Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 15d. 10:35

„YouTube“ nebeleis meluoti, kad vakcinos nuo COVID-19 bus neišvengiamai žalingos

Akivaizdu, kad socialiniais tinklais skleidžiama dezinformacija paveikia žmonių įsitikinimus ir elgesį
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Akivaizdu, kad socialiniais tinklais skleidžiama dezinformacija paveikia žmonių įsitikinimus ir elgesį

Bendrovė „Google“, valdanti populiarią vaizdo įrašų platinimo svetainę „YouTube“, paskelbė, jog plečia savo dezinformacijos valdymo politiką ir iš svetainės ribos matomumą įrašų, kuriuose skelbiamas melas apie potencialias vakcinas nuo COVID-19, rašo independent.co.uk.

Teiginiai, prieštaraujantys faktams, kuriuos pateikia Pasaulio sveikatos organizacija ar kitos kompetentingos sveikatos apsaugos institucijos, bus šalinami.

Tokiems teiginiams yra priskirtina dezinformacija, kad vakcina nuo COVID-19 žudys žmones ar sukels nevaisingumą, taip pat melas, kad su šia vakcina bus vykdomas kažkokių mikroschemų diegimas tiesiai į žmonių kūnus.

Pastaruoju metu gana intensyviai buvo platinamos abi šios sąmokslo teorijos. Apklausų duomenys rodo, kad pusė dešiniosios pakraipos „Fox News“ kanalo žiūrovų tiki, jog filantropas Billas Gatesas nori pasinaudoti vakcina nuo COVID-19 kaip priemone įdiegti amerikiečiams mikroschemas ir tokiu būdu pradėti pasaulinį jų stebėjimą.

Daugelyje pasaulio valstybių nestinga gana riboto dydžio protesto akcijų, kuriose žmonės bando teigti, jog koronavirusas yra apgaulė arba, jeigu jis nėra apgaulė, jį suvaldyti siekiančios valdžios institucijos neturėtų riboti žmonių laisvių.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, jog vakcina nuo COVID-19 gali būti parengta vartojimui dar iki 2020 m. pabaigos.

Leidinys „New York Times“ nurodo, jog šiuo metu pasaulyje yra 45 preparatai (kandidatai tapti vakcinomis), kurių saugumas ir efektyvumas sukuriant atsparumą virusui SARS-CoV-2 yra tikrinamas klinikiniuose tyrimuose su žmonėmis. Dar 91 kandidatas yra ikiklinikinių tyrimų fazėje.

Iš „YouTube“ tinklo jau ir šiuo metu yra šalinama tam tikra informacija apie koronavirusą. Pavyzdžiui, turinio moderatoriai trina vaizdo įrašus, kuriuose tikinama, kad virusas neegzistuoja, raginama vengti medicininės pagalbos, prieštaraujama oficialioms visuomenės sveikatos saugojimo rekomendacijoms.

Nurodoma, jog nuo vasario mėnesio pašalinta daugiau nei 200 tūkstančių įrašų, kuriais buvo platinama pavojinga arba klaidinanti informacija apie COVID-19.

Turinys, laviruojantis ties „YouTube“ taisyklių pažeidimo riba, sudaro mažiau nei 1 procentą JAV peržiūrimo turinio. Jau nuo 2019 m. sausio „YouTube“ tokio turinio matomumą riboja neįtraukdama jo į „rekomenduojamų“ vaizdo įrašų sąrašus.

„YouTube“ nėra vienintelė technologijų įmonė, kuri išnaudojama dezinformacijos apie koronavirusą platinimui. Moksliniai tyrimai rodo, kad socialiniai tinklai sugeba pašalinti tik 2 procentus viso dezinformaciją apie skiepus platinančio turinio, apie kurį turinio moderatoriams praneša patys vartotojai.

Neseniai „Facebook“ paskelbė, jog savo platformose draus reklamas, kuriomis skatinama nesiskiepyti, tačiau nedraus reklamų, kuriomis keliamos abejonės dėl vyriausybių taikomų taisyklių, susijusių su vakcinavimu.

„Twitter“ prie melagingų žinučių apie koronavirusą taip pat prideda įspėjimus ir pateikia papildomo konteksto bei informacijos.

Nepaisant šių pastangų, dezinformacijos platinimo socialiniais tinklais situacija šiuo metu yra blogesnė, nei 2016 metais, kai šios visiems piliečiams prieinamos informacijos platinimo platformos buvo panaudotos siekiant paveikti ir Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos balsavimą, ir JAV prezidento rinkimų rezultatus.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:56
00:45
00:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT