Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 21d. 16:13

Izraelis ir šnipinėjimo skandalas: įkurta tyrimų komisija, raginimai stabdyti eksportą

kibernetinė ataka
123RF.com nuotr. / kibernetinė ataka
Žiniasklaidos teisių organizacija „Žurnalistai be sienų“ (RSF) paragino Izraelį sustabdyti šnipinėjimo technologijų eksportą, skambant kaltinimams, kad žydų valstybėje sukurtos kenkėjiškos programos buvo panaudotos šnipinėti keliolika valstybių ir vyriausybių vadovų bei šimtus žurnalistų. Izraelis, savo ruožtu, įkūrė komisiją, nagrinėsiančią esamus įtarimus.

„Raginame Izraelio ministrą pirmininką Naftali Bennettą (Naftalį Benetą) nedelsiant paskelbti moratoriumą sekimo technologijų eksportui, kol bus suformuotas apsauginis priežiūros reglamentas“, – sakoma Paryžiuje įsikūrusios RSF vadovo Christophe'o Deloire'o pranešime.

15min primena, kad praeitą savaite didieji naujienų portalai paviešino informaciją, apie 50 000 nutekintų telefonų numerių. Sąrašas, kaip manoma, susijęs su asmenimis, kuriuos galbūt ketino šnipinėti įvairių šalių tarnybos, įsigijusios specialios programinės įrangos iš Izraelio bendrovės „NSO Group“, rodo kelių tarptautinių žiniasklaidos priemonių atliktas tyrimas.

Sąraše - įtakingos pavardės

Tarp šiame sąraše esančių telefono numerių esama susijusių su 14 valstybių vadovais, įskaitant Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną ir Maroko karalių Mohammedą VI.

NSO pagrindinė programėlė „Pegasus“ gali būti įdiegta vartotojų išmaniuosiuose telefonuose be jų savininkų žinios. Tuomet šios programos operatoriams atsiveria galimybė perskaityti kiekvieną tuo telefonu išsiųstą žinutę, sekti vartotojo buvimo vietą, taip pat prisijungti prie telefono vaizdo kameros ir mikrofono.

NSO yra sudariusi sutarčių su 45 šalimis ir pabrėžia, kad jos sandorius privalo patvirtinti Izraelio gynybos ministerija.

Bendrovė savo klientų sąrašo nepateikė, bet žmogaus teisių grupė „Amnesty International“ ir Paryžiuje įsikūrusi ne pelno organizacija „Forbidden Stories“, pirmosios gavusios šį sąrašą, nurodė, kad tarp NSO užsakovų yra Bahreino, Indijos, Meksikos, Maroko, Ruandos ir Saudo Arabijos vyriausybės.

Kaip pranešė virtinė žiniasklaidos priemonių, įskaitant dienraščius „The Guardian“, „Le Monde“ ir „The Washington Post“, buvo nustatyta, kad į sąrašą įtraukta beveik 200 žurnalistų iš įvairių organizacijų, įskaitant naujienų agentūrą AFP.

123RF.com nuotr./Izraelis
123RF.com nuotr./Izraelis

Minėtame sąraše taip pat yra 15 tūkst. numerių Meksikoje, įskaitant siejamą su vienu nužudytu reporteriu, ir dar 300 Indijoje. Tarp pastarųjų yra politikų ir žinomų žurnalistų numerių.

„Sudaryti vyriausybėms galimybę įdiegti šnipinėjimo programas, praktiškai naudojamas stebėti šimtams žurnalistų ir jų šaltinių visame pasaulyje, kelia rimtą problemą demokratijai“, – pabrėžė Ch. Deloire'as.

NSO, N.Bennetto ir Izraelio gynybos ministro Benny Gantzo atstovai į AFP prašymus pakomentuoti šį reikalą trečiadienį dar nebuvo atsakę.

850 darbuotojų turinti NSO yra Izraelio IT sektoriaus milžinė.

Jos 39 metų generalinis direktorius Shalevas Hulio antradienį duodamas interviu Izraelio radijui 103FM, neigė, kad jo įmonė yra įsitraukusi į masinį sekimą. Pasak jo, NSO niekaip nesusijusi su tūkstančių telefono numerių sąrašu.

Įkurta speciali komisija

Izraelis įkūrė komisiją, nagrinėsiančią įtarimus, kad bendrovės „NSO Group“ sukurta kontroversiška telefonų stebėjimo programa „Pegasus“ buvo piktnaudžiaujama, ketvirtadienį informavo žydų valstybės parlamento Užsienio reikalų ir gynybos komiteto vadovas.

„Gynybos institucija paskyrė apžvalgos komisiją, sudarytą iš kelių grupių“, – Armijos radijui pranešė įstatymų leidėjas Ramas Ben Barakas.

„Kai įvertinimas bus užbaigtas, pareikalausime pateikti rezultatus ir įvertinti, ar mums reikia atlikti koregavimų“, – pridūrė buvęs Izraelio žvalgybos agentūros „Mossad“ vadovo pavaduotojas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT