Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 22d. 14:37

Virtuali afera: nei pinigų, nei „Facebook“ grupės

Virtualioje erdvėje taip pat galima sutikti sukčių, tad aklai pasikliauti jų pažadais nederėtų.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Virtualioje erdvėje taip pat galima sutikti sukčių, tad aklai pasikliauti jų pažadais nederėtų.

Jauno programuotojo pažadais patikėję dviejų interneto svetainių savininkai skaudžiai nudegė: vienas neteko „Facebook“ grupės su daugiau nei 50 tūkst. gerbėjų, kitas – pusės tūkstančio litų. Tačiau apgavystėmis kaltinamas vaikinas tai vadina šmeižtu.

Paini istorija prasidėjo dar pernai, kuomet svetainės Intymu.com atstovas Andrius (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.), paklausęs pažįstamų rekomendacijų, virtualiai susipažino su jaunu programuotoju iš Zarasų Jevgenijumi Trimailovu. Šis, be kitų darbų, taip pat užsiėmė „Facebook“ reklama: kūrė profilius, juos reklamavo ir įvairiais būdais rinko gerbėjus.

Žmogus atrodė patikimas

Andrius pasakojo anuomet užsisakęs tokios „reklamos“, o kai jo grupė surinko per 50 tūkst. gerbėjų, paslaugų atsisakė.

Tačiau neseniai jau pats J.Trimailovas su Andriumi susisiekė ir pasiteiravo, ar gali pasinaudoti jo „Facebook“ grupe – įkelti reklamos ir pan. „Kadangi su juo anksčiau turėjau reikalų, atrodė, kad žmogus patikimas, tad sutarėme, kad pasinaudoti leisiu.  Mainais už tai jis pažadėjo surinkti 5 tūkst. naujų gerbėjų“, – sakė Intymu.com atstovas.

Jis priskyrė J.Trimailovą vienu iš „Facebook“ grupės administratorių.

Išspyrė savininką

Praėjus maždaug mėnesiui su Andriumi susisiekė nepažįstamas žmogus ir pasiteiravo, kodėl jis negali administruoti minėtos „Facebook“ paskyros. „Iš pradžių nesusigaudžiau, apie ką šnekama. Jis paaiškino, kad mano profilį nusipirko iš J.Trimailovo. Pabandžiau prisijungti pats – nebegaliu. Vakare dar galėjau, ryte – nebe. Paaiškėjo, kad jis (J.Trimailovas – aut. past.) išmetė visus administratorius“, – pasakojo Andrius.

Nuo kovo 7-osios, kada neteko prieigos prie „Facebook“ profilio, Andrius su jaunuoju programuotoju susisiekti nebegalėjo – į telefono skambučius jis neatsiliepė, neatrašė nei į el. laiškus, nei į „Skype“ žinutes.

Kadangi jokia sutartis dėl „Facebook“ grupės paskolinimo nebuvo sudaryta, Andriui nusviro rankos – imtis kokių nors teisinių priemonių nėra pagrindo.

Nuostolius Andrius vertina maždaug 2 tūkst. Lt – tiek jam kainavo pritraukti „Facebook“ grupės gerbėjus. Tačiau kadangi jokia sutartis dėl „Facebook“ grupės paskolinimo nebuvo sudaryta, Andriui nusviro rankos – imtis kokių nors teisinių priemonių nėra pagrindo.

Pateikė viliojantį pasiūlymą

Kitas nukentėjusysis šioje istorijoje – lemtingą dieną su Andriumi susisiekęs svetainės Prigavau.lt savininkas Karolis G. (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) Jis pasakojo anksčiau iš J.Trimailovo pirkęs vieną „Facebook“ grupę, todėl šiuo žmogumi pasitikėjo.

„Kovo 6 d. ryte gavau jo viliojantį pasiūlymą per „Skype“. Jis teigė išvažiuojantis uždarbiauti į užsienį, todėl nusprendęs pigiai parduoti visas savo turimas „Facebook“ grupes. Kadangi juo pasitikėjau, pervedžiau pinigus ir laukiau, kada jis priskirs mane prie tų grupių administratorių“, – teigė Karolis.

J.Trimailovas jam žadėjo už 500 Lt mokestį perleisti maždaug 10 „Facebook“ grupių, turinčių po 10 tūkst. gerbėjų, ir dvi grupes, turinčias po maždaug 100 tūkst. gerbėjų. Deja, pervedus pinigus jaunasis programuotojas dingo kaip į vandenį, taip ir neperleidęs žadėtųjų profilių.

Nori įspėti kitus

Pastebėjęs, kad vienas žadėtųjų „Facebook“ profilių buvo pavadintas „Intymu.com“, Karolis susisiekė su šios svetainės atstovu Andriumi. Išsiaiškinęs situaciją jis suprato, kad buvo apgautas.

„Norime informuoti žmones, kad nepasitikėtų šiuo asmeniu ir jo siūlomomis paslaugomis. Taip pat manau, kad dėl jo veiklos galėjo nukentėti ir daugiau žmonių“, – sakė pašnekovas.

Išties, internete yra ne vienas skundas, kuriame J.Trimailovas vadinamas apgaviku, kaltinamas sukčiavimu. Skundų autoriai įvardija panašias veikas – nesuteiktos paslaugos, pardavinėjami svetimi interneto puslapiai, „Facebook“ profiliai, gerbėjų puslapiai ir kt.

Kaltinimus vadina pasakomis

Pats J.Trimailovas teigia, kad pažįsta jį kaltinančius žmones, nes teikė jiems „Facebook“ reklamos paslaugas. Kodėl buvę klientai jį užsipuolė, vaikinas negalėjo pasakyti. Anot jo, metami kaltinimai yra laužti iš piršto, o tai darantys žmonės bando jį „pakišti“.

„Jei asmuo prarado puslapį, jis negali kaltinti kitų, neturėdamas pagrįstų įrodymų. Šiais laikais puslapius žmonės praranda jiems patiems nežinant, jie gali neapsaugoti savo „Facebook“ paskyros. Tai teko patirti ir mums patiems. Bet jei dabar kiekvienas sugalvos pakenkti žmonėms, IT organizacijoms be tam tikrų įrodymų, kas vyktų Lietuvoje? – klausė kompaniją „ET studio“ įkūręs vaikinas. – Kai kalbama apie tokias sumas, kaip 500 Lt, yra sudaromos sutartys. Žmogus negali mokėti tokios sumos bet kam. Ir jei mes taip darytumėm, jau seniai būtume bankrutavę.“

Jis pridūrė pastebėjęs, kad internete plinta jo nuotraukos su šmeižiančiais aprašymais, kuriuose pateikiami įvairūs kaltinimai. Šiuo metu užsienyje esantis vaikinas žada grįžęs į Lietuvą „to nepalikti“.

„Trečius metus dirbame šioje srityje, teikdami tiek programavimo paslaugas, tiek įvairių sričių reklamas. Dabar kažkokie du žmogeliai, kurie liko nukentėję, bando suversti kaltę žmonėms, su kuriais dirbo. (...) Ir tikrai, jei toliau tas žmogus taip elgsis, mes rankų sudėję nesėdėsime“, – teigė J.Trimailovas.

Pažeidžia taisykles

J.Trimailovo valdomose „Facebook“ paskyrose straipsnio rašymo metu buvo įkelta nemažai apgaulingų nuorodų, kurios pažeidžia socialinio tinklo taisykles. Paspaudę nuorodą vartotojai nukreipiami į išorinį puslapį, kuriame prašoma paspausti kelis skaičius, po kuriais yra paslėptos nuorodos. Juos spaudydami žmonės patys to nežinodami tampa reklamuojamų svetainių ar profilių gerbėjais.

Sausio pabaigoje „Facebook“ ir Vašingtono valstijos prokurorai padavė į teismą kompaniją „Adscend Media“, kuri pelnėsi pasinaudodama tokia schema. Ji apkaltinta vartotojų klaidinimu, apgaulinga ir nesąžininga komercine veikla elektroninėje erdvėje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT