Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gruodžio 7d. 09:58

„Windows XP“ ir diskeliai dar nemirė: kokios senos technologijos naudojamos pasaulyje?

Lankstusis diskelis
„ITAR-TASS“/„Scanpix“ nuotr. / Lankstusis diskelis

Neseniai kompanija „Sony“ paskelbė nutraukianti „Betamax“ formato kasečių gamybą. Daugelis nustebo, kad šios kasetės kam nors buvo reikalingos. Kaip bebūtų, naudojamos Japonijoje – ir tai toli gražu ne vienintelė retrotechnologija, sėkmingai pragyvenusi iki mūsų dienų, pažymi „BBC Future“ korespondentas.

Gyvename spartaus technologijų progreso laikais: patys šiuolaikiškiausi išmanieji telefonai ir televizoriai tuoj pat pasensta ir juos po kelių mėnesių pakeičia kokia nors naujovė.

Todėl pareiškimas, kad „Betamax“ formato kasetes (kurių populiarumo viršūnė buvo aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje) kompanija „Sony“ nustoja gaminti tik dabar, nuskambėjo kaip netikėtas tolimos praeities pasveikinimas.

Kas išvis naudojosi „Betamax“ formatu? Juk devintajame dešimtmetyje jį praktiškai iš rinkos išstūmė visiems įprastas VHS videomagnetofonų standartas – nors „Betamax“ kokybė ir buvo šiek tiek geresnė.

Tačiau, visų nuostabai, šios kasetės iki šiol parduodamos Japonijoje. Tiesa, dabar jų dienos jau suskaitytos.

Kokios dar technologijos gyvuoja iki šiol, nors joms ir sumąstytos šiuolaikiškesnės alternatyvos?

Kompiuterių diskeliai

Daugelis su nostalgija pamena kompiuterių diskelius, kurie buvo populiariausi duomenų perdavimo tarp kompiuterių būdas iki įrašomųjų CD, USB atmintukų išradimo ir, žinoma, interneto.

Norvegijoje dirbantis Finnas Gundersenas savo tinklaraštyje papasakojo, kad norvegai gydytojai kiekvieną mėnesį iš valdžios paštu gauna diskelį.

Pasirodo, diskelius iki šiol reguliariai naudoja Norvegijos vyriausybė.

Rugsėjį Norvegijoje dirbantis Finnas Gundersenas savo tinklaraštyje papasakojo, kad norvegai gydytojai kiekvieną mėnesį iš valdžios paštu gauna diskelį. Joje būna naujausia terapeutų ir jų pacientų duomenų bazės versija.

Taip daroma, nes kiekvienas šalyje užregistruotas pacientas pasirenka gydytoją, kuriam ir priskiriamas – tačiau norvegai savo nuožiūra gydytoją gali pakeisti, tad duomenų bazę reikia nuolat atnaujinti.

„Diskeliai nebrangūs, jie daug pigesni už USB atmintukus, o tiek duomenų surašyti į diskelį kur kas greičiau, nei į kompaktinį diską, – Paaiškino Gundersenas. – Taip jau istoriškai susiklostė, kad šiuos duomenis leidžiama siųsti tik paprastu paštu. O jų apimtis neviršija 1,44 megabaito – taigi, logiška, kad buvo pasirinkti diskeliai“.

Faksai

Visur paplitęs elektroninis paštas ir dokumentų skeneriai, regis, turėtų reikšti, kad kadaise nepamainomi faksimiliniai aparatai turėtų patraukti paukščio dodo keliu.

Tačiau ši technologija, išrasta dar 1842 metais, iki šiol gan plačiai naudojama Japonijoje (kur masiškai išpopuliarėjo aštuntajame dešimtmetyje).

Japonų kultūroje labai svarbūs ranka rašyti laiškai ir kaligrafija (ypač turint omeny, kad japonų kalboje tūkstančiai hieroglifų). Todėl faksas laikomas patogiu apsikeitimo formaliais ir asmeniniais laiškais būdu.

Faksu, žinoma, taip pat galima siųsti juridinius dokumentus ir įvairiausius oficialius sertifikatus. Kai kurios kompanijos netgi reikalauja, kad dokumentai būtų atsiųsti būtent tokiu būdu – tai padeda įsitikinti jų tikrumu.

Neišmanūs mobilieji telefonai

Pagal pardavimų apimtis, išmanieji telefonai jau prieš kelerius metus aplenkė paprastus mobiliuosius (turinčius ribotas funkcijas, palyginus su „iOS“ ar „Android“ valdomais prietaisais). Tačiau, tarkime, Centrinėje Afrikoje ir toliau lyderiauja paprasti telefonai.

Šiais metais publikuotame nepriklausomo apklausų centro „Pew Research“ tyrime sakoma, kad išmanieji telefonai populiarumu kol kas atsilieka nuo įprastų septyniose Afrikos šalyse.

Iš dalies tai lemia aukšta išmaniųjų telefonų kaina, iš dalies – bankų paslaugų, specialiai pritaikytų paprastiems telefonams, paplitimas.

Taip „M-Pesa“ paslauga Kenijoje ir Tanzanijoje gali atlikti įvairias operacijas – pavyzdžiui, pervesti pinigus tarp privačių asmenų sąskaitų – paprastomis SMS žinutėmis.

Septyniose šalyse, kur buvo atliekamas „Pew“ tyrimas, SMS siuntimas pasirodė esantis populiariausias mobiliųjų telefonų naudojimo būdas.

Daug mažesnis galimybės telefonu pasiekti socialinius tinklus ar atlikti gana sudėtingus veiksmus internete poreikis – pavyzdžiui, savo aprašymo nusiuntimo darbdaviui.

Pneumopaštas

Pneumopaštas – vamzdžių sistema, pristatanti kapsules su įdėtu siuntiniu cirkuliuojančio oro srautu – buvo išrastas XIX amžiaus pradžioje.

Pneumopaštas – vamzdžių sistema, pristatanti kapsules su įdėtu siuntiniu cirkuliuojančio oro srautu – buvo išrastas XIX amžiaus pradžioje.

Jis iki šiol sėkmingai veikia daugelyje viso pasaulio stambių ligoninių. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos sostinėje jis naudojamas Londono universiteto koledžo klinikose.

Taip yra, nes pneumopaštu galima į kitą stambaus medicinos komplekso galą greitai nusiųsti ne tik dokumentus, bet ir nedidelį siuntinuką – tarkime, vaistų pakuotę ar analizes.

Pristatymas vyksta labai greitai: kapsulė juda 7,5 m/s greičiu.

Priklausomai nuo reikiamos judėjimo krypties, vamzdyje sudaromas teigiamas arba neigiamas slėgis. Dabar vamzdžiais orą varinėjančių siurblių darbą paprastai kontroliuoja kompiuteris – kad kapsulės visada pasiektų reikiamą adresatą.

„Windows XP“

2014 metų balandžio 8 dieną „Microsoft“ nutraukė techninį savo populiariosios operacinės sistemos „Windows XP“ palaikymą.

Todėl sistemos naudotojai nebegauna jos atnaujinimų – kad ir kokios saugumo skylės aptinkamos.

Tačiau perėjimo prie naujesnės versijos kaina pasirodė neįkandama daugeliui „Windows XP“ naudotojų.

Pernai „Kaspersky“ laboratorijos tyrimas parodė, kad XP įdiegtas beveik 40 % kompiuterių Vietname; ši sistema tebėra populiari Kinijoje, Indijoje, Alžyre ir kitose šalyse.

„Windows XP“ tebenaudoja ir kai kurios rimtos organizacijos – pavyzdžiui, JAV karinis jūrų laivynas.

Tiesa, amerikiečių kariškiai moka „Microsoft“ didelius pinigus, kad būtų atnaujinamos XP saugumo sistemos.

Rašomosios mašinėlės

Įprasta raidžių ir simbolių klaviatūra iš pradžių buvo sukurta ne kompiuteriams, o rašomosioms mašinėlėms, kurių istorija tęsiasi jau daugiau nei šimtmetį. Ir jos vis dar po senovei kruta – kartais gan neįprastose vietose.

Pavyzdžiui, Niujorko policijos valdyboje. Šių metų vasarį vienas kongreso narys stengėsi inicijuoti įstatymą, kuriuo būtų uždrausta naudoti rašomąsias mašinėles policijos nuovadose – kuriomis čia iki šiol neretai spausdinami protokolai.

Laikraščio „Wall Street Journal“ duomenimis, kai kurių valstijų laidojimo namai privalo atspausdinti mirties liudijimą rašomąja mašinėle.

Naujojo Džersio valstijoje yra ir firma „Swintec“, kuri ir toliau jas gamina.

Šiaip jau, technologijų progresas nėra toks nepermaldaujamas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio: pasaulyje visada atsiras žmonių, labiau vertinančių laiko patikrintus metodus nei madingas naujoves.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

08:17
00:52
08:29

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT