-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Ar kompiuterinius žaidimus galima vadinti menu?

Vaizdo žaidimų temoje iškilo kova tarp dviejų stovyklų: viena argumentuoja, jog žaidimai yra skirti tik vaikams, kita teigia, kad žaidimai yra menas.
Žaidimo „Journey“ kadras
Žaidimo „Journey“ kadras / Playstation.com nuotr.

Primityvioji šios medijos forma, siejama su vėlyvuoju XX a., dar ir šiandien išgyvena tą pačią stigmą: vaizdo žaidimai skirti tik vaikams. Vertinant anksčiau minėtame laikotarpyje sukurtus žaidimus, ginčytis su šiuo teiginiu yra gan sunku, tačiau nuo praėjusio amžiaus devinto dešimtmečio praėjo daug metų, o per juos vaizdo žaidimai ir juos siejanti aplinka bei kultūra subrendo ir kardinaliai pasikeitė.

Džiaugsmą kelia su kiekvienais praeinančiais metais didėjanti atskirtis tarp žaidimų kultūros ir šios viską aprėpiančios generalizacijos. Nuo minimalistinės „Pong“ ir „Space Invaders“ žaidimų eros perėjome prie tuo metu neįsivaizduojamų kūrinių: veiksmo filmų scenas perspjaunančių „Metal Gear Solid“ žaidimų, naujosios kartos Indiana Jones – Nathan Drake iš „Uncharted“ žaidimų serijos, ir nepamirštamų Ayn Rand objektyvizmo filosofijos nagrinėjimų žaidime „Bioshock“. XXI a. vaizdo žaidimai geba savo auditoriją perkelti į fantastinius pasaulius, su ja keliauti po kvapą gniaužiančius ir emocingus naratyvų vingius, pateikti įžvalgas į žaidimus supantį pasaulį ar laikotarpį. Vaizdo žaidimai sujungia gausybę tradicinio meno formų ir gali atlikti visas meno formų funkcijas. Vaizdo žaidimai – postmodernus menas.

Merriam-Webster žodynas meną apibrėžia kaip sąmoningą sugebėjimų, kūrybiškumo ir vaizduotės panaudojimą objektų, ypač – estetiškų, kūrimui. Tokio apibrėžimo rėmuose vaizdo žaidimai neginčytinai turėtų būti traktuojami kaip meno forma, tačiau šį faktą dažnai bandoma paginčyti. Šioje situacijoje galima įžvelgti vaizdo žaidimų paralelę su Vakarų animacija. Kaip ir vaizdo žaidimai, animacija savo būties pradžioje buvo siejama su vaikais. Kalbančios pelės, hiperbolizuotos proporcijos, juoką keliantis įgarsinimas, vėliau atsiradusios ryškios spalvos: visais šiais aspektais mėgaudavosi tiek vaikai, tiek jų tėvai, tačiau stigma bylojo, jog animacija skirta tik vaikams. Tai buvo XX a. viduryje, o šiandien animacijos šedevrai statomi ant aukščiausių kino industrijos pjedestalų, rodomi visų amžių auditorijoms ir šluoja eiles įvairių apdovanojimų bei turi savo kategoriją Oskarų apdovanojimuose.

Sukurti gerą vaizdo žaidimą dažnai reikia keleto metų ir per šimtą darbuotojų. Tarp jų galima rasti tapytojų, kompozitorių, programuotojų, 3D modeliuotojų, scenaristų ir aktorių, tačiau čia – tik maža dalis pareigybių.

Ne visi žaidimai yra aukštojo meno kūriniai, taip pat kaip ir kine, literatūroje ar tapyboje. Apsupus kičui, atsiranda aplinkybės atrasti kažką nepaprasto: tarp peizažų tapytojų į aukštumas pakilęs Van Goghas, portretininkų apsupty atrastas Johannesas Vermeeris ir daug kitų galėtų paliudyti šią taisyklę.

Norint pamatyti stiprų argumentą, liudijantį vaizdo žaidimų meninę vertę, toli keliauti nereikia. Praėjusį rugsėjį vykusioje „GameOn III“ žaidimų kultūros parodoje žaidėjai sulaukė puikios dovanos – „GameOn Live“ koncerto, kurio metu Vytauto Didžiojo Universiteto kamerinis orkestras, VDU akademinis choras „Vivere Cantus“ ir kiti muzikantai atkūrė klasika tapusių žaidimų garso takelius, kurie milijonams gerbėjų pažįstami iki skausmo ir atpažįstami iš pirmų akordų. „GameOn Live“ – puikus atsakas į dažniausiai žaidimų nepalietusios vokalios mažumos teiginius, kad žaidimai niekada negali būti menu. Norintys patirti ar prisiminti šią Lietuvos žaidimų kultūros istorijai svarbią dieną, įrašą gali pamatyti šiame grojaraštyje.

Daugiau apie žaidimų meną galite sužinoti šios savaitės Žaismo DNR naujienų laidoje.

VIDEO: Naujienos / ’18 / 02.09 - Žaidimų menas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius