Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 20d. 17:22

Ūkio ministras ragina taupyti perkant mobilųjį ryšį, „Omnitel“ įžvelgia protegavimą

Žmogus šneka mobiliuoju telefonu
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Žmogus šneka mobiliuoju telefonu

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atlikta analizė parodė, kad iki šiol dalis perkančiųjų organizacijų įsigyja mobiliojo ryšio paslaugas už nepagrįstai didelę kainą pagal neterminuotas sutartis. Atsižvelgdamas į VPT išvadas, ūkio ministras Rimantas Žylius ragina perkančiųjų organizacijų vadovus atidžiai peržiūrėti ir įvertinti mobiliojo ryšio pirkimo sutartis. Kompanija „Omnitel“ teigia, kad ministras proteguoja jų konkurentus – „Tele2“.

„Valstybės pinigus privalu taupyti, tačiau vis dar yra organizacijų, kurios perka mobiliojo ryšio paslaugas didesnėmis kainomis, nei jos yra siūlomos Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) kataloge“, – pranešime spaudai cituojamas ūkio ministras.

Ūkio ministerijos žiniomis, šiuo metu CPO rengiasi naujam mobiliojo telefono ryšio paslaugų teikimo konkursui, analizuoja perkančiųjų organizacijų poreikį ir vertina ryšio operatorių pateiktus pasiūlymus. Apie tai jau rašė ir 15min.lt.

Nuo 2006 m. įsigaliojo Viešųjų pirkimų įstatymo nuostata, pagal kurią sutartys dėl mobilaus ryšio paslaugų negali būti sudarytos ilgesniam nei 3 metų laikotarpiui. Atsižvelgdama į įstatymo nuostatą Ūkio ministerija jau ne kartą rekomendavo peržiūrėti tokias sutartis.

„Jeigu iki šiol galioja perkančiajai organizacijai akivaizdžiai nenaudingos sutartys, reikėtų įvertinti organizacijose atsakingų už šią sritį darbuotojų kompetenciją ir ar atsakingai jie vykdo savo funkcijas“, – sako ūkio ministras.

Jeigu iki šiol galioja perkančiajai organizacijai akivaizdžiai nenaudingos sutartys, reikėtų įvertinti organizacijose atsakingų už šią sritį darbuotojų kompetenciją ir ar atsakingai jie vykdo savo funkcijas, – sako ūkio ministras.

Perkančiosioms organizacijoms mobilųjį ryšį vis dar perkančioms brangiau nei CPO sudarytoje preliminarioje sutartyje nurodyti tarifai, rekomenduojama peržiūrėti, ar ekonomiškai būtų naudinga nutraukti galiojančias sutartis ir paslaugas įsigyti naudojantis CPO.

Liko vienas tiekėjas

Kaip jau buvo skelbta, iš CPO sistemos pasitraukus „Bitei“ ir „Omnitel“ joje liko tik vienas mobiliojo ryšio tiekėjas – „Tele2“. Susiklosčius tokiai situacijai, ši kompanija nusprendė pasiūlyti mažiausius įmanomus – nulinius – tarifus. Perkant „Tele2“ paslaugas per CPO nemokami bus tiek skambučiai, tiek žinučių siuntimas, tiek naršymas internete. Nustatytas ir žemiausias įmanomas mėnesinis mokestis vienam abonentui – 15 Lt.

Tačiau savo noru iš CPO sistemos pasitraukusi „Omnitel“ piktinasi ūkio ministro raginimais ir juose įžvelgia „Tele2“ protegavimą.

„Šiuo metu CPO sistemoje liko vienintelis judriojo mobiliojo ryšio tiekėjas – „Tele2“. Vadinasi, ministras įsakmiai ragina perkančiąsias organizacijas judriojo ryšio paslaugas įsigyti tik iš vieno tiekėjo ir reikalauja asmeninės atsakomybės nepaklususiems“, – teigia „Omnitel“ viceprezidentas Rytis Ambrazevičius.

Anot jo, „Omnitel“ beveik pusmetį teikė pasiūlymus, kaip tobulinti CPO sistemą, tačiau situacijai nesikeičiant nusprendė pasitraukti iš šios sistemos.

„Stebina tai, kad ministro raštas išsiųstas būtent šiuo metu, o ne tuomet, kai CPO sistemoje varžėsi trys judriojo ryšio tiekėjai. Tokiu būdu ministerija aiškiai parodo, kad atsakingas institucijas tenkina šiuo metu veikianti CPO pirkimų procedūra ir bet kokius civilizuotos konkurencijos principus paminanti padėtis CPO sistemoje. Dar daugiau – perkančiąsias organizacijas siekiama varu suvaryti į vieno paslaugos tiekėjo glėbį. Be to, raginimas nutraukti terminuotąsias sutartis prilygsta raginimui nesilaikyti pasirašytos sutarties, nes sutartį galima nutraukti tik tokiu atveju, jei paslaugų tiekėjas ją pažeidžia“, – teigia „Omnitel“ viceprezidentas.

Skaičiai „nesueina“

VPT anksčiau skelbė, kad pirkdamos per CPO sistemą organizacijos gali sutaupyti 28 mln. Lt.

„Omnitel“ skaičiavimais, visos perkančios organizacijos už judriojo ryšio paslaugas kasmet sumoka apie 20 milijonų litų. „Kokiu būdu įmanoma sutaupyti daugiau nei visa išlaidų suma?“, – retoriškai klausia R.Ambrazevičius.

Reaguodama į tai VPT pareiškė, kad „paskaičiavimai dėl galimų išvaistymo mastų perkant judriojo ryšio paslaugas remiasi tam tikromis metodinėmis prielaidomis“.

„Perkančiųjų organizacijų apklausos metu gauti duomenys apie faktines ryšio paslaugų kainas buvo palyginti su kainomis, kurias faktiškai moka įstaigos, ryšio paslaugas pirkusios per CPO. Apskaičiuojant galimą iššvaistymo mastą, taip pat buvo įtraukti duomenys apie perkančiųjų organizacijų operatoriams mokamus nepagrįstus mokesčius „už orą“, t.y. abonentinį neprakalbamą mokestį ir sujungimo mokestį“, – rašoma VPT pranešime.

Anot tarnybos, „Omnitel“ paskelbti duomenys apie organizacijų išlaidas mobiliajam ryšiui prieštarauja jos pačios anksčiau nurodytiems skaičiams. Vienam naujienų portalui ši kompanija anksčiau buvo nurodžiusi, kad 2010 metais vien „Omnitel“ pajamos iš perkančiųjų organizacijų sudarė 20,6 mln. Lt.

„Norint užtikrinti duomenų apie perkančiųjų organizacijų išlaidas ryšio paslaugoms pagrįstumą, būtina surinkti duomenis apie visų be išimties perkančiųjų organizacijų išlaidas ryšio paslaugoms. VPT kreipsis į Ryšių reguliavimo tarnybą, siūlydama patikslinti statistinių duomenų, kuriuos reguliariai teikia ryšio tiekėjai, formą. VPT siūlymu, minėtoje formoje išskyrus atskirą perkančiųjų organizacijų kaip abonentų kategoriją, operatoriai būtų įpareigoti nustatyta tvarka teikti statistinius duomenis apie jų pajamas iš perkančiųjų organizacijų. Tokiu būdu duomenys apie biudžetinio sektoriaus išlaidas ryšio paslaugoms taptų tikslūs ir galėtų būti panaudoti didinant viešųjų pirkimų efektyvumą“, – teigia VPT.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT