Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tobulas rankos protezas greitai pasieks pirmuosius pirkėjus

Tobuiausias iki šiol sukurtas protezas DEKA Arm
dekaresearch.com nuotr. / Tobuiausias iki šiol sukurtas protezas DEKA Arm
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Beveik prieš aštuonerius metus garsioji JAV karinių inovacijų agentūra DARPA išsikėlė tikslą atrasti tobulesnį pakaitalą metaliniams galūnių protezams. Intensyvūs tyrimai davė rezultatų ir buvo sukurtas prototipinis naujos kartos mintimis valdomas protezas, oficialiai pavadintas „Deka Arm“. Naujas žingsnis šia kryptimi įvyko visai neseniai – FDA (Maisto ir vaistų kontrolės departamentas) pagaliau leido šiuos protezus pristatyti į rinką.

Nors daugelis mokslininkų bei inžinierių jau dirba su panašiais projektais, tačiau tai pirmasis protezas, gavęs oficialų raštišką patvirtinimą iš JAV valdžios organų. Protezas, sukurtas Deano Kameno, „Segway“ inžinieriaus, beveik idealiai atitinką suaugusio žmogaus rankos dydį. Tai – didžiulis iššūkis tiek kūrėjui, tiek komandai.

Rezultatai išties įspūdingi – šio modelio protezų naudotojai gebėjo atlikti operacijas iki šiol neįmanomas su įprastu protezu. 

Ranka kontroliuojama elektromiografinių elektrodų pagalba, pritvirtintų prie sveikosios galūnės dalies. Šie sensoriai priima elektrinius signalus iš raumenų viršutinėje rankos dalyje. Toliau signalai keliauja į kompiuterį, kuris, išanalizavęs elektrinius impulsus, geba nustatyti, kokį judesį nori atlikti naudotojas.

Rezultatai išties įspūdingi – šio modelio protezų naudotojai gebėjo atlikti operacijas, kurių neįmanoma atlikti su įprastu protezu. Daugeliui tai – nauja kokybiško gyvenimo viltis. Naudotojai galėjo užsisegti užtrauktuką, naudotis raktais ir netgi sugriebti smulkius objektus, tokius kaip vynuogės ar smulkūs vaisiai, nesutraiškant jų.

FDA teigia, jog DEKA ranka – pirmasis protezas, gebantis elektrinių signalų pagalba atlikti begalę judesių. Šis pasiekimas DARPA kainavo daugiau nei 40 milijonų JAV dolerių. Pasak „Bloomberg BusinessWeek“ – tai tik nedidelė dalelės virš šimto milijono dolerių atsieisiančios programos „Protezų revoliucija“. 

Pagaliau, kai ranka gavo FDA palaiminimą, DEKA gali pradėti ieškoti gamintojo ir išleisti produktą į rinką. Bet kūrėjams neužteko vien produkto technologinės sėkmės – atrodo jie sukūrė ir marketingo strategiją. Besidarbuojantys prie šio protezo jį jau vadina Luku, džedajumi iš garsiosios kosminės sagos „Žvaigždžių Karai“ (antrojoje filmo dalyje herojui buvo pritaisytas panašus protezas netekus rankos). Laimei, dėl protezų poreikio ir inžinerinės pažangos, tai jau nebe mokslinė fantastika.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT