Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 19d. 10:01

Vaizdo reportažas: kaip „Ambersail-2“ įgulai sekasi įgyvendinti „The Ocean Race“ tvarumo misiją?

Nuo pat pirmojo „The Ocean Race Europe“ Prologo starto Klaipėdoje, Lietuvos įgula „Ambersail-2“ jachtos viduje gabena beveik 50 kg sveriančią specialią mokslinę įrangą, kuri, įgulai kas 12 val. keičiant specialius filtrus, plaukimo metu renka unikalius vandens mėginius iš skirtingų Baltijos jūros vietų. Finišavus trečiajam Prologo etapui įgula šiuos mėginius Kylyje perduos GEOMAR Helmholtz vandenyno tyrimų centro mokslininkų tyrimams. Kaip sekėsi šiuos mėginius rinkti pirmųjų dviejų etapų metu? Ką su surinktais mėginiais darys Vokietijos mokslininkai?

Pasak įgulos narės Deimantės Jarmalavičiūtės, kuri jachtoje šalia kitų pareigų atsakinga ir už tai, kad įrangos filtrai būtų pakeisti laiku ir tvarumo misija būtų vykdoma be trikdžių, teigia, kad šiuo metu įgula jau turi surinkusi 8 skirtingus pavyzdžius bei labai tikisi, kad mokslininkų tyrimai bei analizė padės nustatyti Baltijos jūros užterštumo lygį.

„Ši „The Ocean Pack“ sistema matuoja ištirpusio anglies dioksido kiekį jūroje, jūros paviršiaus temperatūrą, taip pat – druskingumą. Apačioje dar turime užterštumą mikroplastiku fiksuojančią sistemą. Būtent joje turime keisti filtrus kas 12 valandų. Tuos filtrus dedame į maišelius, užrašome datą ir po to perduosime šią informaciją į laboratoriją, kuri šiuos mėginius tirs. Tikimės, kad pasiekę Lorientą jau turėsime atsakymus iš šių mėginių apie Baltijos jūrą. Šiuo metu turime 4 pavyzdžius iš etapo Klaipėda-Gdynė ir 4 – iš etapo Gdynė-Stokholmas“, – pasakoja buriuotoja.

Pasak „The Ocean Race“ „Ambersail-2“ globalios programos vadovo Regimanto Buožiaus, „Ambersail-2“ sprendimas aktyviais veiksmais įsitraukti į „The Ocean Race“ vykdoma vandenynų tvarumo misiją yra itin svarbus žingsnis Baltijos užterštumo tyrimams. Toks mokslo ir sporto bendradarbiavimas, leidžiantis surinkti vandens pavyzdžių iš įvairiusių Baltijos vietų, yra vykdomas pirmą kartą, tad šie duomenys mokslininkams bus itin vertingi.

„Atidavę surinktus mėginius mokslininkams labai lauksime atsakymų apie tai kiek ir kuo užteršta mūsų Baltijos jūra. Turint tokį atskaitos tašką, bus sukurtos galimybės stebėti ir Baltijos užterštumo būklės pasikeitimus bėgant laikui. Visa „Ambersail-2“ įgula įsitraukė į šį projektą ir labai džiaugiasi bei didžiuojasi, kad greta lenktyniavimo turi galimybę prisidėti ir prie kilnaus tvarumo tikslo“, – teigia R.Buožius.

Iš skirtingų akvatorijų surinkti pavydžiai bus perduoti Kylio GEOMAR Helmholtz vandenyno tyrimų centrui, kuris atliks laboratorinę surinktų pavyzdžių analizę, padėsiančią nustatyti Baltijos jūros užterštumo lygį kiekviename pavyzdyje. Tuo tarpu Utrechto universitetas apdorotus duomenis integruos į šiuo metu vystomus modelius, kurie analizuoja užterštumą skirtingos akvatorijose modelius bei leidžia įvertinti šio užterštumo įtaką jūros ekosistemoms.

Tyrimų rezultatais bus pasidalinta ir su Klaipėdos universiteto mokslininkais siekiant plėsti jų turimą informaciją apie Baltijos jūros užterštumą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT