Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 7d. 10:02

Piratines programas naudojusi bendrovė sumokėjo 50 tūkst. litų kompensaciją

Žmogus dirba su kompiuteriu
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Žmogus dirba su kompiuteriu

Inžinerinių sprendimų bendrovė „Skaitmeninė elektronika“ už neteisėtų kompiuterių programų naudojimą autorių teisių turėtojams sumokėjo 50 tūkst. litų kompensaciją. Bendrovė savo veikloje naudojo programinę įrangą, kurios vertė pagal teisėto pardavimo kainas siekė beveik 110 tūkst. litų. Asociacijos „Business Software Alliance“ (BSA) atstovų Lietuvoje duomenimis, tai didžiausia šių metų pirmo pusmečio nustatyta žala BSA narėms.

Policijos pareigūnai atliko patikrinimą dėl neteisėtos programinės įrangos „Skaitmeninės elektronikos“ biure gavę operatyvinę informaciją. Patikrinimo metu buvo nustatyta, kad bendrovė savo veikloje naudojo neteisėtas specializuotas „Autodesk Autocad“ ir „Adobe Acrobat“ kompiuterių programas.

„Autorių teisių apsauga turi labai svarbių aspektų: socialinių, kultūrinių, ekonominių. Manome, kad visi intelektinės nuosavybės kūrėjai turi teisę gauti teisingą naudą už tai, jog kiti asmenys naudojasi jų kūriniu. Be to, ekonominė autorių teisės reikšmė šiais naujų technologijų laikais yra ypatingai reikšminga, kadangi ji suponuoja sklandžią technologinių inovacijų plėtrą“, – sakė BSA atstovaujanti advokatė Jolanta Kaminskaitė.

Įmonėms gresia net likvidavimas

Bendrovės „Skaitmeninė elektronika“ padaryta žala BSA narėms yra didžiausia per pirmąjį 2012 m. pusmetį. BSA atstovų duomenimis, šiuo laikotarpiu neteisėtos programinės įrangos bendra vertė patikrintose bendrovėse siekė 165 tūkst. litų sumą. Per pirmąjį pusmetį bendrovės naudojusios neoriginalią BSA narių programinę įrangą kompensavo 136 tūkst. litų autorių teisių turėtojams.

Inžinerinių sprendimų bendrovė „Skaitmeninė elektronika“ patenka į dažniausiai neteisėtai programinę įrangą naudojančių verslo įmonių grupę. BSA atstovų duomenimis, architektūros, dizaino ir projektavimo paslaugas teikiančios Lietuvos bendrovės dažniausiai rizikuoja dirbdamos su neteisėtomis kompiuterių programomis ir daro didžiausią žalą šių programų gamintojams.

Policijos pareigūnams atlikus bendrovės „Skaitmeninė elektronika“ patikrinimą buvo inicijuotas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje, tačiau ikiteisminio tyrimo metu bendrovė savo noru kompensavo teisių turėtojams autorių teisių pažeidimu padarytą žalą, todėl ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas šalims susitaikius. Bendrovė taip pat įsipareigojo ateityje naudoti tik legalią BSA narių programinę įrangą. Taikus ginčo sprendimo būdas tarp BSA narių, autorių teisių turėtojų ir pažeidėjų yra dažnai pasitaikantis Lietuvoje.

Taikant administracinę atsakomybę, įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui už neteisėtą kompiuterių programų naudojimą gali būti skiriama bauda nuo 1000 Lt iki 2000 Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Jei pažeidimas yra kartotinis, asmeniui gali būti skiriama bauda iki 3000 Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu.

Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kai neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė sieks daugiau nei 13 tūkst. litų. Taikant baudžiamąją atsakomybę įmonės vadovui ar kitam atsakingam asmeniui gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 tūkst. Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų.

Juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi likvidavimas. Civilinė atsakomybė atsiranda už bet kokį neteisėtą kompiuterių programų panaudojimą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT