tuos metus, kuomet sekėme „Trickbot“ botneto veiklą, apie jo sukeliamus padarinius buvo pranešama nuolatos, todėl galima teigti, kad tai vienas didžiausių ir ilgiausiai gyvavusių botnetų. „Trickbot“ yra viena iš labiausiai paplitusių bankinių kenkėjiškų programų šeimų, kelianti grėsmę interneto vartotojams visame pasaulyje “, – aiškina J.I.Boutinas.

Ilgiausiai gyvuojantis botnetas „Trickbot“ aktyviai veikė ir Lietuvoje

Per savo gyvavimo laikotarpį, ši kenkėjiška programa plito įvairiais būdais. Neseniai buvo pastebėta, kad „Trickbot“ ėmė veikti kito žinomo kompiuterinio viruso „Emotet“ pažeistas sistemas. Bankinis trojanas „Emotet“ pasižymi agresyvia technika bandant įsibrauti į kompiuterius ir išmaniuosius įrenginius. Anksčiau „Trickbot“ kenkėjišką programinę įrangą jos operatoriai dažniausiai naudodavo kaip bankininkystės trojaną, kuris iš internetinių banko sąskaitų perimdavo prisijungimo duomenis ir bandydavo atlikti apgaulingus pavedimus.

ESET iliustr./Kenkėjiškų programų paplitimas Lietuvos perimetre
ESET iliustr./Kenkėjiškų programų paplitimas Lietuvos perimetre

Vienas iš seniausiai sukurtų papildinių leidžia „Trickbot“ naudoti žiniatinklio injekcijoms – tai metodas, leidžiantis kenkėjiškai programai dinamiškai pakeisti tai, ką mato pažeistos sistemos vartotojas, lankydamasis konkrečiose svetainėse. „Trickbot“ pakenkti internetinių svetainių adresai dažniausiai priklausydavo finansinėms institucijoms.

„ESET Lietuva“ IT inžinierius R.Liubertas rekomenduoja tiek namų vartotojams, tiek įmonių IT administratoriams pasirūpinti, kad darbo vietose būtų naudojamas ne tik naujausios versijos saugumo sprendimas, bet ir atnaujinamos operacinės sistemos, kadangi „Trickbot“ kenkėjas dažniausiai į įrenginius patekdavo per pasenusias „Windows“ operacines sistemas.

„Pasenusi programinė įranga – grėsmė neatpažinti žaibišku greičiu plintančius kenkėjus bei prarasti duomenis. Rekomenduojama rinktis pažangius saugumo sprendimus, kurie atpažįsta sukčiavimo atakas ir užkerta kelią išpirkos reikalaujantiems virusams, bei kenkėjams, plintantiems per netikras internetines svetaines. Bazinės įrenginių apsaugos jau seniai nebepakanka – būtina rinktis interneto apsaugos sprendimus tiek kompiuteriams, tiek išmaniesiems telefonams. Pastarųjų apsauga yra itin aktuali, nes vis daugiau vartotojų naudojasi mobiliąja bankininkyste, telefone tikrina el. paštą, apsipirkinėja ir atlieka begalę kitų svarbių operacijų“, – komentavo R.Liubertas.

R.Liubertas pastebi, kad, remiantis „ESET Threat Intelligence“ telemetrijos duomenimis, pastarąjį pusmetį Lietuvoje labiausiai aktyvios kenkėjiškos grėsmės, bandančios „brute-force“ metodu parinkti slaptažodžius nesaugiai (nenaudojant virtualiojo privataus tinklo paslaugos, VPN) į internetą atvertiems kompiuteriams (Incoming.Attack.Generic, RDP.Attack.Generic) arba perimti komunikaciją tarp nutolusio kompiuterio ir serverio (SMB.Attack.Generic).

Tokių įsibrovimų pasekmės: masinis kompiuteriuose esančių duomenų užšifravimas, įtraukimas į botnet tinklą ir kiti įmonei skaudūs padariniai. Taip pat „ant bangos“ kenkėjiškos programos, kurios be vartotojo žinios į interneto naršykles siekia įdiegti reklaminius įskiepius (JS/Adware.Adport) arba užkrėsti kompiuterį išnaudojant neatnaujintos programinės įrangos pažeidžiamumus (Win32/Exploit.CVE-2017-11882).

Patarimai, kaip apsisaugoti nuo kenkėjiškų grėsmių

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:56
00:45
00:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT